Постанова від 15.01.2007 по справі АС-42/653-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2007 р. 10:20 Справа № АС-42/653-06

вх. № 14062/1-42

Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.

за участю секретаря судового засідання Булавінова Ю.В.

представників сторін :

позивача - Панфьоров Ф.О. (дов.), Ткаченко С.В. (дов.).

відповідача - Христофоров О.В. (дов.), Константинова М.В. (дов.)

по справі за позовом ПСП "Дружба", с. Липчанівка Ізюмського району Харківської області

до Ізюмської ОДПІ Харківської області, м. Ізюм Харківської області

про визнання заборгованості безнадійною

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд визнати заборгованість до бюджету, яка лічитьсястаном на 31.07.2005р. по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 679717,78 грн., безнадійною та такою, що не підлягає стягненню відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідач проти позову заперечує повністю, свої заперечення виклав у відзиві на позов.

Як вбачається з матеріалів справи, основним видом діяльності підприємства є вирощування сільськогосподарських культур. Протягом 2003-2005 років господарська діяльність ПСП "Дружба" супроводжувалась несприятливими погодними умовами.

За результатами здійснення фінансово - господарської діяльності в 2001-2005р.р. станом на 31.07.05р. у позивача утворився податковий борг зі сплати податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку) в сумі 679717,78грн., із них з 01.01.2001р. по 31.06.2003р. в сумі 484844,09 грн. та з 01.07.2003р. по 31.07.2005р. в сумі 194873,63 грн.

Актом перевірки від 30.09.05р. №924/10/23-00707900-314 наявність вказаної суми боргу підтверджена відповідачем.

В бухгалтерському обліку Позивача по кредиту рахунка № 64 «Розрахунки по податкам і платежам" станом на 31.07.2005р. лічаться нараховані за 2001-2005рр. платежі по податку з доходів фізичних осіб (прибутковому податку),строк сплати яких настав, в сумі 679717,72 грн., тобто сальдо на 01.08.2005р., що підтверджується регістрами бухгалтерського обліку, відображених в реєстрі нарахування та сплати прибуткового податку, який залучено Позивачем до справи.

Позивач не заперечує факт наявность заборгованності по податку з доходів фізичних осіб в сумі 679717,78 гривень, але вважає цю заборгованнісь безнадійною в силу наступних обставин:

Заборгованість в сумі 484844,09 грн. виникла за період з 01.01.2001р. по 31.06.2003р.

Вказана заборгованість - є безнадійною тому, що минув строк позовної давності, протягом якого було можливо її стягнути, а також тому, що вона виникла внаслідок форс-мажорних обставин, що підтверджується висновком ТПП України від 14.07.03р. №8971/05-4.

Решта сума боргу в розмірі 194873,63 грн., що склалася за період з 01.07.2003р. по 31.07.2005р., також є безнадійною тому, що вона виникла внаслідок форс-мажорних обставин, що підтверджується висновком Торгово-Промислової Палати України від від 27.09.2005р. № 2431/05-4.

Згідно фінансових звітів Позивача «Звіт про фінансові результати" за підсумками 2003 року, в якому виникли форс-мажорні обставини, розмір прямих збитків, які виникли внаслідок таких обставин, рахувався в сумі 957,6 тис.грн.

Згідно фінансових звітів Позивача «Звіт про фінансові результати" за підсумками 2005 року, в якому виникли форс-мажорні обставини, розмір прямих збитків, які виникли внаслідок таких обставин, рахувався в сумі 672,2 тис.грн.

Списання безнадійних податкових боргів в Порядку, затвердженому Наказом ДПА України № 629 здійснюється в межах сум, що обліковувалися на відповідну дату визнання їх безнадійними без рахування подальшого їх погашення.

При цьому сума безнадійного податкового боргу до списання, що рахується в картках особових рахунків платників податків, не може перевищувати суми прямих збитків такого платника, які виникли внаслідок форс-мажорних обставин.

Пунктом 18.2 ст. 18 Закону N 2181 визначено випадки та критерії визнання податкового боргу платників податків безнадійним та процедуру їх списання, зокрема, під терміном "безнадійний" розуміється:

"в" - податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом;

"г" - податковий борг юридичних та фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до Порядку № 103, якщо безнадійним визнається податковий борг з податків з різними звітними періодами (місячний, квартальний, піврічний, річний) і на дату прийняття рішення про списання податковий борг з усіх таких податків набув статусу безнадійного, то приймається одне рішення для всіх таких податків.

При цьому позивач вказує, що під час списання слід враховувати, що відповідно до п. 2 Порядку № 103 визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюється не лише щодо сум податків і зборів (обов'язкових платежів), а й усіх видів пені та штрафних санкцій, у тому числі нарахованих на безнадійний податковий борг.

Відповідач в обгрунтування своїх заперечень вказує на те, що відповідно до ст. 68 Закону України № 2505 від 03.25.2005 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів України" заборонено у 2005 році проводити реструктуризацію або списання заборгованості (недоїмки) суб'єктів господарювання за податками, зборами... Ця заборона також закріплена в ст.70 Закону України від 20.12.2005 року № 3235 «Про Державний бюджет України на 2006 рік", та на 2007 рік Законом України №398 від 30.11.2006р.

Ст. ст. 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" передбачений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Стаття 9 Закону України "Про систему оподаткування" закріплює перелік обов"язків платників податків, де одним з них є обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, і що цей обов"язок припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Актом перевірки відповідача від 30.09.05р. №924/10/23-00707900-314 підтверджена наявність суми боргу у позивача зі сплати податку з доходів фізичних осіб станом на 31.07.05р. в сумі 679717,78грн.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з заробітної плати протягом перевіряємого періоду встановлено:

-станом на 31.07.2005р. слідувало перерахувати до бюджету податку у сумі 618517,53 грн.;

-перераховано до бюджету податку у сумі 24637,44 грн.;

-списано податку згідно рішення Ізюмської ОДПІ № 31/4 від 20.12.2004р.-129640,00 грн.

-заборгованість по податку з доходів фізичних осіб з заробітної плати складає -464239,76грн.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з орендної плати земельних паїв протягом перевіряємого періоду встановлено:

-станом на 31.07.05р. слідувало перерахувати до бюджету податок у сумі 213766,22грн.

-перерахувань до бюджету не було.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податку з орендної плати майна протягом перевіряємого періоду встановлено:

-станом на 31.07.2005р. слідувало перерахувати до бюджету податку у сумі 1711,80грн.;

-перерахувань до бюджету не було.

Вказана сума боргу виникла по періодам з 01.01.2001р. по 31.06.2003р. в сумі 484844,09 грн. та з 01.07.2003р. по 31.07.2005р. в сумі 194873,63 грн.

Позивачем надано до матеріалів справи документальні докази того, що станом на 17.05.2003р., існував факт непереборної сили, який спричинив загибель врожаю Позивача, а саме висновок Торгово-Промислової Палати України від 14.07.2003р. № 8971/05-4., та станом на 10.06.2005р. висновок Торгово-Промислової Палати України від від 27.09.2005р. № 2431/05-4.

Згідно фінансових звітів Позивача «Звіт про фінансові результати" за підсумками 2003 року, в якому виникли форс-мажорні обставини, розмір прямих збитків, які виникли внаслідок таких обставин, рахувався в сумі 957,6 тис.грн., а за підсумками 2005 року, в якому виникли форс-мажорні обставини, розмір прямих збитків, які виникли внаслідок таких обставин, рахувався в сумі 672,2 тис.грн.

Пунктом 18.2 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено випадки та критерії визнання податкового боргу платників податків безнадійним та процедуру їх списання, зокрема, під терміном "безнадійний" розуміється:

"в" - податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом;

"г" - податковий борг юридичних та фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно з діючим Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, розробленим на виконання вимог Закону N 2181 (наказ ДПАУ від 14.03.2001 р. N 103, зареєстрований у Мін'юсті України 10.01.2002 р. N 16/6304 із змінами та доповненнями), факт наявності обставин непереборної сили підтверджується ТПП України, рішенням Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації або рішенням КМУ про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха. Вказані уповноважені органи видають відповідний документ, в якому зазначається фактична дата виникнення форс-мажорних обставин.

Як передбачено пунктом 3.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 р. № 103, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2002 р. за № 16/6304, під безнадійним податковим боргом розуміється податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платників податків, і які неможливо упередити або запобігти своїми заходами, за умови, що форс-мажорні обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.

Водночас на підставі пп. 4.2 Порядку № 103 день виникнення безнадійного податкового боргу визначається, виходячи з конкретного місяця, в якому такий факт мав місце.

Стосовно зв*язку між настанням форс-мажорних внаслідок несприятливих умов у 2003р. та 2005р. на площах позивача та боргом з прибуткового податку за відповідні роки, суд зазначає, що засвідчені ТПП України форс-мажорні обставини спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур, вирощування та продаж врожаю яких фактично є єдиним видом господарської діяльності ПСП "Дружба". За таких обставин позивач не зміг отримати запланованих доходів від продажу врожаю загиблих сільськогосподарських культур.

Загальна сума витрат від загибелі посівів сільськогосподарських культур склала 361,78 тис.грн., а збитки склали 1629,8 тис. грн., про що свідчить наданий позивачем розрахунок.

Таким чином позивач не мав можливості за 2003 рік повністю здолати пагубний вплив форс-мажорних обставин на результати фінансово-господарської діяльності товариства. Результати фінансової кризи, яка виникла у результаті загибелі посівів у 2003 році вплинули на результати господарської діяльності ПСП "Дружба" також у 2004р.

Крім зобов*язань по сплаті податків, позивач повинен був виконувати і цивільно-правові зобов*язання, необхідність у яких викликана потребами його господарської діяльності (заборгованість перед банківськими установами за кредитними договорами, по сплаті заробітної плати, орендної плати за земельні паї, заборгованість перед постачальниками необхідної продукції: паливно-мастильні матеріали, запчастини до с/г техніки, добрива та ін.).

Оскільки чинне законодавство не передбачає механізму визнання таких зобов'язань безнадійними, через що їх несвоєчасне виконання з невідворотністю спричинить банкрутство ПСП "Дружба".

З огляду на викладене, форс-мажорні обставини для позивача спричинили неотримання запланованих доходів, прямі несприятливі фінансові наслідки від загибелі посівів та витрат на їх пересів в сумі 361,78 тис. грн., обтяження іншими зобов'язанням. Здійснивши витрати на ліквідацію наслідків форс-мажорних обставин та маючи вказану заборгованість, позивач не мав можливості своєчасно сплатити прибутковий податок у повному обсязі.

Таким чином, несплачений своєчасно прибутковий податок з доходів фізичних осіб трансформувався в податковий борг.

Отже, єдиною причиною виникнення у ПСП "Дружба" боргу по сплаті прибуткового податку, вказаного у позовній заяві є форс-мажорні обставини, дію яких ПСП "Дружба" не могло ані передбачити, ані попередити, ані усунути власними силами. Згідно з п.п. "г" п.п.18.2.1 п. 18.2 ст.18 Закону України №2181-111 податковий борг, що виник внаслідок форс-мажорних обставин визнається безнадійним і підлягає списанню.

Суд зазначає, що правовий інститут списання безнадійного податкового боргу встановлений законом України № 2181, який є законом про оподаткування. За змістом названого закону списання безнадійного податкового боргу призводить до погашення податкових зобов'язань, що його сформували. Таким чином, згідно з законом про оподаткування, яким є Закон України №2181, внаслідок списання безнадійного податкового боргу обов'язок платника податку сплатити ті суми податків і зборів, які входять до його складу, припиняється. З огляду на викладене, списання безнадійного податкового боргу є невід'ємною частиною механізму справляння податків, зборів (обов 'язкових платежів).

В силу приписів Закону України "Про систему оподаткування" зміна механізму справляння податків, зборів (обов 'язкових платежів) можлива лише шляхом внесення змін до законів про оподаткування. В Закон України №2181 відповідні зміни, які б зупиняли дію п.п."г" п.п.18.2.1 п.18.2 вказаного закону, не вносились. Натомість, зупинення дії названої норми закону було здійснено Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік", та на "...2006 рік". Однак, згаданий закон не є законом про оподаткування і тому не може вносити змін до законодавчо визначеного механізму справляння податків.

Законом України №398 від 30.11.06р. зупинено на 2007 рік дію п.п. "в" та "г" п.п.18.2.1 ст.18 Закону України №2181, але суд зазначає. що спірні правовідносини виникли до 2006 року.

Крім того, п.15.2 ст.15 Закону України №2181, дія якого не зупинена, встановлено граничний строк стягнення податковим органом узгодженого платником податків податкового зобов*язання в 1095 днів. За таких обставин виникає колізія у зазначених нормах права, коли податковий орган не має права стягувати заборгованість, по якій минув термін позовної давності, та не має права і списувати таку заборгованість в зв*язку з призупиненням дії відповідної норми закону. По заборгованості позивача в сумі 484844,09грн., яка виникла за період з 01.01.01р. по 31.06.03р., крім того минуло і 1095 днів, тому на даний час відсутній законодавчо встановлений механізм по стягненню податкового боргу, відносно якого сплинув термін позовної давності, та який виник внаслідок форс-мажорних обставин. Законодавчий орган взмозі зупинити дію певних норм закону, але не взмозі зупинити непереборну природну силу, внаслідок якої виникають форс-мажорні обставини, тому примушення сільгоспвиробника-платника податку до погашення податкового боргу, який виник внаслідок обставин непереборної сили, приведе до масового банкрутства та знищення вітчизняного сільгоспвиробника, що призведе до більшої економічної та політичної кризи в суспільстві, ніж несплата такої податкової заборгованості.

На підставі наведеного, суд задовольняє позовні вимоги.

Керуючись статтями 4, 8, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати заборгованість ПСП "Дружба" (Харківська обл. Ізюмський р-н с.Липчанівка вул.Миру,1, код 00707900 п/р №26003501760596 в Ізюмському відділенні АК ПІБ) до бюджету, яка лічиться станом на 31.07.2005р. по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 679717,78 грн., безнадійною та такою, що не підлягає стягненню відповідно до Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Стягнути з держбюджету на користь ПСП "Дружба" (Харківська обл. Ізюмський р-н с.Липчанівка вул.Миру,1, код 00707900 п/р №26003501760596 в Ізюмському відділенні АК ПІБ) держмито в сумі 3,40 грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі складена 20.01.2007р.

Суддя Яризько В.О.