Постанова від 17.02.2014 по справі 286/18/14-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/18/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов»язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі (далі - УПФУ) провести донарахування та виплату за період з 1 липня 2013 року по 31 грудня 2013 року додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, в розмірі визначеному ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", що дорівнює 50% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, визначеного Законом України « Про Державний бюджет України на 2013 рік» щомісячно, мотивуючи тим, що він проживає в м. Овручі Житомирської області. За вказаний період йому виплачувалась компенсація, що встановлена в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної пенсії, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.

Відповідач не надав заперечення на позов у встановлений законом строк.

У відповідності до ст.183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно довідки позивач є пенсіонером та проживає в м. Овруч Житомирської області, що підтверджується копією паспорта. Також він є інвалідом 3 групи, що підтверджується відповідним посвідченням, перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, де отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі : з 01.07.2013 року - 160,92 грн., з 01.12.2013 року - 170,82 грн.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені слідуючи виплати:

ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії І, інвалідам 3 групи додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постановами КМУ № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії І, інвалідам 3 групи -15% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність;

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 року встановлено, що зокрема у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який набрав чинності з 01.01.2012 року та яким визначено розміри пенсій за ст.ст.39,50,51,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дія зазначеної постанови не обмежена у часі, а тому вона є чинною та підлягає застосуванню при встановленні розміру виплат пенсії відповідно до ст.ст.39,50,51,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2013 рік.

У світлі рішень Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі , у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі й на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, закону про Державний бюджет на відповідний рік та інших законів України.

Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій (пункт 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян).

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва на підставі положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка була прийнята на виконання вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та є чинною на час виникнення спірних правовідносин, а тому позовні вимоги є безпідставними.

Керуючись ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов»язання провести донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірах визначених ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " за період з 01.07.2013 року по 31.12.2013 року - відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький