Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
12 лютого 2014 року справа №805/17724/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
судді доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Лях О.П., Попова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Горлівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2014 р. у справі № 805/17724/13-а за позовом Горлівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення витрат за надані соціальні послуги у сумі 20 957,23 грн.,-
Позивач звернувся з позовом до ОСОБА_2 про стягнення витрат за надані соціальні послуги у сумі 20 957,23 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.02.2013 року до Горлівського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи звернувся відповідач з заявою в якій повідомив, що на день звернення до центру зайнятості, він трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує і не зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності. Позивачем відповідачу надано статус безробітного та призначена допомоги по безробіттю.
16.10.2013 року позивачем за результатами розслідування страхового випадку складено акт № 197 яким встановлено, що відповідач зарахований з 12.09.2012 року до складу учнів 3го ступеня професійно - технічної освіти до Горлівського вищого професійного училища та був відрахований зі складу учнів з 28.02.2013 року у зв'язку з працевлаштуванням та переведенням на заочну форму навчання. Згідно розрахунково - платіжної відомості по видам оплат за січень - лютий 2013 року, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) у 1 кварталі 2013 року, відповідачу нарахована стипендія у сумі 495,00 грн.
На день реєстрації в службі зайнятості, ОСОБА_2 був зайнятою особою, про що не повідомив службу зайнятості, чим порушив норми законодавства, в результаті чого отримав допомогу по безробіттю за період з 06.03.2013 року по 26.05.2013 року в сумі 20 906, 45 грн.
19.04.2013 року відповідач направлений на навчання за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за навчальною програмою «Діяльність холдингових компаній, основи підприємницької діяльності» в Державний навчальний заклад «Донецький центр професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості» зі строком навчання з 22.04.2013 року по 08.05.2013 року. Вартість навчання складає 50, 78 грн.
Позивач вважає, що допомогу по безробіттю за період з 06.03.2013 року по 26.05.2013 року в сумі 20 906, 45 грн. та вартість навчання у суму 50,78 грн. відповідач отримав незаконно.
В результаті чого, просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Горлівського міського центру зайнятості - робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 20 957, 23 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2014 р. у справі № 805/17724/13-а у задоволенні позову відмовлено.
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, виклавши аналогічну позицію позовній заяві. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
27.02.2013 року до Горлівського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернувся гр. ОСОБА_2 написавши заяву про надання йому статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, в якій він зазначив, що не зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльності не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років, не є студентом очної форми навчання.
Відповідно до наказу № НТ 130227 від 27.02.2013 року Горлівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ОСОБА_2 надано статус безробітного в період з 06.03.2013 року по 26.05.2013 року йому нарахована та виплачена допомога по безробіттю у розмірі 20 906,45 грн.
19.04.2013 року відповідач був направлений на навчання за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за навчальною програмою «Діяльність холдингових компаній, Основи підприємницької діяльності» в Державний навчальний заклад «Донецький центр професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості» зі строком навчання з 22.04.2013 року по 08.05.2013 року. Вартість навчання складає 50, 78 грн.
16.10.2013 року відповідно до п. 18 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» та постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» та п. 26 порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням позивачем було проведено розслідування страхового випадку, за результатами якого складено акт № 197 від 16.10.2013 року, яким встановлено, що ОСОБА_2 зарахований з 12.09.2012 року до складу учнів 3 го ступеня професійно - технічної освіти до Горлівського вищого професійного училища та був відрахований зі складу учнів з 28.02.2013 року у зв'язку з працевлаштування та переведення на заочну форму навчання.
Згідно до наказу Горлівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 30.05.2013 року № НТ 130530 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю з 27.05.2013 року.
З матеріалів справи вбачається, що 25.02.2013 року ОСОБА_2 подав до Державного навчального закладу «Донецький центр професійно - технічної освіти Державної служби зайнятості» заяву про переведення його з денної форми навчання на заочну форму.
Відповідно до відповіді Горлівського вищого професійного училища від 08.01.2014 року № 5 дата наказу про відрахування позивача та переведення його на заочну форму навчання від 28.02.2013 року відрізняється від дати подання заяви на відрахування 25.02.2013 року у зв'язку з оформленням документів та їх узгодженням в Депортаменті освіти і науки Донецької обласної Державної адміністрації /а.с. 62/.
Статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відносини зайнятості регулюються Законом України "Про зайнятість населення" (п. 1 статті 6), та іншими законодавчими актами України прийнятими відповідно до цього Закону. Державна служба зайнятості надає громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняє та відкладає їх виплати.
Згідно статті 25 Закону України "Про зайнятість населення" розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття".
Статтею 31 цього закону встановлює підстави для припинення, відкладення витрат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості
Виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі:
1) працевлаштування безробітного;
2) поновлення безробітного на роботі за рішенням суду;
3) вступу до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва;
4) проходження професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості;
5) призову на строкову військову або альтернативну (невійськову службу);
6) набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування;
7) призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку;
8) призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості;
9) подання письмової заяви про бажання здійснити догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
10) подання письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості;
11) зміни місця проживання;
12) закінчення строку їх виплати;
13) зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості 30 і більше календарних днів;
14) відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості;
15) смерті безробітного.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що звертаючись до центру зайнятості за працевлаштуванням, відповідач вважав себе таким, що вже не навчався за денною формою навчання, а отже ним були надані правдиві відомості, які стали підставою для надання йому статусу безробітного.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з доводами апеляційної скарги, що відповідачем порушено вимоги п. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" які виразились у вигляді неподання відомостей, що він є студентом денної форми навчання.
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 25.02.2013 року по 28.02.2013 року ОСОБА_2 стипендія не нараховувались, тобто в період подання заяви до позивача відповідач не отримував ніякого доходу та вважав себе вже переведеним на заочну форму навчання, в наслідок цього, колегія суддів вважає, що умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання з боку відповідача відсутнє.
Відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційні скарги сторін і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Горлівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2014 р. у справі № 805/17724/13-а - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
О.П. Лях
В.В. Попов