06 лютого 2014 рокум. Ужгород№ 2а-3771/10/0770
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І., суддів - Гебеш С.А., Шешеня О.М.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: Поп'юк М.І. (довіреність від 10.12.2013 року)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "База відпочинку "Жорнава" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішень, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 6 лютого 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 17 лютого 2014 року.
Відкрите акціонерне товариство "База відпочинку "Жорнава" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.4-10) до Закарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, якою просить визнати протиправними та скасувати постанови Закарпатського ТУ ДКЦПФР про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 2 червня 2010 року за № 55/10 - ЗК (про накладення штрафу у розмірі 17000,00 грн. за не опублікування особливої інформації), від 2 червня 2010 року за № 56/10 - ЗК (про накладення штрафу у розмірі 17000,00 грн. за не розміщення особливої інформації в загально інформаційній базі даних ДКЦПФР), від 2 червня 2010 року за № 57/10 - ЗК (про накладення штрафу у розмірі 17000,00 грн. за неподання до Закарпатського ТУ ДКЦПФР особливої інформації) та від 15 червня 2010 року за № 74/10 - ЗК (про накладення штрафу у розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження уповноваженої особи ДКЦПФР щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів).
Ухвалою судді від 16.12.2013 року (протокольно, внесено до журналу судових засідань, а.с.129-130) замінено позивача - Відкрите акціонерне товариство "База відпочинку "Жорнава" на його правонаступника - Товариство з додатковою відповідальністю "База відпочинку "Жорнава" (далі - відповідач, ТДВ "База відпочинку "Жорнава").
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що винесені Закарпатським ТУ ДКЦПФР відносно ВАТ "База відпочинку "Жорнава" постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №№ 55/10-ЗК, 56/10-ЗК, 57/10-ЗК, 74/10-ЗК, на думку позивача, являються безпідставними та винесеними із грубим порушенням встановлених законом вимог.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач подав письмові заперечення проти позову (а.с.47-52), згідно яких вважає, що викладені в позовній заяві обставини не є підставою для визнання протиправними та скасування постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, оскільки, такі прийняті у відповідності до норм чинного законодавства, а також, згідно Рішень Комісії від 07.09.2010 року за №№ 1442, 1443, 1444, 1445 оскаржувані позивачем постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів залишені без змін.
Ухвалою суду від 16.12.2013 року (а.с.131-133) замінено відповідача - Закарпатське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на відповідача - Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач, НКЦПФР).
В судове засідання представник відповідача явку уповноваженого представника не забезпечив (з'явившийся в судове засідання представник не допущений до участі у справі в зв'язку з відсутністю довіреності на представництво інтересів НКЦПФР) та у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями, в редакції закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 448). Учасниками ринку цінних паперів є емітенти, інвестори та особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів (ст.1 Закону 448).
Відповідно до ст. 2 Закону 448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема, реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Згідно ст. 5 Закону 448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР, Комісія), яка здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст.6 Закону 448).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону 448, одним із основних завдань ДКЦПФР є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Згідно п. 5 ст. 8 Закону 448, ДКЦПФР у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Комісії має право виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Комісією.
Порядок накладення штрафів за правопорушення на ринку цінних паперів встановлено ст. 12 Закону 448, та згідно ч. 2 цієї статті - про вчинення правопорушення, зазначеного у ст. 11, уповноваженою особою ДКЦПФР складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа ДКЦПФР приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті, рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи (ч. 5 ст. 12 Закону 448).
Статтею 11 Закону 448 передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, в тому числі:
- за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації накладається штраф у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац п'ятий ст. 11 Закону 448);
- за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів накладається штраф у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац шостий ст. 11 Закону 448);.
- за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладається штраф у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац сьомий ст. 11 Закону 448).
Відповідно до ст. 41 Закону 448, до особливої інформації належать відомості про зміну складу посадових осіб емітента. Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться в такій інформації, встановлюються ДКЦПФР та ДКЦПФР встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу II Положення про порядок розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 р. № 1591 (далі - Положення № 1591) (в редакції, що діяла на час розкриття інформації), розкриття особливої інформації емітентом мало здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття особливої інформації здійснювалося у такі строки: у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10- години третього робочого дня, з дня вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
ВАТ "База відпочинку "Жорнава" подано до Закарпатського територіального управління ДКЦПФР особливу інформацію (лист від 23.04.2010 р. вх.№413) про зміну складу посадових осіб емітента, а саме: 09.04.2010 р. звільнено голову правління, призначено директора та призначено ревізора товариства.
У ході аналізу розкриття особливої інформації про зміну складу посадових осіб емітента виявлено, що ВАТ "База відпочинку "Жорнава" не опубліковано в офіційному друкованому виданні у строк, встановлений Положенням № 1591 особливу інформацію емітента (дата вчинення дії - 09.04.2010р. дата опублікування в офіційному друкованому виданні - 19.04.2010р., БЦПУ № 70), не розміщено особливу інформацію емітента в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії (дата вчинення дії - 09.04.2010р.), не подано до територіального управління у строк, встановлений Положенням №1591 особливу інформацію емітента (дата вчинення дії - 09.04.2010р., дата подання до територіального управління - 23.04.2010р., вх. № 413).
Враховуючи те, що виявлено порушення законодавства на ринку цінних паперів з боку ВАТ "База відпочинку "Жорнава", на підставі п.1 розділу III та ч.1,2 п.1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007р. № 2272 (чинними на день розгляду справи) уповноваженою особою Комісії 11 травня 2010 р. порушено три справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ "База відпочинку "Жорнава" та запропоновано керівнику або представнику товариства прибути 20.05.2010 р. на підписання актів про правопорушення та надання пояснень.
Представник ВАТ "База відпочинку "Жорнава" був належним чином повідомлений про час та місце підписання актів про правопорушення, про що свідчить копія поштової квитанції від 11.05.2010 р. № 2049 про надсилання рекомендованого листа з постановами про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів, однак не прибув на підписання актів про правопорушення та не надав письмові пояснення по суті справ.
Таким чином, відповідно до вимог п.8 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, уповноваженою особою Комісії, 20.05.2010 року складено акти за №№ 31/10-ЗК, № 32/10-ЗК, № 33/10-ЗК про правопорушення на ринку цінних паперів, в яких зазначено про неявку представника товариства. Крім того, запропоновано керівнику або представнику ВАТ "База відпочинку "Жорнава" прибути 02.06.2010 р. на розгляд справ. Вказані документи надіслані товариству рекомендованим листом 21.05.2010 р., поштова квитанція за № 3354.
За результатами розгляду справ, 02.06.2010 р. уповноваженою особою Комісії, відповідно до п.5,6,7 ч. 1 ст.11 Закону 448 щодо ВАТ "База відпочинку "Жорнава" (правонаступником якого є ТДВ "Жорнава") винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 55/10-ЗК, № 56/10-ЗК, №57/10-ЗК. Вказані документи надіслані товариству рекомендованим листом 04.06.2010 p., поштова квитанція за № 9654.
Відповідно до Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа надсилає всі документи юридичній особі щодо якої розглядаються справи поштою з дотриманням термінів відповідно встановлених для різної категорії документів. Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій не встановлено вимоги до листа, яким повинні надсилатися такі документи.
Пунктом 3.2 Методичних рекомендацій щодо оформлення, проходження та обліку документів під час розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням ДКЦПФР від 18.03.2008 р. № 261 встановлено, що постанови, що виносяться під час провадження у справах про правопорушення, надсилаються особі, яка притягується до відповідальності, у спосіб передбачений Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій. Однак, з огляду на дотримання права юридичної особи бути заслуханим, давати пояснення, надавати докази, заявляти клопотання тощо, уповноваженою особою Комісії всі документи за справою направляються виключно рекомендованим листом.
Пунктом 1 глави 3 розділу II Положення про порядок розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено чіткі строки розкриття особливої інформації, а саме: опублікування в офіційному виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії, подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Згідно Положення щодо порядку взаємодії осіб, що зобов'язані розкривати інформацію на фондовому ринку, з особою, уповноваженою Комісією на розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженою Рішенням Комісії від 21.12.2006 р. № 1658 (чинним у період розкриття даної інформації) встановлено умови взаємодії емітента та ДУ АРІФРУ щодо розкриття інформації. Емітент мав можливість щорічно переукласти угоду, оплатити вартістю послуг та своєчасно отримати код доступу. У даному випадку емітент міг завчасно, до проведення загальних зборів на яких будуть прийматись рішення про зміну складу посадових осіб товариства, отримати код доступу.
Як вбачається з інформації з Загальнодоступної інформаційної бази даних ДКЦПФР, ВАТ "База відпочинку "Жорнава" розміщувала особливу інформацію в 2009 р. Отже фактично дії щодо отримання коду доступу здійснювала не вперше, а відтак, не розкриття особливої інформації у встановлені терміни, необхідно розглядати як взагалі не розкриття такої інформації.
Розкриття інформації емітентом на час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів є пом'якшуючою відповідальність обставиною, яка була врахована уповноваженою особою при розгляді справи.
Оскільки, протягом року у відношенні ВАТ "База відпочинку "Жорнава" винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку (від 11.02.2010р.) за не розкриття особливої інформації (зміна складу посадових осіб емітента), при винесені оскаржуваних постанов уповноваженою особою Комісії застосовано санкції в межах норм п.п.5,6,7 ч. 1 ст.11 Закону 448 за вчинення дій повторно протягом року. Зазначені постанови не оскаржено; штрафи сплачено в добровільному порядку.
ВАТ "База відпочинку "Жорнава" на підставі п.10 ст. 8 Закону 448 надіслано обов'язкове для виконання Розпорядження № 91/09-ЗК від 30.06.2009р. про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме: відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України" від 27.04.2007р. юридичні особи, які створено до набрання чинності цим Законом, зобов'язані протягом року з дня набрання чинності цим Законом привести свої статути у відповідність із цим Законом.
Вищезазначене розпорядження видане з терміном виконання до 30.04.2010р. та необхідністю до 10.05.2010р. письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.
Станом на дату зазначену в Розпорядженні № 91/09-ЗК від 30.04.2010р. до Закарпатського територіального управління не надійшло клопотання про продовження терміну виконання даного Розпорядження та не надано статут, який би відповідав вимогам Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України".
Посилання ВАТ "База відпочинку "Жорнава" на те, що йому не було відомо про наявність на виконанні розпорядження є безпідставним та таким, що не відповідає дійсним обставинам. Таким чином, враховуючи невиконання ВАТ "База відпочинку "Жорнава" розпорядження, уповноваженою особою Комісії 19.05.2010 р. порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, про що винесено постанову та запропоновано прибути для складання Акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснення 02.06.2010р. (документи надіслані товариству рекомендованим листом 21.05.2010 p., поштова квитанція за № 3354).
Оскільки представник товариства не прибув, 02.06.2010 р. за № 42/10-зк складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів та винесено постанову про призначення до розгляду справи на 15.06.2010 р. Вказані документи надіслані товариству рекомендованим листом 04.06.2010 p., поштова квитанція за № 9654.
За результатами розгляду справи, 15.06.2010 р. уповноваженою особою Комісії, відповідно до п.8 ч. 1 ст. 11Закону 448 щодо ВАТ "База відпочинку "Жорнава" винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 74/10-зк. Вказані документи надіслані товариству рекомендованим листом 15.06.2010 p., поштова квитанція за №0076.
Відповідно до ст. 2 Закону 448, метою державного регулювання ринку цінних паперів є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства. Згідно ст.2 цього Закону, учасники фондового ринку - емітенти, або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Частиною 1 статті 154 Цивільного Кодексу України визначено, що установчим документом акціонерного товариства є його статут.
Статтею 4 Закону України "Про господарські товариства" (чинним на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту. Оскільки ВАТ "База відпочинку "Жорнава" здійснило випуск акцій (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №75/07/1/00 від 06.12.00р.) то в даний період було емітентом цінних паперів. Отже, ВАТ "База відпочинку "Жорнава" (як учасник ринку цінних паперів) повинно було здійснювати свою діяльність на підставі статуту, який повинен відповідати вимогам Законів України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України тощо.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів визначено ст. 12 448 та розділами 3 - 8 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджених рішенням ДКЦПФР від від 11 грудня 2007 року N 2272 (зареєстровано в Мінюсті України 12.02.2008 року за N 120/14811, далі - Правила.).
Відповідно до п. 5 розділу I Правил, уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Статтею 11 Закону 448 передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, в тому числі: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - штраф у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 5 ст. 11 Закону 448, в редакції чинній на час винесення постанови), та постановою накладено мінімальний штраф, встановлений законодавством), нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (п. 6 ст. 11 Закону 448, в редакції чинній на час винесення постанови), неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (п. 7 ст. 11 Закону 448, в редакції чинній на час винесення постанови) та невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів (п. 8 ст. 11 Закону 448, в редакції чинній на час винесення постанови), тобто, постановами накладений штраф у сумі, встановленій законодавством (17000,00 грн. - одна тисяча неоподаткованих мінімумів доходів громадян).
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено та підтверджено матеріалами справи правомірність застосування ТУ ДКЦПФР відносно ВАТ "База відпочинку "Жорнава" санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та правильність розміру застосованих санкцій за постановами від 02.06.2010 року за №№ 55/10-ЗК, 56/10-ЗК та 57/10-ЗК та від 15.06.2010 року за № 74/10-ЗК, вимоги позову щодо їх скасування суперечать вимогам закону та обставинам справи, що підтверджені наявними в матеріалах справи доказами, в зв'язку з чим з задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати на користь відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд - ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову товариства з додатковою відповідальністю "База відпочинку "Жорнава" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Судді: С. І. Рейті
С. А. Гебеш
О.М. Шешеня