Справа: № 760/18983/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Українець В.В.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
04 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бужак Н. П.
Суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.
За участю секретаря Савін І.В.
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 23 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва з адміністративним позовом про визнання дій військомату та ГУ пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови провести позивачу перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям неправомірними, зобов'язання військомат провести правильний перерахунок пенсії з урахуванням доплат, премій за минулий час без обмежень, а Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві зобов'язати нарахувати пенсію за минулий час без обмежень з їх виплатою, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів за весь період.
Відповідно до постанови Солом'янського районного суду міста Києва від 23 вересня 2013 року позовні вимоги залишено без задоволення.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Солом'янського районного суду міста Києва та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до Постанови КМ України №1522 від 02.11.2006 року проведення нарахування та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам здійснюється у м. Києві відповідно Головним Управлінням Пенсійного Фонду України у м. Києві, місце знаходження якого м. Київ, вул. Воровського,16.
Позов, що пред'явлено позивачем, виник з приводу неправильного обчислення позивачу пенсії та пред'явлений саме до Головного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, що підтверджується долученими до справи письмовими поясненнями останнього. Отже, належним відповідачем у справі є Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві, тоді як у постанові судом помилково зазначено відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України (такої установи не існує).
Із позовної заяви вбачається, що позивач 02.09.2013 року звернувся до суду з позовом про зобов'язання військомат провести правильний перерахунок пенсії з урахуванням доплат, премій за минулий час без обмежень, а Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві зобов'язати нарахувати пенсію за минулий час без обмежень з їх виплатою, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів за весь період, а саме: 40% надбавки за вислугу років з 03.11.1997 року по даний час; 15 % надбавки за роботу з особовим складом з 01.01.2008 року по даний час; 33,3% щомісячної надбавки до премії з 01.01.2008 року по 01.11.2010 рік; 70% щомісячної надбавки до премії з 01 листопада 2010 року по 31.05.2011 року; 125 % щорічної надбавки до премії з 01 червня 2011 року по даний час;40% щорічної надбавки за продпайок та виплатити компенсацію з 03.11.1997 року по 11 березня 2000 р.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим законом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Згідно з п. 9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуск строку звернення до адміністративного суду поважними.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач доказів, які б свідчили поважність пропуску ним строку звернення до суду не надав, не обґрунтував їх, а тому суд приходить до висновку, що строки пропущено з неповажних причин, а отже позов в частині вимог, які стосуються періоду з 03.11.1997 року по 01.03.2013 року, необхідно залишити без розгляду.
Що стосується решти позовних вимог, то суд вважає їх обґрунтованими в частині вимог, які стосуються надбавки за роботу з особовим складом та надбавки за вислугу років, а тому в цій частині вимоги підлягають задоволенню. В решті вимог слід відмовити.
При вирішенні даного спору суд враховує наступне.
Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Перерахунок пенсії позивачу проведено з 01 січня 2008 року з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294 та № 45 від 13 лютого 2008 року на підставі виданої Київським міським військоматом довідки про грошове забезпечення.
Під час перерахунку відповідач врахував посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років 35%, надбавку за роботу з особовим складом 7,5 %, надбавку за особливо важливі завдання 50%, премію 10%.
Згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'з 01 січня 2008 року запроваджено нові структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та деяких інших осіб.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Постановою № 1294 Міністру оборони України також дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 380, 50 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010, 2011 роках.
Таким чином, встановлені наказами №№ 380, 50 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно. А тому встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13).
Щодо позовних вимог позивача, які стосуються зобов'язання відповідача нарахувати пенсію з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40% та 15 % надбавки за роботу з особовим складом за період з 02.03.2013 року, то зазначені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчальницького складу» встановлено надбавку особам рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом і займають штатні посади головного старшини бригади, полку, батальйону, дивізіону та старшини батальйону (дивізіону), ескадрильї, роти, батареї, команди, взводу, а також відповідного їм військового підрозділу із штатною чисельністю військовослужбовців строкової служби 20 та більше осіб за роботу з особовим складом у розмірі 15% посадового окладу (додаток 25).
Крім цього, як встановлено п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, якщо внаслідок перерахунку пенсії її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, надбавка за роботу з особовим складом має виплачуватися позивачу у повному розмірі, а саме - 15% посадового окладу, у зв'язку з чим судова колегія прийшла до висновку про необхідність зобов'язання Київський міський військовий комісаріат видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивачу на посаді, яку він обіймав на день звільнення з урахуванням 15% надбавки за роботу з особовим складом, а пенсійний орган провести перерахунок пенсійного забезпечення позивачу з урахуванням 15% надбавки до грошового забезпечення у межах строку позовної давності, а саме з 02.03.2013 року.
Щодо позовних вимог позивача про зарахування йому до вислуги років строкову військову службу колегія суддів вважає, дані вимоги підлягають задоволенню частково у межах строку позовної давності та звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 13.2.9 Наказу Міністра оборони України № 260 від 11 червня 2008 року «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (надалі також - «Наказ № 260»), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року № 638/15329, до вислуги років військовослужбовців для виплати їм відсоткової надбавки зараховуються в календарному обчисленні періоди строкової військової служби.
Відповідно до пункту 13.1 Наказу № 260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за вислугу років на військовій службі виплачується надбавка у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах на місяць: від 25 і більше років - 40 відсотків.
Зважаючи на те що позивач проходив військову службу з 03 травня 1972 року 01.08.1997 року, в тому числі на строковій службі з травня 1972 року по 1974 рік, його вислуга становить 25 повних років ( 25 років 02 місяці 28 днів), у зв'язку з чим у нього виникло право на визначення розміру надбавки у розмірі 40 відсотків посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням.
Так, Законом СРСР «Про загальний військовий обов'язок» і Положенням про пільги для військовослужбовців, військовозобов'язаних, осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їх сімей, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17 лютого 1981 року № 193, було передбачено зарахування часу перебування громадян на дійсній військовій службі у Збройних Силах СРСР до загального трудового стажу, безперервного трудового стажу та стажу роботи за спеціальністю.
Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» установлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства СРСР з питань, не врегульованих законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.
У частині 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зазначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення періоду цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно зі статтею 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років і визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років зараховується, зокрема, дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
В решті позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо вимог, які стосуються моральної шкоди, то колегія суддів вважає, що в ході розгляду справи позивач не навів доводів та доказів, які б свідчили, що Головним управлінням Пенсійного Фонду України в м. Києві була завдана йому така шкода.
Крім того, колегія суддів враховує, що здійснення перерахунку пенсій органом пенсійного фонду здійснюється відповідно до наданих військовим комісаріатом довідок про розмір грошового забезпечення.
Згідно зі ст.ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.155,160,197,198,200,202, 205,207,212,254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 23 вересня 2013 року скасувати та ухвалити нову постанову наступного змісту.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині, що стосуються періоду з 03.11.1997 року по 01.03.2013 року залишити без розгляду.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат видати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на посаді, яку він обіймав на день звільнення зі служби, з урахуванням 15% надбавки за роботу з особовим складом, починаючи з 02.03.2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 15% надбавки до грошового забезпечення за роботу з особовим складом та виплатити недоплачену суму на підставі нової довідки за період, починаючи з 02.03.2013 року.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат обрахувати вислугу років ОСОБА_1 для одержання надбавки за вислугу років з урахуванням часу проходження ОСОБА_1 дійсної військової служби в період з 03.05.1972 року по 01.08.1997 року, в тому числі строкової військової служби з 1972 року по 1974 рік.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням часу проходження позивачем строкової військової служби в період з 03.05.1972 року по 01.08.1997 року.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданих Київським міським військовим комісаріатом довідок про розмір грошового забезпечення позивача, починаючи з 02 березня 2013 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 05 лютого 2014 року.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Троян Н.М.