06 лютого 2014 р. Справа № 9104/97377/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Сапіги В.П., Клюби В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 29 липня 2011 року про повернення позовної заяви в справі за позовом комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» до Державної податкової інспекції в Сокальському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач, комунальне підприємство «Сокальжитлокомунсервіс» звернулося з позовом в суд до Державної податкової інспекції в Сокальському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0004541601 від 24.06.2011 року.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2011 року в справі №2а-7412/11/1370 адміністративний позов було залишено без руху, оскільки позивачем до позовної заяви не долучено копій всіх документів, що приєднуються до неї.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29 липня 2011 року в справі №2а-7412/11/13 адміністративний позов було повернено позивачу у зв'язку з невиконанням ухвали про залишення позовної заяви без руху та не усунення недоліків позовної заяви
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням комунальним підприємством «Сокальжитлокомунсервіс» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 29 липня 2011 року в справі №2а-7412/11/13.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт, зазначає, що оскаржуваним судовим рішенням позивача позбавлено права на звернення до суду.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до пп. 1,2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» слід задовольнити, а оскаржувану ухвалу скасувати та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків; заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Статтею 108 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, має право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Судовий захист вважається найбільш дієвою гарантією відновлення порушених прав і свобод людини і громадянина.
Усі публічно-правові спори, у яких хоча б однією зі сторін є суб'єкт владних повноважень, належать до адміністративної юрисдикції (пункти 1, 2, 7 статті 3, частина перша статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.
В адміністративному судочинстві на відміну від інших видів судочинства діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (частини четверта, п'ята статті 11, частина друга статті 69, частина п'ята статті 71 КАС України).
Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов (частина друга статті 71 КАС України). Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання такого обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали, а у разі невиконання вимоги суду - «суд вирішує справу на основі наявних доказів» (частини четверта, шоста статті 71 КАС України).
Отже колегія суддів вважає недопустимою позицію суду першої інстанції і створення перешкод для звернення до суду та реалізації права на судовий захист лише з мотивів, що позивач не долучив до позовної заяви документів відповідно до кількості сторін.
Таким чином колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, як така, що прийнята з порушенням норм процесуального права.
З огляду на наведене апеляційні вимоги комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» належить задовольнити.
Керуючись ст.195, ст.197, п.3 ч.1 ст.199, ст.204, п.6 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» задовольнити, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 29 липня 2011 року в справі №2а-7412/11/13 - скасувати та справу направити на продовження розгляду в суд першої інстанції.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий І.О. Яворський
Судді В.П. Сапіга
В.В. Клюба