ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
19 лютого 2014 року № 2а-3958/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд
в складі: головуючої cудді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гойни Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до товариства з обмеженою відповідальністю "Родинна ковбаска" про стягнення економічних санкцій, -
Державна інспекція України з контролю за цінами звернулася в суд з адміністративним позовом до ТзОВ "Родинна ковбаска" про стягнення в дохід держбюджету Пустомитівського району 4354566,60 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Позивач мотивує свій позов тим, що за результатами перевірки ТзОВ "Родинна ковбаска" було винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 12.02.2009 року № 28. Також винесено претензію від 12.02.2009 року № 28, проте така не задоволена. Станом на час звернення до суду сума застосованих економічних санкцій згідно рішення та претензії відповідачем не сплачені, тому такі слід стягнути в примусовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. 23.01.2014 року подав суду клопотання про розгляду справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання вдруге не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відтак, справу можливо розглядати у відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 09.02.2009 року по 07.02.2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області, в присутності директора Барана О.В., заступника директора Арзуманян Л.А., головного бухгалтера Смаль Г.В., було проведено планову перевірку ТзОВ "Родинна ковбаска" щодо дотримання порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства, відповідно до вимог розпоряджень голови ЛОДА від 30.10.2007 року № 1142, від 19.05.2008 року № 453/0/5-08, прийнятих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 за період лютого 2008 року - вересня 2008 року.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ "Родинна ковбаска" не здійснювало декларування зміни оптово-відускних цін на м'ясо свинини (в півтушах заморожене, в півтушах охолоджене, II категорії в півтушах заморожене, II категорії в півтушах охолоджене). ТзОВ "Родинна ковбаска" в період 28.02.2008 року по 30.09.2008 року здійснювало оптову реалізацію м'яса свинини (в півтушах заморожене, в півтушах охолоджене, II категорії в півтушах заморожене, II категорії в півтушах охолоджене), за цінами, вищими, від тих, що вважаються задекларованими з врахуванням 1% росту, чим порушено вимоги розпоряджень голови Львівської облдержадміністрації від 30.10.2007 року № 1142, та від 19.05.2008 року № 453/0/5-08, прийнятих на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548.
Результати перевірки зафіксовано актом № 000059 від 07.02.2009 року.
12.02.2009 року позивачем було прийнято рішення № 28 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у ТзОВ "Родинна ковбаска" в дохід Держбюджету Пустомитівського району 4354566,60 грн. Крім того, 12.02.2009 року позивачем виставлено ТзОВ "Родинна ковбаска" претензію № 28 у відповідності до якої розмір суми, що підлягає стягненню - 4354566,60 грн., підлягає перерахуванню в 10-тиденний термін в дохід держави.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд зазначає, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2010 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року, у справі № 2а-4526/09/1370 за позовом ТзОВ "Родинна Ковбаска" до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування економічних санкцій № 28 від 12.02.2009 року, у задоволенні позову відмовлено. Рішення № 28 від 12.02.2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області залишено в силі.
Тобто, рішенням суду, що набрало законної сили, підтверджено правомірність рішення № 28 від 12.02.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 4354566,60 грн.
В матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем до державного бюджету суми застосованих економічних санкцій.
Згідно ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 13 Закону України "Про ціни та ціноутворення" (в редакції, що діяла до 21.06.2012 року), Стаття 13. Контроль за додержанням державної дисципліни цін державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Відповідно до ст. 14 вказаного Закону України, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Статтею 8 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" встановлено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства, надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків, накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи правомірність винесення за результатами перевірки на підставі відповідного акта Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області рішення № 28 від 12.02.2009 року, а, отже, ТзОВ "Родинна Ковбаска" зобов'язане сплатити до Державного бюджету зазначені у рішенні економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 4354566,60 грн.
Пунктом 4 ст. 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Родинна ковбаска", ЄДРПОУ 331337313252, що знаходиться за адресою: 81127, Львівська обл., Пустомитівський р-н, с. Підбірці, до Державного бюджету Пустомитівського району Львівської області суму застосованих економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 4354566 (чотири мільйони триста п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот шістдесят шість) гривень 60 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 24.02.2014 року.
Суддя Потабенко В.А.