"06" лютого 2014 р. Справа № 918/398/13
Господарський суд Рівненської області у складі судді Трускавецького В.П.
при секретарі судового засідання В'юненко І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" № 03-05/247/207 від 27.01.2014 р. про відстрочку виконання рішення від 21.05.2013 р. у справі № 918/398/13
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі ПАТ "НАК "Нафтогаз України"), м. Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (далі ТОВ "Рівнетеплоенерго"), м. Рівне
про стягнення 6 596 397 грн. 90 коп.
за участю представників сторін:
від ТзОВ "Рівнетеплоенерго - Михайлов В.О. (дов. № 03-05/3 від 02.01.2014 р.);
від ПАТ "НАК "Нафтогаз України" - не з'явився.
27.03.2013 р. ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до ТОВ "Рівнетеплоенерго" про стягнення коштів на суму 6596397 грн. 90 коп., з яких: 5 882 043 грн. 71 коп. - основний борг за поставлений природний газ у період з листопада 2011 р. по серпень 2012 р., 21 281 грн. 60 коп. - інфляційні втрати, 156 780 грн. 48 коп. - три відсотки річних, 536 292 грн. 10 коп. - пеня.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 21.05.2013 р. у справі № 918/398/13 позов ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до ТОВ "Рівнетеплоенерго" задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (33027, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Данила Галицького, будинок 27, ідентифікаційний код 36598008) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6, ідентифікаційний код: 20077720) 5 882 043 (п'ять мільйонів вісімсот вісімдесят дві тисячі сорок три) грн. 71 коп. основного боргу, 245 428 (двісті сорок п'ять тисяч чотириста двадцять вісім) грн. 89 коп. - пені, 21 281 (двадцять одну тисячу двісті вісімдесят одну) грн. 60 коп. - інфляційних втрат, 156 780 (сто п'ятдесят шість тисяч сімсот вісімдесят) грн. 48 коп. - трьох відсотків річних та 65 785 (шістдесят п'ять тисяч сімсот вісімдесят п'ять) грн. 43 коп. судового збору. В решті позовних вимог відмовити.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 29.07.2013 р. рішення господарського суду від 25.05.2013 р. залишено без змін.
03.10.2013 р. Вищим господарським судом України прийнято постанову у справі № 918/398/13, якою залишено без змін постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 29.07.2013 р., а касаційну скаргу НАК "Нафтогаз України" без задоволення.
На виконання рішення суду видано наказ № 918/398/13 від 02.09.2013 р. на примусове виконання рішення суду.
27.01.2014 р. ТОВ "Рівнетеплоенерго" звернулося до господарського суду Рівненської області із заявою № 03-05/247/207 від 27.01.2014 р. про відстрочку виконання рішення від 21.05.2013 р. у справі № 918/398/13 строком на 6 (шість) місяців.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 27.01.2014 р. розгляд заяви про відстрочку виконання рішення суду від 21.05.2013 р. у справі №918/398/13 призначено до розгляду в судове засідання на 06.02.2014 р. Зобов'язано заявника до 06.02.2014 р. подати суду докази в підтвердження існування обставин, які ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду. Стягувача зобов'язано у термін до 06.02.2014 р. подати в судове засідання письмові позиції щодо заяви про відстрочку виконання рішення суду.
В судовому засіданні встановлено, що представник ПАТ "НАК "Нафтогаз України" вимоги ухвали суду від 27.01.2014 р. не виконав, у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
У судовому засіданні представник ТОВ "Рівнетеплоенерго" підтримав у повному обсязі заяву № 03-05/247/207 від 27.01.2014 р. про відстрочку виконання рішення від 21.05.2013 р. у справі № 918/398/13 строком на 6 (шість) місяців.
В обґрунтування вищевказаної заяви представник ТОВ "Рівнетеплоенерго" зазначив, що 18.11.2013 р. на адресу ТзОВ "Рівнетеплоенерго" надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від відділу примусового виконання рішень УДВС Головного управління юстиції у Рівненській області ВП № 40772408 від 15.11.2013 р. по виконанню наказу господарського суду Рівненської області № 918/398/13.
22.11.2013 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішення УДВС Головного управління юстиції у Рівненській області прийнято постанову ВП № 40772408 про зупинення виконавчого провадження згідно з п.15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до п.7.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" визначено, що господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом. За п.7.1.1 цієї Постанови відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Можливість надання боржнику відстрочки чи розстрочки виконання судового рішення розглядається в даному випадку як спосіб стимулювання добровільного виконання.
Відповідно до п.7.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. 7.2. підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Таким чином, відповідно до вимог діючого законодавства, суд, розглядаючи питання надання відстрочки виконання судового рішення, не зв'язаний ні підставами надання відстрочки, ні максимальним строком її надання.
Як вбачається з матеріалів справи між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Управлінням житлово-комунального господарства Рівненської міської ради було укладено договір оренди будівель котелень та теплопунктів від 29.10.2009 р. з метою надання послуг теплопостачання споживачам м. Рівне. На підставі цього договору та ліцензії на постачання теплової енергії від 10.11.2009 р., серія АВ №500681, яка видана Міністерством з питань житлово-комунального господарства України з 11.11.2009 р. ТОВ "Рівнетеплоенерго" надає послуги теплопостачання споживачам м. Рівне (юридичним особам та населенню).
Крім цього, 25.07.2013 р. між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Рівненською міською радою було укладено договір оренди об'єкта централізованого теплопостачання - цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. Акт приймання-передачі до договору оренди підписано 21.08.2013 р.
За умовами вказаного договору, ТОВ "Рівнетеплоенерго" прийняло дебіторську та кредиторську заборгованість КП РМР "Теплотранссервіс", в тому числі заборгованість за спожитий природний газ.
Котельні, індивідуальні теплові пункти, тепломережі, які є власністю територіальної громади м. Рівне, передані в оренду та обслуговування ТОВ "Рівнетеплоенерго" без права подальшого відчуження.
Заявник вказує, що систематичні неплатежі з боку споживачів за надану теплову енергію призвели до неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів. У зв'язку з чим, ТОВ "Рівнетеплоенерго" не може належним чином виконувати зобов'язання з оплати за газ і електроенергію, з оплати податків та обов'язкових платежів у бюджет.
ТОВ "Рівнетеплоенерго" відповідно до укладених договорів з НАК "Нафтогаз України" зобов'язується вчасно розраховуватися за поставлений природний газ, однак у випадку заборгованості споживачів усіх рівнів за послуги теплопостачання, які надає Товариство, вчасна та в повному обсязі оплата за спожитий природний газ неможлива, оскільки використання природного газу здійснюється виключно для виробництва теплової енергії з метою задоволення потреб населення, бюджетних установ та організацій і відповідно його оплата може бути здійснена коштами, що надійшли за вироблену та відпущену теплову енергію.
Станом на 24.01.2014 р. заборгованість населення за спожиту теплову енергію складає 51 880, 3 тис, грн., а юридичних осіб (в т.ч. бюджетних установ, відомчого житла та інших споживачів) 25 858, 5 тис, грн., а загальна заборгованість становить 80 849, 8 тис, грн.
Виходячи з цього, у Товариства утворилася значна заборгованість за спожитий природний газ, враховуючи заборгованість, яку прийнято згідно договору оренди ЦМК від КП РМР "Теплотранссервіс", станом на 24.01.2014 р. склала 199 454, 7 тис. грн.
Отже, у зв'язку із неплатоспроможністю більшості споживачів теплової енергії, а особливо фізичних осіб та постійною необхідністю витрат коштів підприємства на підготовку та ремонти об'єктів соціальної сфери до подачі теплоносія, ремонти тепломереж, в даний момент виконання рішення суду є неможливим.
Окрім цього, арешт рахунків, майна підприємства на стадії виконання рішення суду може призвести до блокування роботи підприємства, що в свою чергу може посилити соціальну напругу в місті та призвести до зриву опалювального сезону 2013-2014 років в м. Рівне.
Відповідно до положень Закону України "Про теплопостачання", "Правил користування тепловою енергією", які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 р., теплопостачальні організації зобов'язуються безперебійно постачати теплову енергію споживачам протягом опалювального сезону. У зв'язку з відсутністю коштів, Товариство буде позбавлене можливості своєчасно ліквідовувати аварійні ситуації, проводити поточні ремонти теплових мереж та технічне обслуговування обладнання котелень і теплових пунктів.
ТОВ "Рівнетеплоенерго", надаючи послуги теплопостачання, виконує функції держави по забезпеченню життєво-необхідних прав і свобод людини, які гарантовані ст. 48 Конституції України, ст. 293 Цивільного кодексу України, згідно яких кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, належні, безпечні і здорові умови проживання.
З огляду на це, вважає заявник, будуть порушені гарантовані Конституцією України основоположні права і свободи людини та громадянина.
У відповідності з п.7 ст.21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання" тарифи на теплопостачання повинні враховувати повну собівартість теплової енергії та граничний рівень рентабельності. У разі, якщо тарифи на теплову енергію встановлено нижче їх собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачати механізми компенсації цієї різниці в порядку передбаченому законодавством.
На даний час тарифи, які використовує ТОВ "Рівнетеплоенерго", не відповідають фактичним витратам з надання послуг теплопостачання. Поряд з цим, заявник зазначив, що Законом України від 12.04.2012 р. № 4647-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік"" статтю 9 було доповнено пунктом 48, що передбачав субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та і послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 34-38 статті 4 цього Закону). А, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 517 від 11.06.2012 р. "Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування" (зі змінами) було передбачено механізм відшкодування різниці в тарифах у 2012 р. Однак, на сьогоднішній день, Товариству не відшкодовано різницю в тарифах за 2012 р. в сумі 15 987 253, 56 грн., про що свідчить розрахунок, доданий до заяви.
Також, відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.11.2013 р. № 847 та на виконання вимог Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу" ТОВ "Рівнетеплоенерго" внесено до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого наказом Мінпаливненерго від 10.11.2005 р. № 568.
Відповідно до п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Однак, відповідно до п.3.4 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу" процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 р., відтак, можуть відновитися заходи щодо здійснення примусового виконання рішення.
Але, на сьогоднішній день у Верховній Раді України зареєстровано два законопроекти щодо продовження строків процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу до 01.01.2015 р.
Таким чином, при прийнятті одного із законопроектів за основу та в цілому надасть можливість і в подальшому брати участь ТОВ "Рівнетеплоенерго" в процедурі погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу.
В свою чергу, вказує заявник, надання відстрочки виконання рішення надасть можливість віднайти фінансові резерви для погашення рішення суду в повному обсязі, а також Товариство не змушене буде нести додатковий тягар по відшкодуванню 10 % виконавчого збору при примусовому виконанні рішення суду.
Представник ТОВ "Рівнетеплоенерго" зазначив, що використання природного газу здійснюється виключно лише для виробництва теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій і відповідно його оплата може бути здійснена коштами, що надійшли за вироблену та відпущену теплову енергію.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника ТзОВ "Рівнетеплоенерго", вивчивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення слід відмовити з огляду на наступне.
У відповідності до вимог ст.121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання. Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст.121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен врахувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини.
У відповідності до вимог ч.1 ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Наведені ТзОВ "Рівнетеплоенерго" підстави для відстрочення виконання судового рішення, зокрема, наявність значної заборгованості за спожитий газ у зв'язку із неплатоспроможністю більшості споживачів теплової енергії, а також наявності дебіторської заборгованості по відшкодуванню різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачались населенню, не є тими виключними обставинами, які можуть бути підставою для відстрочення виконання судового рішення.
Обґрунтування заявника щодо можливого арешту рахунків та майна підприємства на стадії виконання рішення судом відхиляються, оскільки не доводять неможливості виконання рішення.
Враховуючи наведене, господарський суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" про відстрочку виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" у задоволенні заяви № 03-05/247/207 від 27.01.2014 р. про відстрочку виконання рішення від 21.05.2013 р. у справі № 918/398/13.
Ухвалу направити сторонам по справі.
Суддя Трускавецький В.П.