ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
26 серпня 2008 року 11:50 № 4/430
За позовомОСОБА_1
До Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва
ПроЗобов'язання здійснити перерахунок пенсії
Суддя Вовк П.В.
Секретар судового засідання Голод В.С.
Представники:
Від позивача ОСОБА_1
Від відповідачаБойко В.С.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.08.08 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено 29.08.08.
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла адміністративна справа № 2-а 46/08 за позовом ОСОБА_1 (далі Позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва (далі Відповідач) з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.08.08, про зобов'язання Відповідача з 07.06.06 здійснити перерахунок пенсії врахувавши у складі заробітної плати для обчислення пенсії премії, нараховані відповідно до Закону України «Про Державну програму приватизації» у сумі 9773,28 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.2008 року справу № 2-а 46/08 прийнято до провадження, присвоєно номер 4/430 та призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні Позивач позов підтримав та просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку Позивача, Відповідачем порушено ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо не призначення Позивачу пенсії в розмірі 80 відсотків від сум його заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Представник Відповідача проти позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд -
Згідно довідки Фонду державного майна України № 441 від 02.06.2006 року Позивач працював у Фонді державного майна України на посаді головного спеціаліста.
З 07.06.2006 року Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Законом України «Про державну службу», що не заперечується Відповідачем.
18.01.07 Позивач звернувся до Відповідача з вимогою (лист від 18.01.07 вх. № 202/07) здійснити перерахунок пенсії, яка була нарахована з 01.06.06 без урахування премій у сумі 9773,28 грн., які виплачувалися йому в органах приватизації, відповідно до ст. 126 Закону України від 18.05.2000 року № 1723-ІІІ «Про державну програму приватизації» ,що призвело до порушення Відповідачем статті 37 Закону України «Про державну службу».
Розглянувши звернення Позивача 12.02.07 Відповідачем прийнято рішення про відмову в його задоволені (лист № 1327/06/ від 12.02.07 ), у зв'язку з тим, що виплати згідно ст. 126 Закону України «Про державну програму приватизації» не враховуються при розрахунку середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Для оцінки розміру заробітної плати застосовується показник фонду оплати праці. Фонд оплати праці складається з:
- фонду основної заробітної плати;
- фонду додаткової заробітної плати;
- інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Відповідно до частини ст. 33 Закону України від 16.12.1993, № 3723-XII "Про державну службу" (далі закон № 3723) оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Таким чином особа яка звернулася за пенсією самостійно визначає період відповідно до якого розраховується пенсія.
Як вбачається з додатку до довідки № 441 для нарахування пенсії Позивачем визначено період з червня 2004 року по травень 2006 року (24 календарні місяці), за який визначено середньомісячну суму виплат, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та до яких включена сума премій в розмірі 9773,28 грн., яка виплачується в органах приватизації, відповідно до ст. 126 Закону України від 18.05.2000 року № 1723-ІІІ «Про державну програму приватизації».
Слід зазначити, що згідно п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат входить матеріальна допомога.
Таким чином, матеріальне заохочення (премія) не є матеріальною допомогою. Матеріальна допомога виплачується не за відпрацьований період, а виплата премії здійснюється тільки за відпрацьований період.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що премії в розмірі 9773,28 грн., які виплачувалися Позивачу в органах приватизації, відповідно до ст. 126 Закону України від 18.05.2000 року № 1723-ІІІ «Про державну програму приватизації», входять до структури заробітної плати та на них нараховуються страхові внески, а тому їх слід враховувати при визначені розміру пенсії державним службовцям.
До такого ж висновку прийшло Міністерство юстиції України (лист до ПФУ № 21-46-1115 від 13.11.2006 року) та Федерація професійних спілок України (лист до ПФУ № 04/562з від 17.08.2004), копії яких долучено до матеріалів справи.
Крім того, до такого ж висновку прийшов Печерський районний суд м. Києва у постанові від 18.12.2006 року за результатом розгляду справи № 2-а-1241, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2007 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що Відповідачем не доказано правомірність неврахування Позивачу премій у сумі 9773,28 грн., які виплачувалися йому в органах приватизації, відповідно до ст. 126 Закону України від 18.05.2000 року № 1723-ІІІ «Про державну програму приватизації» при визначені розміру пенсії, як державному службовцю.
Таким чином, судом встановлено порушення Відповідачем статті 37 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 158-163 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва з 07.06.06 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, врахувавши у складі заробітної плати для обчислення пенсії премії, нараховані відповідно до ЗУ "Про Державну програму приватизації" у сумі 9773,28 грн.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Києва виплатити різницю ОСОБА_1 між отриманою пенсією та перерахованою пенсією з 07.06.06 до часу здійснення перерахунку.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.В. Вовк