36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
27.01.09 р.
м. Полтава Справа №9/134
дата прийняття постанови: 27.01.2009р.
час прийняття постанови: 11 год. 20 хв.
суддя Тимошенко К.В.
секретар судового засідання Білокінь А.О.
за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до виробничо-торгівельного підприємства "Амулет"
про стягнення 2652,97 грн.
Представники:
від позивача: Ляпота І.М.
від відповідача: не з"явився
Розглядається адміністративний позов про стягнення 2652 грн. 97 коп., в т.ч. 2577 грн. 78 коп. адміністративно-господарські санкції за нестворення 1 робочого місця для працевлаштування інвалідів у 2007р і 75 грн. 19 коп. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Відповідач в судове засідання не з"явився. Повістки та ухвали суду надсилались відповідачу за адресою державної реєстрації, за вказаною позивачем фактичною адресою, а також засновнику відповідача за адресою, вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.29) і повернулись до суду з відміткою пошти про відсутність адресата (а.с.21, 34, 45, 47, 49, 55, 60, 67, 70, 73). Розшук відповідача не відноситься до компетенції господарського суду. На позивача обов"язок по розшуку відповідача також не покладено. Оскільки повістки та ухвали суду надсилались відповідачу за всіма відомими суду адресами суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
В судовому засіданні 27.01.2009р оголошено вступну та резолютивну частину постанови відповідно до ст. 160 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд, встановив:
Згідно статі 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. №875-ХП (зі змінами та доповненнями) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 вищевказаного Закону, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно ст.18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов"язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію. необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законодавством встановлена обов"язкова форма повідомлення центру зайнятості про наявність вільних робочих місць - форма "3-ПН.
Відповідач не надав доказів подання до державної служби зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Згідно наданої позивачем копії відповіді Комсомольського міського центру зайнятості №517 від 06.06.2008р. відповідач у 2007 році звіти про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів не подавав (а.с.13).
Виходячи з цього суд вважає, що відповідач не вчинив необхідних дій для працевлаштування необхідної кількості інвалідів, і повинен сплатити адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-ІУ), підприємства, установи і організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом. передбаченим статтею 19 вищевказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда, і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ст.19 цього Закону.
У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, за робочі місця призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами відповідач до 15.04.2008р. повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, оскільки відповідач самостійно санкції не сплатив, йому відповідно до наведених вище норм нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані нормативно, підтверджені матеріалами справи, не спростовані відповідачем і підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 143, 160-163 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з виробничо-торгівельного підприємства "Амулет" (юридична адреса: 39800, м.Комсомольськ, вул.Короленка, 31, поштова адреса: м.Комсомольськ, вул.Гірників, 5, ідент. код 23542560, р/р 26004302550165 в Промінвестбанку, МФО 331133) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул.Зигіна, 1, м. Полтава, 36014, ід. код 13937406 отримувач: УДК м.Комсомольськ, банк отримувач ГУДКУ в Полтавській області, рахунок 31214230700006, МФО 831019) 2652 грн. 09 коп., в т.ч. 2577 грн. 78 коп. адміністративно-господарських санкцій за нестворення робочого місця для працевлаштування інваліда та 75 грн. 19 коп. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Суддя Тимошенко К.В.
Повний текст постанови складено 30.01.2009р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.