Справа № 185/733/14-а
Провадження № 2-а/185/29/14
04 лютого 2014 року суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Болдирєва У.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, -
Предметом адміністративного позову є адміністративні правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем щодо неврахування у складі заробітної плати при розрахунку розміру пенсії інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з дати призначення пенсії, тобто з 01 жовтня 2013 року.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 01 жовтня 2013 року.
Згідно з довідкою про складові заробітної плати № 03/01-834 від 30 вересня 2013 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.6) за період з 01 жовтня 2011 року по 30 вересня 2013 року позивачу виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та щомісячна індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
12 грудня 2013 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області з письмовою заявою про здійснення перерахунку її пенсії відповідно до уточнюючої довідки № 104 від 01 листопада 2013 року з урахуванням щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (а.с.5).
24 грудня 2013 року на звернення позивача відповідач надав відповідь про те, що матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати не належать до складових заробітної плати державного службовця і тому підстав для врахування зазначених виплат при перерахунку пенсії немає (а.с.7-8).
Вирішуючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій враховуються суми виплат, на які нараховувались страхові внески.
Зі змісту ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вбачається, що єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата включає в себе основну, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні і компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ст.33 Закону України «Про державну службу»).
Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до складу заробітної плати.
Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року N 1170, не включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Тому відсутні правові підстави для того, щоб не враховувати зазначені виплати в складі заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця.
Зважаючи на викладене слід визнати неправомірною дії відповідача щодо неврахування при розрахунку розміру позивачу пенсії державного службовця відповідно до уточнюючої довідки № 03/01-834 від 30 вересня 2013 року щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця згідно наданої нею довідки про складові заробітної плати № 03/01-834 від 30 вересня 2013 року, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 01 жовтня 2013 року.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 69, 159, 163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 щомісячної індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до уточнюючої довідки № 03/01-834 від 30 вересня 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 01 жовтня 2013 року згідно наданої нею довідки про складові заробітної плати від 30 вересня 2013 року № 03/01-834 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Державну казначейську службу України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 в сумі 73 (сімдесят три) грн 08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду, прийняту у скороченому провадженні, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: У. М. Болдирєва