Постанова від 07.02.2014 по справі 345/411/14-а

Справа № 345/411/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.02.2014 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонний суд Івано - Франківської області ГАЛУЩАК Л.О.розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у м. Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 04.09. 2007 року є пенсіонером державної служби. Пенсія була призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу» . Однак , не всі складові заробітної плати державного службовця були враховані при обчисленні пенсії. 17 січня 2014 року він звернувся до відповідача з проханням про проведення перерахунку пенсії та зарахуванням суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення з 2005- 2007 роки включно при обчисленні пенсії. Проте листом від 21.01.2014 року № 11/М-15 у перерахунку пенсії із зарахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги відповідачем відмовлено з посиланням на ст. 33 ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення , вирішення соціально - побутових питань, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Тому позивач просить суд зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок призначеної пенсії з включенням ( з моменту призначення пенсії) до заробітку , з якого визначалась пенсія , сум матеріальних допомог на оздоровлення, які виплачувались на протязі 2005-2007 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Позивач подав суду заяву про уточнення позовних вимог та просить суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально -побутових питань неправомірними й зобов"язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням інших виплат , а саме виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань з часу призначення пенсії , які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». Просить справу слухати у його авідсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов не визнає з мотивів, викладених у запереченні на позов.

Суд, оглянувши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Матеріалами справи встановлено , що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».

17 січня 2014 року позивач звертався до відповідача із завою про проведення перерахунку пенсії та зарахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань , які виплачувались на протязі 2005-2007 років при обчисленні пенсії .

Як вбачається з листа Управлінні пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі від 21.01.2014 року № 11/М-15 , ОСОБА_2 відмовленоу перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 ЗУ «Про державну службу» та п. 1 постанови КМУ від 31.05.2000 року «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (а.с.17)

Згідно ч.ч. 2-7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.

Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

17.01.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із включенням до пенсії інших виплат відповідно до довідки № 09-11-14-14/10403 від 25.12.2013 року (а.с.6)

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація є складовою заробітної плати.

Таким чином, неврахування управлінням Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань як складової заробітної плати є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про оплату праці», ст. ст. 1, 2, 6, 11, 69, 71,122, 159, 161-163, КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити. Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення , допомоги на вирішення соціально -побутових питань неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням інших виплат , а саме виплат матеріальної допомоги на оздоровлення , допомоги на вирішення соціально - побутових питань з 29.07.2013 року , які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.

ГОЛОВУЮЧА: