10.2.4
Іменем України
07 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/212/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Островської О.П.,
при секретарі: Тельдековій Н.В.,
за участю:
представника позивача: Зубарєва К.О.,
представника відповідача: Маркєлова О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області до Приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року в сумі 12866,85 грн. та доплати за червень 2013 року - жовтень 2013 року в сумі 4343,64 грн.,-
15 січня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області до Приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року в сумі 12866,85 грн. та доплати за червень 2013 року - жовтень 2013 року в сумі 4343,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівниками Приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» призначена пенсія згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
ПАТ «Кондрашівський піщаний кар'єр» в порушення ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не сплатив в встановлений термін заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій до управління ПФУ в Ст-Луганському районі, в зв'язку з чим, станом на 30.12.2013 року утворилась заборгованість в сумі 17209,49 грн., а саме: за фактичні витрати на виплату та доставку пенсій перед Станично - Луганським УПФУ у вищевказаній сумі.
На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача - ПАТ «Кондрашівський піщаний кар'єр» на користь УПФУ в Станично-Луганському районі суму позову 17209,49 грн., а саме за фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року - 12866,85 грн.; та доплата за червень 2013 р. - 4342,64 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві просив суд позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі та надав пояснення в яких постався, що перед підприємством була заборгованість за поставлений пісок бюджетної організації - Міського комунального підприємства експлутаційно - лінійне управління автошляхів (м. Луганськ, закупівля за державні кошти) в сумі 569 тис.грн. у зв'язку з цим відповідач не міг своєчасно сплачувати податки в повній мірі, інші заборгованості перед бюджетом та своєчасно виплачувати податки в повній мірі, інші заборгованості перед бюджетом та виплачувати заробітну плату і до нього застосовувались відповідні штрафні та фінансові санкції з боку контролюючих органів.
На звернення відповідача до міського комунального підприємства експлутаційно-лінійне управління автошляхів (далі - МКП ЕЛУА) та Луганського міського голови відповідачу повідомлено, що найближчим часом відповідачу буде погашатись існуюча заборгованість (більш 10 місяців на той час) за рахунок коштів міського бюджету. У зв'язку з тим, що МКП ЕЛУА та Луганська міська рада не виконали своїх обіцянок відповідач звернувся з відповідною позовною заявою до господарського суду Луганської області про стягнення цієї заборгованості в примусовому порядку та стягнення відповідних штрафних санкцій.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.10.2013 року у справі №913/2918/13 порушено провадження за позовом відповідача. В ході розгляду даного позову МКП ЕЛУА в листопаді-грудні 2013 року відповідачу було сплачено (у вигляді взаємозаліків за гарантійними листами) 294 тис. грн., які було спрямовано на погашення заборгованостей зі сплати ПДА, податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску та плати за землю.
Також, відповідачем сплачувались інші обов'язкові платежі від реалізації продукції та з коштів поворотної фінансової допомоги наданої одним із акціонерів товариства. Всього тільки в жовтні-грудні 2013 року на сплату заборгованостей перед бюджетом спрямовано коштів на суму 470 тис .грн., а на пільгові пенсії було додатково спрямовано 34576,29 грн., та в січні 2014 року сплачено ще 14000 грн., за виконавчим провадженням. На даний час рішення по справі №913/2918/13 винесено однак ще боржником не виконано. Також на товаристві виникла заборгованість із заробітної плати в сумі близько 215 тис. грн., необхідно здійснити в лютому 2014 року оплату за експертизу документації видобування надр (обов'язкова умова) для продовження дії ліцензії в сумі 62 тис. грн., необхідно сплачувати інші платежі без сплати яких підприємство буди просто зупинено (електрична енергія, обов'язків моніторинг використання та супроводження видобування надр, повірка залізничних ваг тощо). Всього кредиторська заборгованість товариства на 31.12.2013 складає 3966769,07 грн., а дебіторська заборгованість складає 3260299,49 грн. Всього в 2013 році реалізовано 101185,26 тон піску на суму 2641691,38 грн. без ПДВ та середньомісячний продаж піску 8432,11 тон піску на суму 220140,95 грн. В 2014 році планується збільшення цих показників на 20% та ціна піску буде більшою в цьому році в середньому на 5-7% ніж в минулому. У зв'язку з тим, що добування піску залежить від погодних умов та має сезонну направленість (з грудня по березень видобування фактично не здійснюється) товариству просто неможливо в повному обсязі сплачувати обов'язкові платежі в зазначений період. На даний час товариством на постачання піску вже підписано договір зі Стахановським заводом феросплавів, направлені пакети документів в ДТЕК та Метінвест, ведуться переговори з Алчевським комбінатом, наступного тижня буде укладення договір з Донецькою залізницею, також на березень 2014 року заплановано укладення договорів з середніми покупцями від 0,8 тис. тон до 2 тис. тон за ціною та існують договори з дрібними покупцями. У зв'язку з зазначиним в подальшому будуть звертатися з заявою про відстрочення або розстрочення виконання рішення.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов наступного.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Кондрашівський піщаний кар'єр», ідентифікаційний код юридичної особи 05383566, зареєстроване у якості юридичної особи 27.07.1994 року Станично - Луганською районною державною адміністрацією Луганської області на підтвердження чого видане свідоцтво серії А01 №594235 (а.с.5).
Крім того, відповідача зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської як платник внесків (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, у Приватному акціонерному товаристві «Кондрашівський піщаний кар'єр» працювали особи, яким призначено пільгову пенсію на підставі частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 1 статті 1 Закону № 400/97 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом першим статті 2 Закону № 400/97 встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, виплати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року N 1058-ІУ (далі - Закон №1058-ІУ), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що суми пільгових пенсій, сплачених відповідно пп. «б» - «з» статті 13 зазначеного Закону та фактичні витрати на їх доставку, відшкодовуються Пенсійному фонду України підприємством, установою, організацією, на якому працював пенсіонер, за рахунок коштів на оплату праці до досягнення працівником пенсійного віку: 60 років - чоловіки, 55 років - жінки.
Процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та достав ку пенсій, призначених на пільгових умовах визначає Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року N 21-1 (далі - Інструкція).
Підпунктами 6.4, 6.8, 6.9 пункту 6 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-ІУ (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІУ, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.
На виконання вимог чинного законодавства управлінням Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області було надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2013 року, за листопад 2013 року та за лютий 2013 року (а.с.11, 13, 13, 14) які отримані представником відповідача.
Розрахунки фактичних витрат підприємством не оскаржені в установленому Законом порядку.
Також, 27 грудня 2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області було винесено акт камеральної перевірки по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Перевіркою встановлено, що станом на 01.10.2013 року заборгованість відповідача складала 56309,11 грн. За період перевірки підприємство повинно було перерахувати до Пенсійного фонду України 17209,49 грн., перераховано 28274,45 грн. Сума заборгованості станом на 27.12.2013 року становить 45244,14 грн. (а.с.10).
На час розгляду адміністративної справи, сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Крім того, відповідно до частини 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Представник відповідача надав в судовому засіданні письмові пояснення на адміністративний позов у яких зазначив, що з сумою боргу в розмірі 17209,49 грн. згоден.
З урахуванням того, що визнання відповідачем позовної заяви не суперечить закону, представник відповідача, який надав відгук на позов в якому визнав позові вимоги уповноважений на подання документів про визнання позовних вимог, та його дії не порушують чиї-небудь права та інтереси, суд приймає до уваги визнання позову.
У зв'язку з цим, а також з тим, що відповідачем станом на дату розгляду справи у добровільному порядку заборгованість не погашено, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області, вважаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 07 лютого 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 10 лютого 2014 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області до Приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року в сумі 12866,85 грн. та доплати за червень 2013 року - жовтень 2013 року в сумі 4343,64 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний кар'єр» (код 05383566) на користь управління Пенсійного фонду України в Станично - Луганському районі Луганської області суму позову 17209,49 грн. (сімнадцять тисяч двісті дев'ять гривень 49 копійок), а саме за фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за період з 01.10.2013 року по 31.12.2013 року - 12866,85 грн., та доплата за червень 2013 р. - жовтень 2013 р. - 4342,64 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 10 лютого 2014 року.
Суддя О.П. Островська