ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
10 лютого 2014 року № 813/283/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянув в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Відродження» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Відродження» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом невідкладного зупинення робіт з ведення канатної відкатки по 438 конвеєрному штреку до усунення порушень зазначених у акті в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на дільниці №4 під час виконання робіт по видобутку вугілля з лави №438 на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» були виявлені порушення чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» є передбачені Законом підстави для зупинки робіт з ведення канатної відкатки по 438 конвеєрному штреку ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», за винятком робіт щодо усунення небезпек.
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 16.01.2014 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу відповідач отримав 29.01.2014 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення. У строк, зазначений судом від відповідача письмового заперечення та доказів на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються або заяви про визнання позову, суду не надходило. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу в скороченому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України справу розглянуто в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.11.2013 року № 871 (а.с.7) та направлення на проведення перевірки від 19.11.2013 року №1439/6.2 (а.с.9) позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля». За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 17.12.2013 року № 6.2-05/161 (а.с.11).
Під час проведення перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- не утримується відповідно до вимог технологічної проектної документації (ТПД) 438-й бортовий штрек на ПК-10, а саме: на рамі металевого аркового кріплення поломана дерев'яна затяжка у міжрамному просторі (покрівля), що є порушенням п.1 гл.3 розд.V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010р. за №62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.04.2010р. за №398/17693) (далі - «Правила безпеки у ВШ»), що може призвести до обрушення порід покрівлі на рамах металевого аркового кріплення де відсутня дерев'яна затяжка, що у свою чергу створить загрозу життю працівників.
Зазначена норма містить наступну вимогу: Проведені гірничі виробки повинні бути закріплені.
- не утримується відповідно до вимог ТПД 438-й бортовий штрек на ПК-29+10 а саме: на рамі металевого аркового кріплення відсутня дерев'яна затяжка у міжрамному просторі (покрівля), що є порушенням п.1 гл.3 розд. V «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до обрушення порід покрівлі на рамах металевого аркового кріплення де відсутня дерев'яна затяжка, що у свою чергу створить загрозу житло працівників.
Зазначена норма містить наступну вимогу: Проведені гірничі виробки повинні бути
закріплені.
- канат лебідки ЛВД-34 експлуатується з вузлами та іншими пошкодженнями, яка встановлена на ПК-2 по 438-му конвеєрному штреку, що є порушенням п.15 гл.12 розд.УІІ «Правил безпеки у ВШ», що може призвести до обриву канату рухомого транспорту, що у свою чергу створить загрозу життю працівників.
Зазначена норма містить наступну вимогу: забороняється навішувати або продовжувати сталевими канатами, що мають порваних, випнутих або запалих сталок, вузлів та інших пошкоджень.
- непрацездатні запобіжні гальма на лебідці ЛВД-34, яка експлуатується на ПК-2 по 438-му конвеєрному штреку, що є порушенням п.З гл.2 розд. V ІІ, п.4 гл.9 розд. V ІІ «Правил безпеки у ВШ», що у свою чергу може призвести до нещасного випадку, коли людина знаходиться в зоні дії ходової частини лебідки ЛВД-34.
Зазначена норма містить наступну вимогу: запобіжні гальма повинні бути справними.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля».
Примірник акта перевірки вручено директора ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» Овчінніков П.В. який підписався про його отримання, без жодних зауважень.
Так, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 17.12.2013 року № 6.2-05/161 (а.с.11).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля». Однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 17.12.2013 року № 6.2-05/161 (а.с.11). Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення робіт з ведення канатної відкатки по 438 конвеєрному штреку до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Відродження» (місцезнаходження: 80086, Львівська область, Сокальський район, с. Межиріччя) шляхом заборони проведення робіт з ведення канатної відкатки по 438 конвеєрному штреку на ВП «Шахта «Відродження» до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області від 17.12.2013 року № 6.2-05/161 та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Постанова суду виконується негайно.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Костецький Н.В.