Рішення від 07.05.2009 по справі 08/62-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2009 р. Справа № 08/62-09

вх. № 2280/3-08

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В. І., дор. № 03-01-09/27-1641 від 01.07.2008 року.

відповідача - не з'явився.

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Х\о, м. Харків

до Кіндрашівської сільської ради, с. Кіндрашівка

про стягнення 1031,27 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідача на користь державного бюджету України 1031,27 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного водокористування з водного об*єкту загальнодержавного значення.

Відповідач в судове засідання не з*явився.

Про час та місце розгляду справи сторони були повідомлені належним чином, ухвалою суду.

Справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, судом встановлено, що 19 грудня 2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було проведено позаплановий захід - перевірку фактів викладених у постанові про порушення провадження про адміністративне правопорушення Куп'янської міжрайонної прокуратури від 28.11.2008 року Кіндрашівської сільської ради за адресою: Харківська область, Куп'янський район, с.Кіндрашівка, вул.Садова, 1.

За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт № 04-13-102 від "19" грудня 2008 року, в якому зазначалось, що на балансі Кіндрашівської сільської ради знаходиться 4 артезіанських свердловин, глибиною 80 до 100 метрів та дебітом від 8,0 до 15,0 метрів кубічних на годину.

На момент перевірки забір води з артезіанських свердловин здійснювався на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 09.12.2008 р. Укр. № 4475 А/Хар., строком дії до 26.11.2011 р. До отримання вищезазначеного дозволу забір води на території Кіндрашівської сільської ради здійснювався на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 01.11.2005 року Укр... №3646 А/Хар терміном дії до 28.09.2008 року.

Отже, в термін з 29.09.2008 року по 08.12.2008 року забір води з підземних джерел, а саме 4 (чотирьох) артезіанських свердловин, здійснювався за відсутності відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст.44,49 Водного Кодексу України.

Згідно довідки наданої головою Кіндрашівської сільської ради від 19.12.2008 року № 756 кількість забраної води за період відсутності відповідного дозволу на спеціальне водокористування , а саме в термін з 29.09.2008 року по 08.12.2008 року становить 4970 метрів кубічних.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 001978 від 19 грудня 2008 року та постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-05-269 від 19.12.2008 року, згідно яких за допущення забору води з 4 (чотирьох) артсвердловин в період з 29.09.2008 року по 08.12.2008 року за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що в свою чергу призвело до порушення природоохоронного законодавства голову Кіндрашівської сільської ради - Грабаря Бориса Миколайовича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.48 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн., який ним було сплачено у добровільному порядку відповідно квитанції № 1661669П від 19.12.2008 року.

В зв'язку з виявленими порушенням посадовими особами державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства щодо охорони та раціонального використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.95р., розраховано суму збитку та складено претензію № 254 щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 1031,27 грн., яку 14 січня 2009 року, було направлено на адресу Кіндрашівської сільської ради, вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно п.9 ст.44 Водного кодексу України - "Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу".

Згідно ст.48 Водного кодексу України - "Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних та громадських потреб".

Відповідно до ст.49 Водного кодексу України - "Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами геології - в разі використання підземних вод. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин."

Відповідно до ст.109 Водного кодексу України - "позивачем у спорах про використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органи на місцях, які звільняються від спати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням водного законодавства".

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України - "Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними в разі порушення водного законодавства."

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".

Відповідно до ч 4,5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", - „Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."

Згідно п 1.6 Роз'яснень Вищого Господарського суду України - "Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідно до п. „з" ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.2006 року № 548, до повноважень Державної екологічної інспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить „подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища".

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача та стягнути з Кіндрашівської сільської ради на користь державного бюджету України збитки заподіяні державі внаслідок самовільного водокористування у розмірі 1031,27 грн.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України , у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених вимог. За таких обставин, суд вважає за необхідне витрати по сплаті державного мита в розмірі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. покласти на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 44, 48, 49, 109, 111 Водного Кодексу України, ст.ст.1, 2, 44, 49, 61, 64, 75 Господарського процесуального кодексу України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Кіндрашівської сільської ради Куп*янського району (63720, Харківська область, Куп'янський район, с.Кіндрашівка, вул.Садова, 1, код ЄДРПОУ 04400328) на користь державного бюджету України р/р 31518921700336 УДК у Куп'янському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134515, банк одержувача ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 шкоду, заподіяну внаслідок самовільного водокористування з водного об'єкту загальнодержавного значення у розмірі 1031,27 грн.

Стягнути з Кіндрашівської сільської ради Куп*янського району (63720, Харківська область, Куп'янський район, с.Кіндрашівка, вул.Садова,1, код ЄДРПОУ 04400328) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.

Стягнути з Кіндрашівської сільської ради Куп*янського району (63720, Харківська область, Куп'янський район, с.Кіндрашівка, вул.Садова, 1, код ЄДРПОУ 04400328) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Рішення підписане 12.05.09р.