03 лютого 2014 р.Справа № 818/8528/13-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання: Губарь А.С.
за участю представників позивача: Михайльченко І.М., Романець В.А.
за участю представників відповідача: Бредихіної Р.О., Шепель В.О.
за участю представника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2013р. по справі № 818/8528/13-а
за позовом Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації
до Державної фінансової інспекції в Сумській області третя особа Комунальний заклад Сумської обласної ради - Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Білопільського району
про визнання протиправним та скасування пункту листа-вимоги,
Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Сумській області (далі - відповідач), третя особа - КЗСОР Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Білопільського району, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати пункт 2 листа-вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області від 18.05.2013 № 18-03-14-14/3620 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань», яким встановлено, що за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених кошторисом Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Білопільського району за КТКВК 070302 «Загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків», проведено фінансування видатків на здійснення заходів з надання професійно-технічної освіти в загальній сумі 4 558 715, 33 грн., що не відповідає рішенням про обласний бюджет на 2010-2013 роки, тобто, без відповідних бюджетних призначень, отриманих бюджетних асигнувань, управлінням освіти і науки брались бюджетні зобов'язання та здійснювались витрати бюджету, що є нецільовим використанням бюджетних коштів, визначених статтею 119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, та є порушенням пункту 5 Порядку № 28, у зв'язку з чим позивачу приписано вжити заходів щодо зменшення бюджетних асигнувань по управлінню освіти за відповідним кодом відомчої класифікації видатків.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2013 року адміністративний позов Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації задоволено.
Визнано протиправним та скасовано пункт 2 листа-вимоги Державної фінансової інспекції в Сумській області від 18.05.2013 № 18-03-14-14/3620 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань» стосовно вжиття заходів щодо зменшення бюджетних асигнувань по управлінню освіти за відповідним кодом відомчої класифікації видатків.
Відповідач не погодившись із рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити повністю позовні вимоги. Апелянт зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Відповідач письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надав.
Представники відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали з викладених у ній підстав, просили суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги відповідача, посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, яке просили суд апеляційної інстанції залишити без змін.
Представник третьої особи проти задоволення апеляційної скарги відповідача заперечувала, просила суд апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, третьої особи, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 04.03.2013 по 15.04.2013 посадовими особами Державної фінансової інспекції в Сумській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності та використання бюджетних коштів, виділених на придбання, зберігання і доставку підручників і посібників для студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2010 по 28.02.2013. За результатами проведеної ревізії складено акт від 22.04.2013 № 03-06-01/40 (а.с. 101-140, т. 1).
На підставі зазначеного акту ревізії Державною фінансовою інспекцією в Сумській області прийнято лист-вимогу від 18.05.2013 № 18-03-14-14/3620 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" (а.с. 19-21, т. 1), пунктом 2 якого встановлено, що за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених кошторисом Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Білопільського району за КТКВК 070302 «Загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків», проведено фінансування видатків на здійснення заходів з надання професійно-технічної освіти в загальній сумі 4 558 715, 33 грн., що не відповідає рішенням про обласний бюджет на 2010-2013 роки, тобто, без відповідних бюджетних призначень, отриманих бюджетних асигнувань, управлінням освіти і науки брались бюджетні зобов'язання та здійснювались витрати бюджету, що є нецільовим використанням бюджетних коштів, визначених статтею 119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, та є порушенням пункту 5 Порядку № 28, у зв'язку з чим Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації зобов'язано вжити заходів щодо зменшення бюджетних асигнувань по управлінню освіти за відповідним кодом відомчої класифікації видатків.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що головним розпорядником коштів -Управлінням освіти і науки облдержадміністрації продовж 2010-2012 р.р. та січня - лютого 2013 року фінансування підпорядкованої, юридичної особи КЗСОР - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату здійснювалось відповідно до норм чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів до 31.12.2010 регулювались Бюджетним кодексом України від 21.06.2001 № 2542-111 (далі - Бюджетний кодекс №2542), а з 01.01.2011 - Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 №2456-VІ (далі - Бюджетний кодекс №2456).
Бюджетними кодексами України від 21.06.2001 № 2542-111 (далі - Бюджетний кодекс №2542), який діяв до 31.12.2010р., а з 01.01.2011р. від 08.07.2010 №2456-VІ (далі - Бюджетний кодекс №2456) регулювались відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів. Зазначеними кодексами визначено засади бюджетної системи України, її структура, принципи, правові засади функціонування, основи бюджетного процесу й міжбюджетних відносин, відповідальність за порушення бюджетного законодавства та врегульовано відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням відповідних бюджетів.
Бюджетна система України ґрунтується на принципах, визначених статтями 7 Бюджетних кодексів України №2542 та №2456 одним з яких є принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу № 2542 нецільове використання бюджетних коштів - витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису.
Згідно із ст. 119 Бюджетного кодексу № 2456 нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають:
бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет);
напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів;
бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу № 2542 будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місиевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Статтею 51 Бюджетного кодексу № 2542 визначено стадії виконання Державного бюджету України за видатками, а саме:
1) встановлення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на основі затвердженого бюджетного розпису;
2) затвердження кошторисів розпорядникам бюджетних коштів;
3) взяття бюджетних зобов'язань;
4) отримання товарів, робіт та послуг;
5) здійснення платежів;
6) використання товарів, робіт та послуг на виконання бюджетних програм.
Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до ст. 70 Бюджетного кодексу № 2542 видатки місцевих бюджетів включають бюджетні призначення, встановлені рішенням про місцевий бюджет, на конкретні цілі.
Згідно із ст. 77 Бюджетного кодексу № 2542 бюджет Автономної Республіки Крим, обласні і районні бюджети, міські (міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення) бюджети на наступний бюджетний період затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної чи міської ради не пізніше ніжу двотижневий термін після офіційного опублікування закону про Державний бюджет України.
Відповідно до ст. 78 Бюджетного кодексу № 2542 виконання місцевих бюджетів за видатками здійснюється за процедурою, визначеною статтею 51 цього Кодексу.
Аналогічні норми щодо взяття і здійснення бюджетних зобов'язань та виконання місцевих бюджетів наведені в ст.ст. 23, 46, 47, 48, 70, 77, 78 Бюджетного кодексу № 2456.
Фінансово-господарська діяльність бюджетної установи здійснюється за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету на підставі єдиного кошторису доходів і видатків (далі - кошторис), який складається відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (далі - Порядок № 228).
Згідно із п. 1 Порядку № 228 кошторис є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі на отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік, відповідно до бюджетних призначень.
Установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету. Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету. Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому (п. 5 Порядку № 228).
Судовим розглядом встановлено, що Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації здійснює свою діяльність на підставі положення, затвердженого розпорядженням Голови обласної державної адміністрації від 08.04.2003 № 159 (а.с. 53-55, т. 2).
Відповідно до затвердженої начальником управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації на 2010-2011 рр. та т.в.о. начальника управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації на 2012-2013 рр. мережі установ та організацій, які отримують кошти з місцевого бюджету (а.с. 211-233, т. 1), до складу управління освіти і науки входить, зокрема, комунальний заклад Сумської обласної ради - Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Білопільського району (далі КЗСОР - Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).
Згідно із статутом комунального закладу Сумської обласної ради - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування Білопільського району (а.с. 60-76, т. 1), Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - Заклад) перебуває у функціональній підпорядкованості управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації, є юридичною особою, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 78, т. 1).
Відповідно до п. 1.5 Статуту головною метою діяльності Закладу є забезпечення дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування з вадами розумового розвитку умов для проживання, різнобічного розвитку, виховання, здобуття певного рівня освіти, професійної орієнтації та підготовки, готовності дітей до самостійного життя. Заклад утримується за рахунок обласного бюджету.
Фінансово-господарська діяльність Закладу здійснюється на основі його кошторису (п. 6.1 Статуту).
Наказом Міністерства освіти і науки України від 15.09.2008 № 852 затверджено Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (далі - Положення № 852) (а.с. 1-9, т. 3).
Відповідно до п. 1.1 Положення № 852 спеціальна загальноосвітня школа-інтернат - загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує здобуття певного рівня освіти, професійну орієнтацію та підготовку.
Згідно із п. 1.4 Положення № 852 головними завданнями спеціальної школи (школи-інтернату) є забезпечення права дітей на здобуття певного освітнього рівня; здійснення їх допрофесійної та професійної підготовки.
Відповідно до 5.6 Положення № 852 професійне навчання організується на базі навчально-виробничих майстерень, навчально-дослідних ділянок, підсобного господарства тощо».
Таким чином, відповідно до норм діючого законодавства до повноважень позивача, тобто, головного розпорядника бюджетних коштів належить визначення об'єктивної потреби в бюджетних коштах на здійснення видатків установами, що належать до його мережі.
Наказом Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» від 27.12.2001 № 604 (далі - Наказ № 604) затверджено тимчасову класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів.
Згідно з додатком № 2 «Тимчасова класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (з перехідною таблицею до нової функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету) до Наказу № 604 фінансування «освіти» передбачено по коду 070000, в т.ч. по коду 070302 фінансуються «загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків», а «професійно-технічні заклади» - по коду - 070501.
Згідно з додатками № 2 до рішень Сумської обласної ради:
- п'ятого скликання 42 сесія від 12.05.2010 «Про обласний бюджет на 2010 рік» (а.с. 241-244, т. 2);
- шостого скликання 3 сесія від 29.12.2010 «Про обласний бюджет Сумської області на 2011 рік» (а.с. 46, т. 3);
- шостого скликання 13 сесія від 27.12.2011 «Про обласний бюджет Сумської області на 2012 рік» (а.с. 200-203, т. 2);
- шостого скликання 22 сесія від 21.12.2012 «Про обласний бюджет Сумської області на 2013 рік» (а.с. 12-15, т. 3) Управлінню освіти і науки облдержадміністрації, як головному розпоряднику коштів на утримання 17 шкіл-інтернатів у 2010 році та 16 шкіл-інтернатів у 2011-2013 рр., (в т.ч. Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків) заплановані видатки по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 070302 «Загальноосвітні школи-інтернати для дітей - сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків», що відповідає нормам встановленим Наказом № 604 щодо визначення коду тимчасової класифікації видатків.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.08.2010 № 805, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 308-р «Про схвалення Концепції реформування місцевих бюджетів», затверджені «Основні підходи до запровадження програмно-цільового методу (ПЦМ) складання та виконання місцевих бюджетів».
Згідно із р. 2 даного наказу у 2011- 2012 роках доцільно долучити до впровадження ПЦМ усі обласні, районні бюджети, бюджети міст обласного значення пілотних регіонів, з 2013 року - бюджети об'єднань територіальних громад, що будуть створюватись згідно із законом.
Правила складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання затверджені Наказом Міністерства фінансів України від 09.07.2010 № 679 (далі - Наказ № 679).
Відповідно до п.1.1 Наказу № 679, паспорт бюджетної програми місцевого бюджету - це документ, що містить повну інформацію про бюджетну програму місцевого бюджету та застосовується для здійснення моніторингу, оцінки реалізації і контролю ефективності виконання бюджетної програми й цільового використання бюджетних коштів.
Паспорт бюджетної програми визначає мету, відповідальних виконавців, завдання, результативні показники й інші характеристики бюджетної програми згідно з бюджетними призначеннями, встановленими рішенням про місцевий бюджет на відповідний бюджетний період, на основі яких здійснюються контроль за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів і аналіз виконання бюджетної програми.
Згідно паспортів бюджетних програм на 2012 та 2013 роки головного розпорядника бюджетних коштів - Управління освіти і науки Сумської облдержадміністрації, затверджених наказами головного фінансового управління Сумської обласної державної адміністрації на 2012 рік від 20.08.2012 № 594-ОД/94 (а.с. 27-30, т. 2), від 12.06.2012 № 508-ОД/72 (а.с. 19-22, т. 2), від 19.10.2012 753-ОД/121 (а.с. 23-26, т. 2), та на 2013 рік від 21.01.2013 № 46-ОД/17 (а.с. 15-18, т. 2), від 07.03.2013 № 249-ОД/62-ОД (а.с. 11-14, т. 2) затверджено бюджетні асигнування на виконання бюджетних програм за напрямом використання бюджетних коштів по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів - 070302 «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми школами-інтернатами для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», що відповідають бюджетним призначенням, встановленим рішенням про обласний бюджет на 2012, 2013 роки.
Однією із підстав для виконання бюджетної програми згідно п. 5 паспортів значаться рішення Сумської обласної ради «Про обласний бюджет на 2012» від 27.12.2011 (а.с. 199, т. 2) та «Про обласний бюджет Сумської області на 2013 рік» від 21.12.2012 (а.с. 11, т. 3).
Метою бюджетних програм відповідно п. 6 паспортів бюджетних програм є забезпечення надання освіти у загальноосвітніх школах-інтернатах для дітей-сиріт та дітей, які залишились без батьківського піклування. Здійснення фінансово-господарської діяльності бюджетної установи відбувається лише на підставі складених та затверджених кошторисів.
Відповідно до п. 20 Порядку № 228 під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Згідно із п. 22 Порядку № 228 показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджет і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.
На підставі складених Улянівською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом розрахунків щодо обґрунтованої потреби в бюджетних коштах на утримання закладу по кожному коду економічної класифікації видатків (а.с. 73-197, т. 2) та помісячних планів асигнувань загального фонду бюджету (а.с. 3-10, т. 2) для здійснення фінансово-господарської діяльності Управлінням освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації затверджено кошториси на утримання загальноосвітньої школи-інтернату, з урахуванням довідок про зміни до кошторисів в сумах:
- 8767595,21 грн. на 2010 рік (а.с. 1-2, т. 2),
- 7756834 грн. на 2011 рік (а.с. 47-48, т. 3),
- 7691457 грн. на 2012 рік (а.с. 203-204, т. 1),
- 8917506 грн. (в т.ч. за 1 квартал - 2070654 грн.) на 2013 рік (а.с. 249-250, т. 1) по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 070302 «Загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків».
Отже, планування та фінансування видатків розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат здійснено відповідно до вимог п. 20, 22 Порядку № 228.
Згідно із п. 42, 43 Порядку № 228 перевірку правильності складання і затвердження кошторисів в межах своєї компетенції проводять зокрема, місцеві фінансові органи, а для здійснення контролю за відповідністю бюджетних асигнувань, визначених у кошторисах, планах асигнувань загального фонду бюджету розпорядників бюджетним асигнуванням, затвердженим розписами відповідних бюджетів, органи Казначейства обліковують розподіли показників зведених кошторисів, зведених планів асигнувань загального фонду бюджету розпорядників бюджетних коштів у розрізі розпорядників нижчого рівня, показників планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів.
Відповідно до звітів про надходження та використання коштів загального фонду (ф. 2м) за 2010-2012 рр. та І квартал 2013 року судом встановлено, що взяті Улянівською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат бюджетні зобов'язання по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 070302 «Загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків», здійснені в межах та за наявності відповідних бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами та передбачених помісячними планами асигнувань на 2010-2013 рр.
Матеріали справи свідчать, що проведене головним розпорядником бюджетних коштів - Управлінням освіти і науки облдержадміністрації фінансування структурного підрозділу - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування здійснено відповідно до:
- бюджетних призначень, встановлених рішеннями про обласний бюджет на 2010-2013 рр.;
- напрямів використання бюджетних коштів, визначених у паспортах бюджетної програми та порядку використання бюджетних коштів;
- бюджетних асигнувань визначених кошторисами, планами використання бюджетних коштів, що відповідає нормам статей 119 та не суперечить статті 7 Бюджетних кодексів № 2542, № 2456.
Отже, взяті головним розпорядником бюджетних коштів бюджетні зобов'язання щодо утримання школи-інтернату здійснені в межах бюджетних асигнувань, тобто у відповідності до норм ст. 51 Бюджетного кодексу № 2542, ст. 48 Бюджетного кодексу № 2456.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що на базі комунального закладу Сумської обласної ради - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування для виконання, визначеної Статутом навчального закладу, головної мети діяльності створено навчальне відділення з надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти.
Відповідно до п. 1.1., 1.2. затвердженого директором Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Положення про навчальне відділення з надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти КЗСОР - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату (а.с. 79-84, т. 1) навчальне відділення з надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти КЗСОР - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи- інтернату (далі відділення) є навчальним закладом іншого типу, що надає професійно-технічну освіту та здійснює професійно-технічне навчання. Засновником відділення є КЗСОР - Улянівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, що діє на підставі Статуту. Відділення є структурним підрозділом. Відділення розпочинає діяльність за умови наявності матеріально-технічної, навчальної бази, педагогічних кадрів і після одержання ліцензії на впровадження діяльності, пов'язаної з наданням освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР до професійно-технічних навчальних закладів належать, зокрема, інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Згідно ст. 21 вищенаведеного Закону України даний професійно-технічний навчальний заклад повинен мати статус юридичної особи та діяти на підставі затвердженого статуту.
Таким чином, створене навчальне відділення не може бути включено до переліку професійно-технічних навчальних закладів, є структурним підрозділом Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, не має статусу юридичної особи, діє на підставі Положення та утримується за рахунок коштів обласного бюджету, виділених Улянівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернату.
Фінансування створеного навчального відділення, як окремого розпорядника бюджетних коштів не передбачено рішеннями Сумської обласної ради про обласний бюджет, паспортами бюджетних програм, та кошториси на проведення діяльності відділенню не затверджені.
Відповідно п. 5 Порядку № 228 бюджетні кошти можуть виділяться установам лише за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, та нормами ст. 51 Бюджетного кодексу № 2542 та ст.48 Бюджетного кодексу № 2456 заборонено здійснювати будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету без наявності відповідного бюджетного призначення.
За таких обставин, головному розпоряднику бюджетних коштів, рішеннями Сумської обласної ради про обласний бюджет не надано повноважень щодо надання бюджетних асигнувань навчальному відділенню з надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що головним розпорядником коштів - Управлінням освіти і науки облдержадміністрації продовж 2010-2012 р.р. та січня - лютого 2013 року фінансування підпорядкованої, юридичної особи КЗСОР - Улянівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату здійснювалось відповідно до норм чинного законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи встановлені обставини, колегія суддів вважає, що дії Державної фінансової інспекції в Сумській області, пов'язані з прийняттям пункту 2 листа-вимоги від 18.05.2013 № 18-03-14-14/3620 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань» не кореспондуються з приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.11.2013р. по справі № 818/8528/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 10.02.2014 р.