Справа № 537/532/14-а
13.02.2014 року року Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Степура А.А.,при секретарі - Грицьковій Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кременчуці подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення - постанови Крюківського районного суду м.Кременчука від 21.10.2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці Полтавської області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни - заступника начальника Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ Пантюшенко І.І.,
встановив:
Заступник начальника Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ Пантюшенко І.І. звернулася в суд з поданням про зміну порядку і способу виконання судового рішення.
Своє подання мотивував тим, що на примусовому виконанні у Крюківському ВДВС Кременчуцького МУЮ перебуває виконавче провадження виконавчий лист № 2а-6709/2011 від 16.05.2013 року Крюківського районного суду м.Кременчука про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її розміру на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 1.02.2011 по 22.07.2011 року включно з урахуванням фактично виплачених сум. 20.05.2013 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. В ході проведення виконавчих дій Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці було здійснено перерахунок пенсії згідно періоду, що вказаний у виконавчому документі, проте виплат даних коштів останніми не проведено. Невиконання рішення суду Пенсійний фонд мотивує тим, що відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» у 2011 році норми і положення статті 6,5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансовго ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Відповідно до Закону України від 22.12.2011 року «Про державний бюджет України на 2012 рік» норми і положення статтей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік. Відповідно до Закону України від 6.12.2012 року «Про державний бюджет України на 2013 рік» норми і положення ст..5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Відповідно до наявного в матеріалах виконавчого провадження листа з управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці від 28.08.2013 року сума коштів, що підлягає виплаті ОСОБА_1 складає 1015,92 грн.
Заступник начальника Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ Донець Я.В. в судове засідання не з'явився, хоча завчасно надіслав клопотання про розгляд справи без його участі заяву підтримує в повному обсязі..
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явивсь, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Управління пенсійного фонду України в м.Кременчуці в судове засідання свого представника не направили, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Управління Державної казначейської служби України у м.Кременчуці в судове засідання свого представника не направили, хоча завчасно надіслали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що на виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчуука Полтавської області від 21 жовтня 2011 року Управління пенсійного фонду України в м.Кременчуці здійснило пенсії з а 2011 року нарахована заборгованість в сумі 1015,92 грн.
При цьому, неможливість виконання постанови суду в частині зобов'язання виплатити ці кошти відповідач обґрунтував відсутністю коштів з відповідним призначенням.
1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 (далі - Закон України № 4901)
Відповідно до ст.1 ч.1, ст. 2 ч.1 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 цей Закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким зокрема є державний орган, державні підприємство, установа, організація.
Статтею 3 ч.1 цього Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 встановлено, що Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно ст. 7 ч.1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Виходячи з положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845, "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів"на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.
Таким чином на правовідносини щодо отримання коштів з державного органу за рішенням суду з 01.01.2013р. розповсюджуються приписи Закону Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-6 , а тому є обґрунтованими доводи державного виконавця про відсутність на цей час порядку виконання таких рішень у разі задоволення позовних вимог про виплату коштів без визначення певної суми та способу виконання рішення, а саме шляхом стягнення.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії, у розмірі встановленому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», тому суд приходить до висновку про можливість заміни способу виконання вказаної постанови.
Стосовно відкликання виконавчого листа суд, вважає дану вимогу передчасною, оскільки постанова Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 21 жовтня 2011 року на даний час не виконано та дане питання може бути вирішено в ході виконання даного рішення суду.
Керуючись ст.263 КАС України, суд; -
Змінити спосіб та порядок виконання постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області, на підставі якої видано виконавчий лист від 16.05.2013 року № 2-а/6709/2011 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчук Полтавської області здійснити перерахунок пенсії здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її розміру на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за за 2011 рік з 1.02.2011 по 22.07.2011 року включно з урахуванням проведених виплат
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчук Полтавської області на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену суму пенсії в розмірі 1015,92 грн.
В іншій частині заява задоволенню не підлягає.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом 5 днів, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя Степура А.А.