Постанова від 09.01.2007 по справі 29/450-06-11526А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

10 год.10 хв. м. Одеса

"09" січня 2007 р.

Справа № 29/450-06-11526А

Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Аленіна О.Ю.

при секретарі Кирплюк Д.В.

За участю представників сторін:

Від прокуратури: Цулейскірі С.С.

Від позивача: Басун О.С. за довіреністю

Від відповідача: Чубко І.А. за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Приморського р-ну м. Одеси в інтересах держави -Міністерства палива та енергетики України в особі ДП «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» до ЗАТ Футбольний клуб «Чорноморець» про стягнення 5100 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Приморського р-ну м. Одеси в інтересах держави -Міністерства палива та енергетики України в особі ДП «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» звернувся до ЗАТ Футбольний клуб «Чорноморець» (далі -ЗАТ ФК «Чорноморець») про стягнення з відповідача штрафу у сумі 5100 грн.

Відповідач надав відзив на позов в якому проти позову заперечує в зв'язку з тим, що позивачем порушені строки стягнення адміністративно-господарського штрафу, та пропущені встановлені ст. 99 КАС України строки звернення до суду.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази які мають значення для справи суд дійшов наступних висновків:

Централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України здійснюється національною енергетичною компанією «Укренерго» Міністерства палива та енергетики України, відокремленим підрозділом якої в регіоні є Держенергонагляд у Південному регіоні. Відповідно до Закону України «Про електроенергетику» (далі -Закон) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі -Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 929 від 07.08.96 р.

13.01.2005 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було проведено обстеження ЗАТ ФК «Чорноморець», за результатами якого було складено припис №27 від 13.01.2005 року.

18.04.2005 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області була проведена перевірка дотримання ЗАТ ФК «Чорноморець» законодавства про електроенергетику, за результатами якої було встановлено порушення ст. 27 Закону, невиконання пп. 1-73 припису №27 від 13.01.2005 року, про що свідчить наданий суду акт перевірки № О-533 від 18.04.2005 р.

13.05.2005 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області Постановою № О-533 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за невиконання припису №27 від 13.01.2005р. пп. 1-73 накладений на ЗАТ ФК «Чорноморець» штраф у розмірі 5100 грн.

До теперішнього часу відповідач штраф в сумі 5100 грн. до Державного бюджету України не перерахував, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.

Між тим вимоги за позовом не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Згідно чч. 1 та 2 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

Згідно ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання (ч.1 ст. 218 ГК України).

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Наявні матеріали справи свідчать що відповідачем дійсно допущені порушення законодавства про електроенергетику, внаслідок чого позивачем до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції у вигляді сплати штрафних санкцій на суму 5100 грн., втім, виходячи з положень ст. 250 ГК України на час застосування цих санкцій, термін їх застосування вже сплив.

Крім того, за змістом ст.ст.. 99 та 100 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.

Як встановлено розглядом справи, постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за невиконання припису №27 від 13.01.2005р.№ О-533 прийнята 13.05.2005 р. Місячний строк встановлений законодавством для добровільної сплати штрафу закінчився 13.06.2005 р.. Позов поданий до суду 31.10.2006 р., а отже поданий з пропущенням строку, визначеного ст. 99 КАС України. Поважності причин пропуску цього строку прокурором та позивачем не наведено.

За таких обставин в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 158 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений 15.01.2007 р.

Суддя Аленін О.Ю.