17 лютого 2014 рокуСправа № 808/1156/14
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Матяш О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до заступника начальника відділу державної виконавчої служби Енергодарського МУЮ в Запорізькій області Бурима Вітора Васильовича про визнання дій та скасування постанови,
14.02.2014 позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати дії заступника начальника відділу державної виконавчої служби Енергодарського МУЮ в Запорізькій області та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження №40584935 від 07.11.2014 як незаконну.
За правилами п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999, «рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом».
Згідно із ст. 383 Цивільного процесуального кодексу України, «сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи».
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КАС України, «адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист».
Суддею встановлено, що позивач оскаржує дії державного виконавця та постанову про відкриття виконавчого провадження щодо виконавчого листа про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 матеріальної шкоди у розмірі 71 365,98 гривень №0818/12595/2012 від 04.09.2013, виданого Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки позивач оскаржує дії та рішення державного виконавця щодо виконання останнім рішення суду у справі, яка розглянута в порядку цивільного судочинства, тому дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС, суддя
відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до заступника начальника відділу державної виконавчої служби Енергодарського МУЮ в Запорізькій області Бурима Вітора Васильовича про визнання дій та скасування постанови.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Матяш