Постанова від 03.02.2014 по справі 807/3930/13-а

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2014 рокум. Ужгород№ 807/3930/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Майор І.В. (довіреність від 12.11.2013 року)

відповідача: Борсенко О.В. (довіреність від 16.09.2013 року № 122/10-0)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Лучки" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 3 лютого 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 8 лютого 2014 року.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агро - Лучки" (далі - позивач, СТОВ "Агро - Лучки") звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.3-9) до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - відповідач, Мукачівська ОДПІ), якою просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Мукачівської ОДПІ від 8 травня 2013 року за №№ 0004141702 (про збільшення грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 6073,37 грн., в т.ч. основний платіж - 4450,70 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1622,67 грн.), № 0000392202 (про збільшення грошового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 298156,25 грн., в т.ч. основний платіж - 238525,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 59631,25 грн.), № 0000402202 (про збільшення грошового зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 15000,00 грн., в т.ч. основний платіж - 12000,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 3000 грн.), № 0000432202 (про збільшення грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) у сумі 170,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях), № 0000412202 (про збільшення грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 170,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях), № 0000422202 (про збільшення грошового зобов'язання по надходженнях від розміщення відходів у спеціальних для цього місцях чи на об'єктах у сумі 340,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті відповідачем всупереч норм чинного законодавства, оскільки, в порушення пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України, під час проведення перевірки та складання Акту, представниками інспекції не використовувались первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів, відтак, перевіряючими помилково зроблено висновок про заниження доходів від операційної діяльності за 2012 рік СТОВ "Агро - Лучки" на суму 1135833,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві та просить позов задовольнити повністю, визнавши протиправними та скасувавши податкові повідомлення-рішення Мукачівської ОДПІ від 08.05.2013 року за №№ 0004141702, № 0000392202, № 0000402202, № 0000432202, № 0000412202, № 0000422202

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист Мукачівської ОДПІ від 20.01.2014 року, а.с.57-62), згідно якого позов не визнав, посилаючись на те, що єдиним доводом позивача в обґрунтування позовних вимог є посилання на перелік документів використаних при проведенні перевірки, однак, дане твердження відповідачем спростовується, оскільки, при проведенні перевірки використовувались податкові декларації, регістри бухгалтерського обліку та первинні документи як це і передбачено пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, а тому доводи позивача не можуть бути підставою для задоволення позову.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у поданих письмових запереченнях проти позову, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

Проведеною Мукачівською ОДПІ плановою виїзною документальною перевіркою з питань дотримання вимог податкового законодавства СТОВ "Агро - Лучки" за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року (акт Мукачівської ОДПІ від 25.04.2013 року за № 1503/22-00/30765096, а.с.19-27) встановлено наступні порушення податкового законодавства відповідачем: пп.135.4.1 п.135.4 ст.135, п.137.4 ст.137 Податкового кодексу України, в результаті чого СТОВ "Агро - Лучки" занижено до сплати податок на прибуток підприємств за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року на загальну суму 238525,00 грн., в т.ч., за 4-й квартал 2012 року на суму 238525,00 грн.; пп. а) п. 185.1 ст.185, пп. б) п. 187.1 ст. 187, п.188.1 ст.188, Податкового кодексу України, в результаті чого СТОВ "Агро - Лучки" занижено до сплати суму податкових зобов'язань з ПДВ при поданні загальних декларацій з податку на додану вартість за перевірений період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року на 12000,00 грн., в т.ч. за листопад 2012 року на суму 12000 грн.; пп. 49.18.2 п.49.18, п.49.19 ст.49 Податкового Кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ несвоєчасно (із запізненням) подано податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік; п.п.49.18.2 п.49.2, п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ не подано податкові декларації з екологічного податку: за 2-й квартал 2011 року; за 3-й квартал 2011 року; за 4-й квартал 2011 року; п.п.49.18.2 п.49.2, п.49.18, п.49.19 ст.49 Податкового Кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ не подано податкову декларацію збору за використання поверхневих та підземних вод за півріччя 2012 року; пп. 127.1 ст. 127, пп. 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, встановлено неперерахування утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 3532,69 грн.; п. 164.1 ст. 164, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України, СТОВ "Агро - Лучки" занижено суму податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 918,01 грн.; п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України, а саме: СТОВ "Агро - Лучки" не відобразило суму виплаченого доходу фізичним особам в розрахунку за формою № 1 ДФ за 4 квартал 2011 року та не подано розрахунок за формою № 1 ДФ за 2 квартал 2011 року.

На підставі акту від 25.04.2013 року за № 1503/22-00/30765096, 8 травня 2013 року Мукачівською ОДПІ прийнято податкові повідомлення - рішення за №№ 0004141702, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 6073,37 грн., в т.ч. основний платіж - 4450,70 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1622,67 грн. (а.с.10), № 0000392202, яким підприємству збільшено грошове зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 298156,25 грн., в т.ч. основний платіж - 238525,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 59631,25 грн. (а.с.11), № 0000402202, яким СТОВ "Агро - Лучки" збільшено грошове зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 15000,00 грн., в т.ч. основний платіж - 12000,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 3000 грн. (а.с.12), № 0000432202, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) у сумі 170,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях (а.с.13), № 0000412202, яким збільшено грошове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 170,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях (а.с.14), № 0000422202, яким підприємству збільшено грошове зобов'язання по надходженнях від розміщення відходів у спеціальних для цього місцях чи на об'єктах у сумі 340,00 грн. по штрафних (фінансових) санкціях (а.с.15).

Податкові повідомлення - рішення в адміністративному порядку не оскаржені, та СТОВ "Агро - Лучки" звернулось до суду з позовом про оскарження податкових повідомлень - рішень Мукачівської ОДПІ від 08.05.2013 року за №№ 0004141702, № 0000392202, № 0000402202, № 0000432202, № 0000412202, № 0000422202.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом Мукачівської ОДПІ від 08.05.2013 року за № 1503/22-00/30765096, перевіркою виявлено порушення відповідачем: пп.135.4.1 п.135.4 ст.135, п.137.4 ст.137 Податкового кодексу України, в результаті чого СТОВ "Агро - Лучки" занижено до сплати податок на прибуток підприємств за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року на загальну суму 238525,00 грн., в т.ч., за 4-й квартал 2012 року на суму 238525,00 грн.; пп. а) п. 185.1 ст.185, пп. б) п. 187.1 ст. 187, п.188.1 ст.188, Податкового кодексу України, в результаті чого СТОВ "Агро - Лучки" занижено до сплати суму податкових зобов'язань з ПДВ при поданні загальних декларацій з податку на додану вартість за перевірений період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року на 12000,00 грн., в т.ч. за листопад 2012 року на суму 12000 грн.; пп. 49.18.2 п.49.18, п.49.19 ст.49 Податкового Кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ несвоєчасно (із запізненням) подано податкову декларацію з плати за землю за 2012 рік; п.п.49.18.2 п.49.2, п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ не подано податкові декларації з екологічного податку: за 2-й квартал 2011 року; за 3-й квартал 2011 року; за 4-й квартал 2011 року; п.п.49.18.2 п.49.2, п.49.18, п.49.19 ст.49 Податкового Кодексу України, а саме: підприємством до Мукачівської ОДПІ не подано податкову декларацію збору за використання поверхневих та підземних вод за півріччя 2012 року; пп. 127.1 ст. 127, пп. 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, встановлено неперерахування утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 3532,69 грн.; п. 164.1 ст. 164, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України, СТОВ "Агро - Лучки" занижено суму податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 918,01 грн.; п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України, а саме: СТОВ "Агро - Лучки" не відобразило суму виплаченого доходу фізичним особам в розрахунку за формою № 1 ДФ за 4 квартал 2011 року та не подано розрахунок за формою № 1 ДФ за 2 квартал 2011 року.

Згідно преамбули Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996 - XIV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон 996) - цей Закон визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Частиною 2 ст. 3 Закону 996 встановлено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовує грошовий вимірник, ґрунтується на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч.3 ст. 9 Закону України 996, інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Пунктом 77.8 ст.77 Податкового кодексу Україні (далі - ПК України) визначено, що перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, підставою для донарахування грошових зобов'язань по податку на прибуток, згідно податкового повідомлення-рішення № 0000392202, є заниження позивачем валового доходу у 4-му кварталі 2012 року. Перевіркою повноти визначення доходу, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року встановлено його заниження на суму 1135833,00 грн. за 4-й квартал 2012 року. Заниження допущено у зв'язку з невідображенням у складі доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, а саме в рядку 02 Декларації "Дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг))" за 2012 рік суми реалізації сої - 1135833,36 грн. Перевіркою встановлено, що СТОВ "Агро - Лучки" у листопаді 2012 року реалізовано згідно Договору від 01.11.2012 року № 0111 сою на ПАТ "Берегівський комбінат хлібопродуктів" в загальній кількості 290 тонн на суму без ПДВ - 1135833,36 грн. (ПДВ в сумі 227166,64 грн. СТОВ "Агро - Лучки" відображено у складі податкових зобов'язань за листопад 2012 року у відповідності до реєстру виданих податкових накладних та декларації з ПДВ за листопад 2012 р. поданої до Мукачівської ОДПІ).

Пунктом 137.4 статті 137 ПК України встановлено, що датою отримання доходів, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, є звітний період, у якому такі доходи визнаються згідно з цією статтею, незалежно від фактичного надходження коштів (метод нарахувань), визначений з урахуванням норм цього пункту та статті 159 цього Кодексу. У відповідності до п.135.4 ст.135 ПК України дохід від операційної діяльності визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, та включає, зокрема дохід від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг, у тому числі винагороди комісіонера (повіреного, агента тощо) (п.п.135.4.1 п.135.4 статті 135 ПК України).

Посилання позивача на те, що в порушення п.п.75.1.2 п.75.1 статті 75 ПК України під час проведення перевірки та складання акту не використовувалися первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів є надуманими та такими, що не відповідають дійсним обставинам. Так, як вбачається з акту перевірки, інспектором контролюючого органу проведено перевірку показників податкової звітності з податку на прибуток підприємства на підставі таких документів: оборотно-сальдових відомостей по субрахунках 36.1, 701, 703, 311, 64, Головної книги за 2012 pік, податкової звітності з податку на прибуток та ПДВ, реєстрів виданих податкових накладних за 2012 рік. Тобто, Мукачівською ОДПІ повністю дотримано вимоги пп.75.1.2. п.75.1 статті 75 ПК України відповідно до якого документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів.

Крім того, головним бухгалтером позивача надано письмове пояснення щодо заниження доходів від операційної діяльності при реалізації сої за 4-й квартал 2012 року (а.с.64), з якого випливає, що при складанні декларації з податку на прибуток за 2012 рік допущено арифметичну помилку чим занижено валовий дохід в сумі 1135833,33 грн., оскільки у позивача бухгалтерський облік ведеться вручну в паперовому вигляді. Суми податкових зобов'язань з ПДВ відображені у складі сум податкових зобов'язань за листопад 2012 року в повному обсязі.

Виходячи з наведеного, вірним є висновок Мукачівської ОДПІ про заниження позивачем валового доходу у 4-му кварталі 2012 року, в зв'язку з чим правомірним є визначення зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств у сумі 298156,25 грн., в т.ч. основний платіж - 238525,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 59631,25 грн.

Як вбачається за матеріалів справи, зокрема, акту перевірки, донарахування СТОВ "Агро - Лучки" грошового зобов'язання по податку на додану вартість відбулося у зв'язку із заниженням останнім податкових зобов'язань з ПДВ за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року на суму 12000,00 грн. за листопад 2012 р. по загальній (повній) декларації з ПДВ за листопад 2012 року. Перевіркою встановлено, що позивач у листопаді 2012 року, реалізував зернопогрузчик та ваги автомобільні на суму 60000,00 грн. (ПДВ становить 12000,00 грн.). Вказані основні засоби позивач реалізував ПАТ "Берегівському КХП" у листопаді 2012 року згідно видаткової накладної від 28.11.2012 р. № 29 зернопогрузчик вартістю 19000,00 грн. (ПДВ становить 3800,00 грн.) та згідно видаткової накладної від 20.11.2012 р. № 27 - вагу автомобільну вартістю 41000,00 грн. (ПДВ становить 8200,00 грн.). Однак, суми податкових зобов'язань з ПДВ по вищеописаних операціях позивачем не відображено у складі податкових зобов'язань з ПДВ при поданні загальної податкової (повної) декларації з ПДВ за листопад 2012 року.

Пунктом 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню або б) дата відвантаження товарів. Як вбачається з наявних первинних документів (видаткові накладні) суми ПДВ повинні бути включені до складу податкових зобов'язань по ПДВ за листопад 2012 року по першій події - по даті відвантаження товарів.

Відтак, Мукачівською ОДПІ доведено заниження податкових зобов'язань з ПДВ СТОВ "Агро - Лучки" за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року на суму 12000,00 грн. та вірно збільшено грошове зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) у сумі 15000,00 грн., в т.ч. основний платіж - 12000,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 3000 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0000402202.

Крім того, перевіркою встановлено та відображено в акті, укладання СТОВ "Агро - Лучки" договорів оренди земельних паїв із 149 фізичними особами. Із вище вказаних орендодавців, орендна плата виплачувалась товариством 113 особам.

Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року № 92/2002, встановлено, що з метою підвищення рівня соціального захисту селян - власників земельних ділянок і земельних часток (паїв), а також відповідальності землекористувачів за ефективне використання земель сільськогосподарського призначення на основі розширення конкуренції та подальшої активізації ринкових відносин в аграрному секторі економіки, визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

Перевіркою зафіксовано, що позивач, в порушення вимог вищевказаного Указу, здійснював виплату орендної плати за земельні ділянки (паї) фізичним особам громадянам в розмірі меншому ніж встановлено цим нормативним актом.

Так, СТОВ "Агро - Лучки" орендував у фізичних осіб наступні земельні ділянки: 115,00000 га ріллі (0,7700 га на особу); 13,0000 га сіножаті (0,0900 га на особу); 8,9200 га пасовища (0,0600 га на особу).

Згідно даних міськрайонного управління Держкомзему в м. Мукачево та Мукачівському районі грошова оцінка даних категорій земель у 2011 році складала: 13911,69 грн. за га ріллі; 5917,35 грн. за га сіножаті; 6080,57 грн. за га пасовища.

Відповідно до п. 164.1 ст. 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальним оподатковуваним доходом є будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (абз.2 п. 164.1 статті 164 ПК України).

Підпунктом 164.1.1 п. 164.1 ст. 164 ПК України встановлено, що загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із ст. 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із ст. 178 цього Кодексу (пп. 164.1.3 п. 164.1 ст.164 ПК України.

Відповідно до п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються окрім інших також суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

Таким чином, СТОВ "Агро - Лучки" занижено базу оподаткування податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 6120,08 грн.

Обов'язок утримувати податок із суми доходу, що виплачується на користь платника податків, та за його рахунок покладається на податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України). При цьому необхідно використовувати ставку податку, визначену в ст. 167 ПК України. Відповідно до вищезазначеної статті ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної грн.

В порушення п.164.1 ст164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України позивачем занижено суму податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 918,01 грн., а саме: за даними платника 4985,56 грн., за даними перевірки 5903,57 грн.

Перевіркою правильності нарахування податку з доходів фізичних осіб встановлено, що за період з 01.04.2010 року по 31.12.2012 року сума нарахованого податку складає 39 340,03 грн. Фактично перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб за вказаний період - 35807,34 грн. Залишок станом на 01.01.2013 року складає 3532,69 грн.

Відповідно до підпункту 168.1.2. пункту 168.1. статті 168 ПК України, податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (п.п. 168.1.5. п. 168.1. статті 168 ПК України). В порушення зазначених законодавчих вимог у Позивача, станом на 01.01.2013-го року наявна кредиторська заборгованість по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 3 532,69 грн.

Відповідно до вимог Положення "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1 ДФ) та "Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку", затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1020, ПК України щодо надання відомостей за ф № 1 ДФ до Мукачівської ОДПІ про нараховані та виплачені доходи фізичним особам в період 01.04.2010 року по 31.12.2012 року встановлено неподання СТОВ "Агро - Лучки" податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2010 року, 2 квартал 2011 року та відображення недостовірних даних в звіті за 4 квартал 2011 року в частині не відображення суми виплати орендної плати по 13 особам у яких орендовано земельні ділянки (паї) та суми утриманого податку з них.

Відповідно до п.51.1 ст.51 ПК України податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.

Відповідно до Додатку до порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку товариство мало відобразити суму виплаченого доходу на користь фізичних осіб по орендній платі земельних ділянок (паїв) розрахунку №1-ДФ за 4 квартал 2011 року за ознакою доходу 106 - "Дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду".

В порушення п.51.1 ст.51 ПК України СТОВ "Агро - Лучки" не відображено суму виплаченого доходу фізичним особам в розрахунку за формою № 1 ДФ за 4 квартал 2011 року та не подано розрахунку за формою №1 ДФ за 2 квартал 2011 року, а тому, Мукачівською ОДПІ правомірно винесено податкове повідомлення-рішення № 0004141702, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у сумі 6073,37 грн., в т.ч. основний платіж - 4450,70 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1622,67 грн.

Також, перевіркою встановлено, що в порушення п.п.49.18.2 п.49.2, п.49.18, п.49.19 ст.49 ПК України, СТОВ "Агро - Лучки" до Мукачівської ОДПІ не подано податкову декларацію по збору за використання поверхневих та підземних вод за півріччя 2012 року та податкові декларації з екологічного податку: за 2-й квартал 2011 року; за 3-й квартал 2011 року; за 4-й квартал 2011 року.

У відповідності до п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу II ПК України).

Згідно п.49.19 ст.49 ПК України якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків), згідно з відповідним розділом цього Кодексу, зазначена податкова декларація подається у строки, визначені пунктом 49.18 цієї статті для такого базового звітного (податкового) періоду.

Крім того, згідно матеріалів перевірки, СТОВ "Агро - Лучки" до Мукачівської ОДПІ несвоєчасно подано податкову декларацію з плати за землю за 2012-й рік, а саме 17.05.2012 p. (граничний строк подання - 20.02.2012 року)

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відтак, Мукачівською ОДПІ правомірно застосовано до СТОВ "Агро - Лучки" штрафні (фінансові) санкції згідно податкових повідомлень-рішень за №№ 0000432202 (про збільшення грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів) у сумі 170,00 грн., № 0000412202 (про збільшення грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у сумі 170,00 грн., № 0000422202 (про збільшення грошового зобов'язання по надходженнях від розміщення відходів у спеціальних для цього місцях чи на об'єктах у сумі 340,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - є необґрунтованими, суперечать матеріалам справи та вимогам закону та в їх задоволенні слід відмовити в повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, в зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат відповідача, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Лучки" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті