Ухвала від 12.02.2014 по справі 412/9220/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Баличева М.Б.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2014 року справа №412/9220/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

судді доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Лях О.П., Попова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 20 грудня 2013 р. у справі № 412/9220/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Краснодонського міськрайонного суду Луганської області з позовною заявою до Управління пенсійного фонду в м. Краснодон та Краснодонському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що має статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, з 19.04.2012 р. є інвалідом 2 групи від захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв'язку з чим отримує пенсію. Також зазначив, що відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено порядок призначення державної пенсії особам, віднесеним до 1-ої категорії, та згідно цієї норми інваліду 2-ої групи призначена пенсія не може бути нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком, крім того, йому повинна призначатись додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Встановлений Законом розмір пенсії відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підвищується у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму. Так, Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність на 2013 р. складає 894 грн, тож розмір його пенсії повинен складати 894 грн * 8= 7152 грн, а додаткової - 670.50 грн. Його ж розмір пенсії на момент звернення складає 2279.70 грн. 17.07.2013 р. він звернувся до УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі з заявою про перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства, однак, 07.08.2013 р. отримав відмову. Вважає, що відповідачем не доведено відсутність фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду, що є причиною сплати йому пенсії в меншому розмірі, ніж це передбачено Законом. В зв'язку з чим просить суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду в м. Краснодон та Краснодонському районі щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язати УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі донарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії з 01.08.2013 р. з урахуванням положень ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 20 грудня 2013 р. у справі № 412/9220/13-а у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з вказаною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, вказуючи, аналогічну позицію позовній заяві. Просить скасувати постанову суду першої інстанції позовні вимоги задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та з 19.04.2012 р. його визнано інвалідом 2 групи по захворюванню, що пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК за №101427 від 04.05.2012 р. /а.с. 6, 7, 8/.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Краснодон та Краснодонському районі Луганської області у зв'язку з призначенням пенсії по інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС з 09.03.2011 р.

В зв'язку з тим, що ОСОБА_2 не згоден з розміром призначеної та отримуємої пенсії, як основної, так і додаткової, 17.07.2013 р. він звернувся до УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі від 07.08.2013 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 14.06.2011 року № 3491-6 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання п. 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-6, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". Дана постанова набрала чинності 23.07.2011 року з дня опублікування її в газеті "Урядовий кур'єр" від 23.07.2011 року № 133.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011 (Рішення N 20-рп/2011), передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Враховуючи викладене, у 2011 році пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень здійснювали у розмірах, визначених постановою Уряду від 06.07.2011 року № 745.

За прийнятим 26.12.2011 року рішенням Конституційного Суду України № 20- рп/2011 у справі за конституційними поданнями щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).

Такі ж положення закріплені і в Законі України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 4282 від 22.12.2011 року. Пунктом 3 Прикінцевих положень цього Закону визначено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

На виконання вищезазначеного Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3рп/2012 визначено, що при розгляді справ суди повинні керуватись принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Пунктом 4 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» також установлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 33, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 20 грудня 2013 р. у справі № 412/9220/13-а - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Колегія суддів С.В. Жаботинська

О.П. Лях

В.В. Попов