іменем України
Справа № 210/408/14-ц
Провадження № 2/210/840/14
"29" січня 2014 р.
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу О.В. Чайкіна, розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дзержинської у місті ради до ОСОБА_3 про стягнення коштів майнової шкоди спричиненої діями фізичної особи, -
Позивач звернувся до суду з вищеназваним позовом. В обгрунтування позовних вимог посилається, на те, що Управління праці здійснює призначення і виплату соціальної допомоги у випадках та у порядку, встановленими законом. Так, на виконання своїх функцій, Позивач призначив ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" допомогу на сина ОСОБА_4, як одинокій матері, починаючи з червня 2010 року, яка виплачувалась по грудень 2013року. Однак, Позивач дізнався, що ОСОБА_3 не повідомила орган, що призначає і виплачує допомогу їй якодинокій матері, про обставини, які впливають на виплату державної допомоги. У зв"язку з чим, позивач, на підставі ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" просить суд стягнути з ОСОБА_3 11453,10грн. отриманої допомоги за період з червня 2010року по грудень 2013року.
Позивач звертається до суду в порядку цивільного судочинства, посилаючись як на підставу для пред"явлення позову завдання шкоди Позивачеві діями ОСОБА_3
Дослідивши зміст позовної заяви, додатки до позову, суддя вважає за необхідне зазначити наступне..
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
При цьому слід враховувавти, що за змістом частини другої статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
При цьому, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Види публічних правовідносин (управлінські правовідносини та правовідносини, пов'язані з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень), зазначені у ч. 1 ст. 17 КАС України;, а перелік публічно-правових спорів, що підпадають під юрисдикцію адміністративних судів регламентовано ч. 2 ст. 17 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. В силу п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомити органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що випливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, і виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
В даній справі Позивачем є Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дзержинської районної у місті ради, тобто Позивач у справі входить до системи органів місцевого самоврядування. Предметом позову є стягнення допомоги одинокій матері, які Відповідачу призначив Позивач у зв"язку з реалізацією владно-управлінських функцій в сфері соціального захисту населення та на підставі відповідних владних повноважень.
Таким чином, Позивач, у межах здійснення контрольних функцій щодо призначення та використання державної допомоги одинокій матері Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дзерджинської районної у м. ради в установленому законом порядку має право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо повернення надмірно сплаченої допомоги (ст. 22 закону уКраїни "Про державну допомогу сім"ям з дітьми").
Отже, чинним законодавством України передбачена можливість звернення органів Управління праці та соціального захисту населення до суду з позовом про стягнення перерахованої (виплаченої) допомогу. При цьому, спори, що виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 1 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 122, ч. 5 ст. 122, ст. ст. 208 - 210 ЦПК України, ст. 17 КАС України, суддя -
У відкритті провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дзержинської у місті ради до ОСОБА_3 про стягнення коштів майнової шкоди спричиненої діями фізичної особи - відмовити.
Роз"яснити Позивачу - Управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Дзержинської у місті ради право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу.
Суддя: О. В. Чайкіна