Постанова від 10.02.2014 по справі 822/121/14

Копія

Справа № 822/121/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2014 року 13 год. 11 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМихайлова О.О.

при секретаріРепецькій І. Ю.

за участі:представника позивача: ОСОБА_3 представника відповідача: Процюка Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Красилівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Красилівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що мати позивача володіла земельними ділянками: кадастровий номер 6822786000:02:001:0020 площею 2,0005 га. та кадастровий номер 6822786000:02:004:0028 площею 0,3586 га., що розташовані на території Кульчинківської сільської ради. Після смерті матері ОСОБА_5 прийняв спадщину та право власності на вказані земельні ділянки перейшло до нього. Зазначає, що земельними ділянками, які належать позивачу користується ТОВ "Житниця Поділля", а раніше - ТОВ "Подільський край", протягом трьох років орендарями орендна плата ОСОБА_5 не виплачувалася, а тому просить суд: визнати неправомірною бездіяльність відповідача - Красилівської районної державної адміністрації щодо невизначення розміру збитків, спричинених невиплатою орендної плати землевласникові ОСОБА_5 та зобов'язати відповідача вчинити певні дії - визначити розмір збитків, спричинених невиплатою орендної плати землевласникові - позивачу ОСОБА_5.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог ОСОБА_5 заперечив, подав письмові заперечення в яких зазначає, що позивач 16.10.2013 року звертався з письмовою заявою до Красилівської районної державної адміністрації з проханням визначити розмір збитків спричинених невиплатою орендної плати за користування належними йому на праві власності земельними ділянками, які самовільно використовуються ТОВ "Житниця Поділля", а раніше ТОВ "Подільський край". За наслідками розгляду звернення, ОСОБА_5 було направлено відповідь про те, що вирішення даного питання не відноситься до повноважень Красилівської районної державної адміністрації, а відповідно до положення "Про державну інспекцію сільського господарства України" належить до компетенції територіальних підрозділів Держсільгоспінспекції. А тому вважає, що позовні вимоги ОСОБА_5 до Красилівської районної державної адміністрації є безпідставними та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 звертався до Красилівської районної державної адміністрації із письмовою заявою щодо визначення розміру збитків спричинених невиплатою орендної плати за користування належними йому на праві власності земельними ділянками кадастровий номер 6822786000:02:001:0020 площею 2,0005 га. та кадастровий номер 6822786000:02:004:0028 площею 0,3586 га., що розташовані на території Кульчинківської сільської ради, які самовільно використовуються ТОВ "Житниця Поділля", а раніше ТОВ "Подільський Край".

За наслідками розгляду звернення позивача відповідачем надано письмову відповідь про те, що вирішення даного питання не відноситься до компетенції Красилівської районної державної адміністрації, а відповідно до положення "Про державну інспекцію сільського господарства України" належить до компетенції територіальних підрозділів Держсільгоспінспекції.

Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1, 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19 квітня 1993 року, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

Разом з тим, згідно з п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держсільгоспінспекцією та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держсільгоспінспекції на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. N 1619.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що оскільки у заяві позивача на адресу Красилівської районної державної адміністрації не наведено жодної обставини, які перелічені у п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19 квітня 1993 року, то відповідач не має повноважень щодо визначення збитків, завданих позивачу.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Красилівської районної державної адміністрації - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 13 лютого 2014 року 13 год. 15 хв.

Суддя/підпис/О.О. Михайлов

"Згідно з оригіналом" Суддя