17 лютого 2014 рокум. Ужгород№ 807/240/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Приватного підприємства "Клекіт" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, -
Держекоіснпекція у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПП "Клекіт", яким просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність кафе магазину "Манго" ПП "Клекіт" (юридична адреса: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Лисенка, 28, місцезнаходження об'єкта: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Миру, 16 А) в частині використання води з шахтного колодязя (підземні води) без дозволу на спеціальне водокористування.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами кафе магазину "Манго" ПП "Клекіт" встановлено порушення відповідачем ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України, а саме: використання води з шахтного колодязя (підземні води) без дозволу на спеціальне водокористування, що є підставою для застосування заходів реагування, передбачених статтею 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності.
Ухвалою суду від 16 січня 2014 року, у відповідності до ст.183-2 КАС України, судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач письмові заперечення проти позову у строк, встановлений ч.3 ст. 183-2 КАС України до суду не подав, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження у адміністративній справі, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення ПП "Клекіт" рекомендованого поштового відправлення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Згідно направлення для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 30.08.13 року № 3431/15 Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області проведено планову перевірку ПП "Клекіт" (юридична адреса. Закарпатська обл., Рахівський р-н, смт. Ясіня, вул. Лисенка,28). Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства а галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 04.09.2013 року встановлено, що ПП "Клекіт" для потреб кафе-магазину "Манго", яке знаходиться за адресою: Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Миру, 16а, використовує воду шахтного колодязя (підземні води) без дозволу на спеціальне водокористування. Директора ПП "Клекіт" ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення (постанова суду набрала законної сили). Для усунення виявлених порушень ПП "Клекіт" видано припис від 04.09.2013 pоку. Згідно пункту 1 припису, підприємство: зобов'язано отримати дозвіл на спеціальне водокористування терміном до 04.01.2013 року. Також, за результатами перевірки проведено розрахунок розміру відшкодування збитків ПП "Клекіт" за самовільне водокористування із підземного джерела, в розмірі 344,80 гривень. На виконання умов припису від 04.09.2013 року Держекоінспекцією у Закарпатській області 15 січня 2014 року проведено позапланову перевірку ПП "Клекіт". В ході позапланової перевірки державними інспекторами зафіксовано, що ПП "Клекіт" не виконано пункт 1 припису та таке і надалі здійснює спеціальне водокористування без відповідного дозволу.
Відтак, Держекоіснпекція у Закарпатській області звернулася до суду із адміністративним позовом, яким просить тимчасово заборонити (зупинити) діяльність кафе магазину "Манго" ПП "Клекіт" (юридична адреса: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Лисенка, 28, місцезнаходження об'єкта: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Миру, 16 А) в частині використання води з шахтного колодязя (підземні води) без дозволу на спеціальне водокористування.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Пунктом 4.2 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерство екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 року № 429 (далі - Положення) встановлено, що Державна екологічна інспекція у Закарпатській області відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо: наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 6.4 Положення Державна екологічна інспекція у Закарпатській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно з частиною 1 статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Як вбачається із матеріалів справи, в ході перевірки відповідача встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 04.09.2013 року, що Приватним підприємством "Клекіт" використовується вода шахтного колодязя (підземні води) без дозволу на спеціальне водокористування.
З метою усунення виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки Приватного підприємства "Клекіт", 04.09.2013 року Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області складено припис, пунктом 1 якого зобов'язано відповідача отримати дозвіл на спеціальне водокористування терміном до 04.01.2013 року.
15 січня 2014 року Держекоінспекцією у Закарпатській області проведено позапланову перевірку ПП "Клекіт" щодо виконання умов припису від 04.09.2013 року. В ході позапланової перевірки державними інспекторами зафіксовано, що ПП "Клекіт" не виконано пункт 1 припису та таке і надалі здійснює спеціальне водокористування без відповідного дозволу
Відповідно до пункту 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року № 2751/ХІІ, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Відповідно до частин 4, 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються, зокрема, повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.
За приписами частини 12 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення порушень, встановлених в ході проведення перевірки, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Приватного підприємства "Клекіт" про тимчасову заборону (зупинення) діяльності - задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності кафе магазину "Манго" ПП "Клекіт" (юридична адреса: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Лисенка, 28, місцезнаходження об'єкта: Закарпатська область, Рахівський район, смт. Ясіня, вул. Миру, 16 А) в частині використання води з шахтного колодязя (підземні води) - до отримання дозволу на спеціальне водокористування.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті