ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" січня 2014 р. Справа № 809/3967/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засідання: Мельник О.Я.
за участю сторін:
від позивача: Аверкова Н.О., Ільків Ю.Я.
від відповідача: Коцан І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Калуського міжрайонного прокурора
до відповідачів: Калуської міської ради
про визнання незаконним та скасування пунктів 4 рішення №2262 від 30.11.2013 року "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділів "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м. Києві 30 листопада 2013 року".,-
Калуський міжрайонний прокурор звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуської міської ради про визнання незаконним та скасування пунктів 4 рішення №2262 від 30.11.2013 року. В процесі розгляду даної справи прокурором подано заяву про збільшення позовних вимог в частині скасування пункту 6 даного рішення відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.11.2013 року Калуською міською радою прийнято рішення №2262 "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділів "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м.Києві 30 листопада 2013 року". На думку позивача пункт 4 вказаного рішення, яким Калуська міська рада вирішила "Вивісити на адміністративних будівлях Калуської міської ради поруч з Державним прапором України прапор "Європейського Союзу" не відповідає вимогам чинного законодавства, прийнятий всупереч нормам Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Також зазначає, що відповідач приймаючи оскаржуваний пункт рішення, вирішив питання, яке не віднесене до питань місцевого значення, тобто перебуває поза межами наданих йому законодавством повноважень. Вважає, що вказаний пункт рішення є незаконним та такий, що підлягає скасуванню.
Пункт 6 оскаржуваного рішення, яким Калуська міська рада рекомендувала керівникам установ і організацій, які знаходяться на території міста, не використовувати в приміщеннях портрет Віктора Януковича, прокурор вважає таким, що підлягає визнанню незаконним та скасуванню в зв'язку з тим, що відповідно до положень ч 1. ст. 10 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод" від 04.11.1950 року, яка є частиною національного законодавства України, кожен має право на свободу вираження своїх поглядів. Згідно статті 34 Конституції України "Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань". Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та у заяві про збільшення позовних вимог. Просили визнати незаконними та скасувати пункт 4 , 6 рішення Калуської міської ради від 30.11.2013 року №2262 "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділів "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м. Києві 30 листопада 2013 року ".
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з мотивів наведених у письмовому запереченні. Вважає, що оскаржуване рішення є результатами волевиявлення територіальної громади міста Калуша, просить у задоволені позову відмовити. При прийнятті даного рішення Калуська міська рада керувалася Законом України "Про засади внутрішні і внутрішньої політики", постановою Верховної Ради України від 11.01.2013 року №28-VII "Про постанови Верховної Ради України щодо євроінтеграційних прагнень України" та іншими законами та нормативно-правовими актами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, судом встановлено наступне.
Щодо відповідності пункту 4 рішення від 30.11.2013 р. №2262 "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділів "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м. Києві 30 листопада 2013 року" вимогам законодавства України, судом встановлено наступне.
У відповідності до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державні символи України нерозривно пов'язані за своїм змістом з її державним суверенітетом, є підтвердженням факту існування держави, її суверенітету та спрямовані на зміцнення її авторитету.
Держава встановлює порядок використання державних символів та належну систему їх правового захисту, за яких забезпечується повага та гідне ставлення до державних символів.
Частиною 1 статті 20 Конституції України визначено перелік державних символів України. Ними є Державний прапор України, Державний герб України, Державний гімн України. Державний прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Шанування державних символів України є обов'язком усіх її громадян частина 1 статті 60 Конституції України.
Відповідно до частини 7 статті 20 Конституції України опис державних символів та порядок їх використання встановлюється законом, що приймається не менше як 2/3 від конституційного складу Верховної Ради України.
Калуська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м. Калуша відповідно до частини 4 статті 140 Конституції України та статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділені цим, та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до Закону.
Статтею 23 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний прапор України.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади, сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку герб, прапор, яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції. Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується таке питання, як затвердження відповідно до Закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади (пункт 49 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Калуська міська рада рішенням 27 сесії 1 демократичного скликання від 24.09.1993 року затвердила герб та прапор (хоругву) м. Калуша.
Відповідно до вказаного рішення прапор Європейського Союзу не віднесений до символіки територіальної громади м. Калуша.
Згідно статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншим законами до їх відання.
Положенням статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначені повноваження сільських, селищних, міських рад.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не віднесено до компетенції органу місцевого самоврядування врегулювання питання розміщення на державних установах міста прапору, який не є Державним прапором України, а також не відноситься до символіки м. Калуша. Крім того, рішення вивісити прапор Євросоюзу поруч з Державним прапором створює політичну конкуренцію Державному прапору України, що порушує норму Конституції України про обов'язкове шанування державних символів України.
На підставі вище наведеного аналізу норм Конституції України та законодавчих актів суд приходить до висновку, що п.4 оскаржуваного рішення Калуської міської ради №2262 від 30.11.2013 року прийнятий всупереч діючому законодавству, а тому підлягає скасуванню в судовому порядку.
Приймаючи рішення по позовній вимозі про оскарження п.6 цього рішення, суд приходить до висновку, що вказаний пункт носить рекомендаційний характер, по своєму юридичному змісту не породжує жодних обов'язків та не створює ніяких наслідків для керівників установ та організацій міста Калуша, не направлено в обов'язковому порядку до застосування, та не визначено порядок його виконання, є по своїй правовій суті нікчемним актом, необхідності якою скасувати в судовому порядку не має.
Крім того, жодним законодавчим чи нормативно-правовим актом питання щодо використання в установах чи організаціях портретів діючого Президента України не регулюється, обов'язкове вивішення їх в установах та організаціях не передбачено. При прийнятті Калуською міською радою рішення, яке не зобов'язує жодного суб'єкта до обов'язкового його виконання, не порушено жодного закону чи нормативно-правового акту, якому би воно суперечило, (за відсутністю таких), а тому висновок позивача про його протиправність та скасування є не доведеним.
Стаття 10 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", на яку посилається позивач, навпаки, дає право кожному на свободу вираження своїх поглядів і переконань, якщо така суспільно-правова поведінка не суперечить законодавству держави.
Як вбачається зі змісту частини 2 статті 10 вказаної Конвенції обмеження цих свобод, можуть встановлюватись лише за наявності двох умов, якщо такі обмеження встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.
Згідно статті 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думку і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Обгрунтований позивачем пункт 6 рішення Калуської міської ради від 30.11.2013 року не суперечить зазначеним вище нормам міжнародного права та Конституції України.
Приймаючи рішення по справі про задоволення частково позовних вимог позивача, суд виходить із того, що доводи позивача і досліджені в судовому засіданні докази доводять позицію позивача щодо неправомірності винесеного в пункті 4 рішення №2262 від 30.11.2013 року "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділів "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м. Києві 30 листопада 2013 року". В решті позовних вимог суд відмовляє.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позов задовольнити частково.
Скасувати пункт 4 рішення Калуської міської ради №2262 від 30.11.2013 року "Про антиконституційні насильницькі дії спецпідрозділу "Беркут" стосовно учасників мирного Євромайдану в м. Києві 30 листопада 2013 року". В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 04.02.2014 року.