Постанова від 22.01.2014 по справі 804/607/14

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2014 р. Справа № 804/607/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді суддівЛозицької І.О. Луніної О.С., Букіної Л.Є.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Державної казначейської служби України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_4 до Державної казначейської служби України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної адміністрації Дніпропетровської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Державної казначейської служби України щодо повернення виконавчого листа Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а-495/2011;

- зобов'язати Державну казначейську службу України прийняти та виконати шляхом безспірного списання коштів виконавчий лист Криворізкього районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі №2а-495/2011 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації, яке знаходиться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Чкалова, 44а, код ЄДРПОУ 3192371, на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 16160,40 грн. (шістнадцять тисяч сто шістдесят грн. 40 коп.), та щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2010 рік відповідно статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 3446,00 грн. (три тисячі • чотириста сорок шість грн. 00 коп.), а всього 19606,40 грн. (дев'ятнадцять тисяч шістсот шість грн. 40 коп.).

В обґрунтування позову, позивач зазначив, що відповідачем 27.11.2013 року позивачу повернено виконавчий лист Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а-495/2011 на підставі ч.1 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом.

Позивач зазначає, що у Державної казначейської служби України не було жодних законних підстав для повернення стягувачеві виконавчого листа Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а- 495/2011, оскільки судове рішення на підставі якого, проводиться стягнення коштів набрало законної сили вже після строку передбаченого п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Позивач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суду прийняла рішення розглядати справу в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою від 18 травня 2011 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, було зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області нарахувати та сплатити ОСОБА_4 одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, яка діяла на день встановлення позивачу групи інвалідності, відповідно статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням сум, що йому були виплачені. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області нарахувати та сплатити ОСОБА_4 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, відповідно статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за 2010 рік з урахуванням сум, що йому були виплачені.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2012 року постанову Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 18 травня 2011 року у справі №2а-495/11 залишено без змін.

Ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 11 вересня 2013 року, яка набрала законної сили 24 вересня 2013 року, було змінено спосіб та порядок виконання постанови Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 18 травня 2011 року по справі №2а-495/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації «Про визнання протиправної бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії» та відповідно ухвалено:

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації, яке знаходиться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Чкалова, 44а, код ЄДРПОУ 3192371, на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 16160,40 грн. (шістнадцять тисяч сто шістдесят грн. 40 коп.), та щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2010 рік відповідно статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 3446,00 грн. (три тисячі чотириста сорок шість грн. 00 коп.), а всього 19606,40 грн. (дев'ятнадцять тисяч шістсот шість грн. 40 коп.)

На виконання цієї ухвали, Криворізьким районним судом Дніпропетровської області 25 вересня 2013 року було видано виконавчий лист № 2а-495/2011.

08.10.2013 року позивач звернувся до Державної казначейської служби України із заявою про виконання виконавчого листа Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі №2а-495/2011.

27.11.2013 року за № 5-13/2405-31057 відповідачем повернено виконавчого листа Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а-495/2011 на підставі ч.1 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно Положення "Про Державну казначейську службу України", затвердженого Указом Президент України № 460/2011 від 13.04.2011 року, Державна казначейська служба України (Казначейство України), є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Основними завданнями Казначейства України серед іншого, є: реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України відповідно до покладених завдань сере іншого: здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів; здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Отже, Державна казначейська служба України здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та клієнтів, операцій з коштами бюджетів та безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (закон набрав чинності 01.01.2013 року), держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року (надалі - Порядок).

Відповідно до п.9 Порядку, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ: не підлягає виконанню органом Казначейства; подано особою, що не має відповідних повноважень; пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку; видано або оформлено з порушенням установлених вимог; рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку; суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов'язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом; відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем; стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання; наявні інші передбачені законом випадки.

Згідно п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом.

З огляду на вищевказане, суд не погоджується з позицією відповідача щодо того, що виконавчий документ повернуто на підставі п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», оскільки ухвала Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 11.09.2013 року набрала законної сили 24.09.2013 року, тобто вже після строку передбаченого п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Таким чином, саме Державна казначейська служба України, відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», зобов'язана виконувати свої обов'язки, передбачені вищевказаним нормативним актом.

Частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративну справу не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може вийти за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, для повного захисту порушеного права позивача та для належного виконання судового рішення.

За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України, суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Вирішуючи питання щодо судового збору, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішені справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю, або частково.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому позовна заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 69, 70, 71, 86, 122, ч. 6 ст. 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Державної казначейської служби України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної казначейської служби України щодо повернення виконавчого листа Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а-495/2011.

Зобов'язати Державну казначейську службу України прийняти до виконання виконавчий лист Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 25.09.2013 року по справі № 2а-495/2011 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації, яке знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вулиця Чкалова, 44а, код ЄДРПОУ 3192371, на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 16 160,40 грн. (шістнадцять тисяч сто шістдесят грн. 40 коп.), та щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2010 рік, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 19 606,40 грн. (дев'ятнадцять тисяч шістсот шість грн. 40 коп.) та здійснити заходи щодо його виконання згідно до вимог Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України .

Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддя Суддя З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили 22.01.14 Суддя І.О. Лозицька О.С. Луніна Л.Є. Букіна І.О. Лозицька