Ухвала від 11.02.2014 по справі 14-10-08/1005

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

11 лютого 2014 року Справа №14-10-08/1005

вх. № 29815/13 від 30.12.2013

Господарський суд у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., при секретарі судового засідання Яцен Ю.Ф., за участю: особисто - Гоменюк Л.В. (від Червонокутської сільської ради, голова за посадою, паспорт НОМЕР_1, виданий Жашківським РСУДМС України у Черкаської області 27.11.2012, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1), представників за довіреностями - Федоренко О.І. (від боржника в особі ліквідатора банкрута), Васькевича В.І. (від Жашківської районної ради), розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду

клопотання

заявника ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Юдицького О.В.

до відповідачів 1) Жашківської районної ради

2) Червонокутської сільської ради

про зобов'язання прийняти майно боржника соціальної сфери

у справі за заявою

ініціюючого кредитора Уманської об'єднаної державної податкової

інспекції

до боржника відкритого акціонерного товариства "Тікич"

про визнання банкрутом, -

ВСТАНОВИВ:

Ліквідатором банкрута, арбітражним керуючим Юдицьким О.В., подано клопотання від 25.12.2013 №7693/14-10-08-1005 про зобов'язання Жашківської районної ради Черкаської області прийняти на баланс районної ради майно боржника, а саме: плотину (греблю), інвентарний номер №47, 1947 року спорудження, яка перебуває на балансі боржника (далі - споруда).

Клопотання мотивовано тим, що вказана споруда була передана до статутного фонду боржника під час підготовки боржника до приватизації, що із припиненням діяльності цукрового заводу споруда не може використовуватися для його потреб, що відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (від 14.05.1992 №2343-XII із змінами, останні з яких внесені Законом України від 02.10.2012 №5405-VI /тобто в редакції, чинній до 19.01.2013/, далі - Закон-1992) має бути передана у комунальну власність.

Учасники провадження у справі про банкрутство боржника були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак представники від ПАТ КБ "ПриватБанк", ПСП "Відродження", Уманської об'єднаної державної податкової інспекції, спільного українсько-британського підприємства "Райз-інвест", Черкаського обласного відділу Фонду соціального захисту інвалідів, прокуратури Черкаської області, регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області, Головного управління юстиції у Черкаській області у судове засідання не з'явились і про причини неявки не повідомили.

У судовому засіданні представник заявника вимогу підтримав та додатково пояснив, що споруда задіяна у каскаді штучних водойм, які знаходяться вище, та греблі села Нова Гребля, яка знаходиться нижче від споруди за течією річки, стосується життєдіяльності і безпеки не лише однієї сільської ради, тому має бути передана до комунальної власності Жашківської районної ради.

Представник Жашківської районної ради у письмовому запереченні та у судовому засіданні проти вимог ліквідатора банкрута заперечив з тих підстав, що Жашківська районна рада є суб'єктом владних повноважень, тому спір за її участю не може вирішуватися у господарських судах, що зазначена споруда знаходиться в адміністративних межах Червонокутської сільської ради, тому даний об'єкт повинен бути переданий на баланс останньої.

Ухвалою суду від 28.01.2014 Червонокутську сільську раду залучено до участі у справі як другого відповідача.

Представник Червонокутської сільської ради, пояснив, що споруда знаходиться в аварійному стані, що вона призводить лише до підтоплення території та будівель населеного пункту і що потреби у ній немає, що утримувати вона їх нездатна

Відповідно до статей 75, 85 Господарського процесуального кодексу України суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Заслухавши відповідачів та представників учасників провадження у справі про банкрутство боржника, дослідивши наявні у справі докази суд встановив наступне.

Споруда (гребля /плотина/, інвентарний номер №47, 1947 року спорудження, балансовою вартістю 1500 грн., знаходиться на річці Гірський Тікич у адміністративних межах Червонокутської сільської ради за межами села Червоний Кут) була передана до статутного фонду боржника згідно з наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області від 05.02.97 №670.

На звернення ліквідатора банкрута до Жашківської районної ради та Червонокутської сільської ради щодо прийняття споруди на баланс відповідної територіальної громади: Жашківська районна рада листом від 22.07.2013 №224/17 повідомила, що вважає доцільним з приводу передачі споруди звертатися до Червонокутської сільської ради, оскільки споруда перебувала на балансі банкрута, який знаходиться у с.Червоний Кут; Червонокутська сільська рада листом від 18.10.2013 №70 (на лист від 09.09.2013 №7390/14-10-08-1005) повідомила, що прийняти на баланс сільської ради споруду не може через її аварійний стан. На запит арбітражного керуючого від 26.11.2013 №7597/14-10-08-1005 Черкаське обласне управління водних ресурсів листом від 18.12.2013 №1883/02/02.1-22 повідомило, що демонтаж споруди не можливий, оскільки це може привести до підтоплення сільськогосподарських угідь та населеного пункту.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону-1992 усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Відповідно до статей 1, 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":

територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;

районні та обласні ради - це органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст;

матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад;

територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, … інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини;

підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом;

територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби;

районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Таким чином, ст.26 Закону-1992 однозначно передбачає передачу майна у власність та передачу територіальним громадам, але не передачу в управління і не передачу органам, які представляють спільні інтереси територіальних громад. Такою ж є норма ст. 327 Цивільного кодексу України. Аналогічно законодавцем вирішуються питання відумерлої спадщини та безхазяйних речей (335 Цивільного кодексу України), які переходять у власність саме до відповідної територіальної громади.

Районні ж ради представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ міст і районів у містах. Тому у разі, якщо Червонокутська сільська рада і інші сільські, селищні та міські ради прийдуть (зверху ізнизу по течії річки, на якій знаходиться споруда) до висновку, що споруда є таким об'єктом, утримання і існування якого зачіпає їх спільні інтереси та забезпечує їх спільну безпеку, то вони самостійно мають вирішувати питання передачі цього об'єкта в управління районній чи й обласній раді. Суд же вирішує питання передачі у власність.

Суд вважає, що у зв'язку з припиненням цукровим заводом своєї діяльності, споруда не може використовуватися для його потреб; що вказаний об'єкт (споруда) не може бути включений до складу ліквідаційної маси, є об'єктом комунальної інфраструктури, та має значення для територіальної громади. Продаж споруди або її руйнування може спричинити негативні наслідки, оскільки споруда утримує значну кількість води, що знаходиться в акваторії річки вище споруди.

Керуючись ст.86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 26 Закону-1992, суд, -

УХВАЛИВ:

Передати з балансу відкритого акціонерного товариства "Тікич" до комунальної власності територіальної громади села Червоний Кут Жашківського району (у власність та на баланс) наступний об'єкт комунальної інфраструктури: греблю (плотину, інвентарний номер №47, 1947 року спорудження, балансовою вартістю 1500 грн.), яка знаходиться на річці Гірський Тікич у адміністративних межах Червонокутської сільської ради.

У задоволенні клопотання про передачу споруди Жашківській районні раді відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено у понеділок 17.02.2014.

Направити дану ухвалу членам комітету кредиторів (5), арбітражному керуючому, прокуратурі Черкаської області, регіональному відділенню Фонду державного майна України по Черкаській області, Головному управлінню юстиції у Черкаській області, Червонокутській сільській раді, Жашківській районній раді.

С у д д я Хабазня Ю.А.

11