Рішення від 21.05.2009 по справі 1799-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203

РІШЕННЯ

Іменем України

21.05.2009

Справа №2-29/1799-2009

За позовом - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова», (98500, м. Алушта, вул. Пуцатова, б. 11, код ЄДРПО України 36227811).

До відповідача - Відкритого акціонерного товариства «Алустон», (98517, м. Алушта, вул. Виноградна, б. 3, код ЄДРПО України 05523091).

За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1. Фонду майна АР Крим, (95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17).

2. Алуштинської міської ради АР Крим, (98500, м. Алушта, пл. Радянська, 1).

Про спонукання до виконання певних дій.

Суддя О.І. Башилашвілі

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Молотова Т.В. - голова правління. Осипко-Єрмішин О.В. - представник, довіреність від 20.05.2009р.

Від відповідача - Халпахчи В. К., голова правління згідно виписки з протоколу від 05.03.1998р.

Третя особа 1 - Хабібуліна Л. О., довіреність №154-Д від 29.12.2008р., представник.

Третя особа 2 - не з'явилась.

Суть спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова» звернулося до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Відкритого акціонерного товариства «Алустон» з вимогами: зобов'язати ВАТ «Алустон» передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова» будинок №11, який знаходиться на вул.. Пуцатова у м. Алушті.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 03.04.2009р. до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, залучено - Фонд майна АР Крим та Алуштинську міську раду АР Крим.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач без достатніх правових підстав не передає на баланс позивача будинок №11, який знаходиться на вул. Пуцатова у м. Алушті.

Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що він позбавлений права передавити спірний будинок на баланс позивача внаслідок того, що наданий час відбувається передача цього будинку у комунальну власність Алуштинської територіальної громади.

Третя особа - Фонд майна АР Крим у письмових поясненнях по суті спору зазначив, що будинок №11, який знаходиться на вул.. Пуцатова у м. Алушті, повинен бути переданий до комунальної власності Алуштинської територіальної громади, про що Верховною радою АР Крим прийнята відповідна постанова та Алуштинською міською радою відповідне рішення.

Третя особа - Алуштинська міська рада, в судове засідання не з'явилась, направила клопотання у якому просить розглянути справу без участі свого представника. У цьому ж клопотання третя особа зазначила, що підтримує позовні вимоги.

Розгляд справи відкладався у порядку ст.77 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

11.07.2008 року виконавчим комітетом Алуштинської міської ради зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова», цілю якого є обслуговування житлового будинку №11 по вул. Пуцатова у м. Алушті, про що державним реєстратором видано свідоцтво про державну реєстрацію Об'єднання, як юридичної особи серії А 01 № 148646.

09.12.2008 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

24 травня 2008 року зборами членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова» прийнято рішення про взяття на баланс всього житлового будинку №11 по вул. Пуцатова у м. Алушті.

20.01.2009 року головою правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова» Молотовой Т.В. була подана заява на ім'я голови правління ВАТ «Алустон» Халпахчи В.К. с проханням передати житловий будинок №11 по вул.Пуцатова у м. Алушті з балансу ВАТ «Алустон» на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова».

Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та при будинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" Об'єднання після набуття статусу юридичної особи може:

- прийняти на власний баланс весь житловий комплекс;

- за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини;

- укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.

Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання.

Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.

У разі якщо у новозбудованому будинку власники квартир, приміщень протягом двох місяців після підписання акта державної приймальної комісії не створюють об'єднання і не приймають на баланс основні фонди, сільська, селищна, міська рада може своїм рішенням призначити балансоутримувача.

Призначений балансоутримувач здійснює свої повноваження по забезпеченню управління будинком до прийняття будинку на баланс об'єднанням. Витрати на здійснення цих функцій управління розподіляються між власниками пропорційно площі приміщень, що перебувають у їх власності.

Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього.

Частина багатоквартирного будинку може бути виділена в окремий житловий комплекс за умови, що надбудова, реконструкція або знесення цієї частини не порушить цілісності чи можливості використання за призначенням інших частин будівлі, що не входять до складу цього комплексу.

Спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються у судовому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. N1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно п.2 вказаного Порядку, рішення про прийняття житлового комплексу або його частини приймається загальними зборами об'єднання.

При цьому, за змістом п.5 Порядку, передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання, що визначено вищевказаною нормою.

Із змісту вказаних правових норм вбачається, що вирішення питання щодо передачі на баланс житлового комплексу залежить виключно від прийнятого зборами об'єднання ОСББ рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача у двомісячний строк після надходження відповідного звернення від об'єднання передати йому житловий комплекс та відповідну технічну документацію.

Позивач посилається на те, що відповідач після спливу двомісячного строку з моменту отримання заяви про передачу будинку на баланс позивача, не передав житловий будинок №11 по вул. Пуцатова у м. Алушті на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова», тим самим порушив відповідне право Об'єднання на отримання на баланс житлового комплексу та відповідної технічної документації.

Однак, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Порядок прийняття рішень об'єднанням, передбачений ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та розділом 5 статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова».

Однак, у матеріалах справи відсутнє рішення зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Пуцатова» про прийняття житлового будинку №11 по вул. Пуцатова у м. Алушті. При цьому суд враховує, що позивач посилаючись на необхідність існування такого рішення об'єднання для передачі будинку на його баланс, не представив таке рішення суду у підтвердження своєї позиції.

Викладене свідчить про те, що відсутні належні докази дотримання позивачем вимог Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статуту, щодо прийняття відповідно рішення про прийняття будинку №11 по вул. Пуцатова у м. Алушті на баланс об'єднання.

Крім того, суд встановив, що наказом Представництва Фонду майна Автономної Республіки Крим у м. Алушті від 26.02.96р. №31 було прийнято рішення про приватизацію державного майна орендного підприємства фабрики «Алустон» шляхом створення відкритого акціонерного товариства.

Наказом Представництва Фонду майна Автономної Республіки Крим у м. Алушті від 12.07.96 №256 було створено Відкрите акціонерне товариство «Алустон».

Відповідно до акта оцінки вартості орендного підприємства та плану розміщення акцій відкритого акціонерного товариства «Алустон» до статутного фонду не увійшов та перебуває на його балансі як майно, що належить Автономній Республіці Крим, житловий будинок, розташований за адресою: м. Алушта, вул. Пуцатова, 11.

Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду", в разі банкрутства підприємств, зміни форм власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.

Статтею 2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності» об'єктами передачі є житловий фонд і об'єкти інфраструктури, що не увійшли до статутного фонду господарських товариств, створених у процесі приватизації.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності» рішення про передачу житлового фонду та об'єктів інфраструктури з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, за згодою відповідних органів місцевого самоврядування.

27.12.2006р. на 8 сесії 5 скликання Алуштінська міська ради прийняла рішення № 8/282, яким надала згоду на прийом у комунальну власність територіальної громади м. Алушти майна, що належить АР Крим: житлового будинку, розташованого по вул. Пуцатова, 11 у м. Алушті

Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим «Про деякі питання управління майном, що належить Автономній Республіці Крим» від 23.05.2007 №471-5/07 прийнято рішення про передачу в загальну власність територіальної громади м. Алушти житлового будинку, розташованого по вул. Пуцатова, 11 у м.Алушті, що не увійшов у процесі приватизації до статутного фонду ВАТ «Алустон».

12.02.2009 роки Відділом по управлінню комунальною власністю Алуштинської міської ради виданий наказ № 1-07-36 «Про створення комісії».

Наказ виданий на підставі рішення 8 сесії 5 скликання Алуштінського міської ради № 8/282 від 27.12.06 «Про прийом в комунальну власність територіальної громади м. Алушти майна, що належить АР Крим», Постанови Верховної Ради АР Крим від 23.05.2007р. № 471-5/07 «Про питання управління майном, що належить АР Крим», листа фонду майна АР Крим № 08-07/891 від 09.02.2009р.

Вказаним наказом створена комісія з прийому-передачі від Фонду майна АР Крим в комунальну власність Алуштінської територіальної громади житлового будинку №11, розташованого за адресою: м. Алушта, вул. Пуцатова.

Так, викладені обставини свідчать про те, що реалізується механізм передачі спірного житлового будинку у комунальну власність Алуштинської міської ради, що у свою чергу цілком відповідає приписам Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду", Закону України «Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності» та Постанови Верховної Ради АР Крим від 23.05.2007р. № 471-5/07 «Про питання управління майном, що належить АР Крим».

Викладені обставини, свідчать про відсутність з боку відповідача дій або бездіяльності, наслідком яких є порушення прав позивача у цій справі. При цьому слід зазначити, що відповідач позбавлений права, на цей час, передавати позивачу на баланс спірний житловий будинок внаслідок того, що процес передачі цього будинку до комунальної власності Алуштинської міської ради досі не завершений, а докази скасування вказаних: рішення Алуштинської міської ради від 27.12.2006р. № 8/282 та Постанови Верховної Ради АР Крим від 23.05.2007р. № 471-5/07 «Про питання управління майном, що належить АР Крим», в матеріалах справи відсутні.

Слід зазначити, що враховуючи норми ст.ст. 4, 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", позивач не позбавлений прийняти відповідне рішення згідно закону та статуту про прийняття житлового будинку №11, розташованого за адресою: м. Алушта, вул. Пуцатова на свій баланс та звернутися з відповідною заявою до Алуштинської міської ради, після завершення процедури передачі вказаного будинку до комунальної власності Алуштинськї міської ради.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду звертаються особи за захистом своїх порушених чи оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, що кореспондується із положеннями статті 21 ГПК України, де до позивачів віднесено осіб, які пред'явили позов або в інтересах яких пред'явлено позов саме про захист порушеного права чи охоронюваного законом інтересу.

Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а стаття 16 ЦК України передбачає право особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового чи майнового права і інтересу. Частиною 2 цієї статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів.

Системний аналіз наведених норм дозволяє зробити висновок, що захисту судом підлягає цивільне право, яке порушене, не визнається чи оспорюється.

Юридична зацікавленість позивача у вирішенні спору судом, покладає на нього обов'язок довести, що його цивільні права відповідачем порушені, не визнаються чи оспорюються.

Позивач не використав свого права наданого йому ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, щодо обгрунтованості своїх вимог до відповідача, при цьому суд враховує, що обов'язок щодо доказування обставин на які сторона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень покладається саме на зацікавлену сторону.

За викладених обставин, суд вважає, що фактично відсутні факти порушення прав позивача, що у свою чергу є підставою для відмови у позові.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошенні - 21.05.2009р.

Повний текст постанови оформлений відповідно до ст. 84 ГПК України - 25.05.2009р.

Керуючись ст.ст.82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову - відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.