13.02.2014 Справа №607/2291/14-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації за ОСОБА_1 права приватної власності на квартиру, що розташована в м.Тернополі по проспекту Злуки, 4/125.
Розглянувши дану позовну заяву та додатки до неї, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний позов не підсудній цьому суду з наступних підстав:
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших осіб суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори з приводу укладення та виконання адміністративних договорів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа.
Як вбачається із позовних матеріалів ОСОБА_1 звернулась до місцевого загального суду як адміністративного суду із позовними вимогами до реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції, яка є органом державної влади.
За таких обставин, відповідач у справі є суб'єктом владних вповноважень - органом державної влади, а відтак, вимоги про зобов'язання вчинення певних дій відносяться до компетенції окружних адміністративних судів. В даному випадку справа підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 3, 17, 18, п. 6 ч. 2 ст. 108, ст.ст. 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір", суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., жительці АДРЕСА_1, і.н.НОМЕР_1, з державного бюджету сплачену суму судового збору по квитанції №1810.307.1 від 10.02.2014р., банк одержувача ГУ ДКСУ у Тернопільській області, код одержувача 37977726, р/р одержувача 31212206700002, МФО 838012 в розмірі 73(сімдесят три) грн. 08коп.
Строк пред'явлення протягом 1року з дня набрання чинності даної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд.
Суддя П.Я.Стельмащук