Постанова від 30.01.2014 по справі 827/2940/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

30 січня 2014 рокуСправа №827/2940/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Гавура О.В., розглянувши справу в порядку письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 , що діє від свого імені та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в м. Севастополі в особі Ленінського районного відділу Управління державної міграційної служби України в місті Севастополі про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , що діє від свого імені та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в м. Севастополі в особі Ленінського районного відділу Управління державної міграційної служби України в місті Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зокрема, позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі щодо не здійснення реєстрації постійного місця проживання ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2 2004 р.н. за адресою: АДРЕСА_1 за заявою позивача від 22.10.2013р.;

- визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі щодо відмови ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі зареєструвати ОСОБА_1 та її неповнолітню дитину - ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Позов обґрунтовано порушенням відповідачем вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача та її неповнолітньої дитини.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, до початку розгляду справи надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову з посиланням на докази (арк..с.).

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 11.03.2013 ОСОБА_1 був виданий ордер на житлову площу у гуртожитку № 5 серії 03-н на право зайняття житлової площі за адресою: АДРЕСА_1 (арк..с. 8).

11.03.2013 між позивачем та балансоутримувачем будинку - Товариством з обмеженою відповідальністю "Нефіда" був укладений договір найму житлового приміщення № 80-а. На підставі договору найму та ордеру позивач вселився у кімнату № 422 гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , де мешкає і по теперішній час (арк..с. 9-10).

Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 договору найму, наймодавець надає наймачу відповідно до заяви у користування житлову площу у гуртожитку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з підпунктом 4.5 пункту 4 цього договору, даний договір укладений на строк з 11.03.2013 по 11.03.2014.

22.10.2013 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про реєстрацію її за адресою: АДРЕСА_1 (арк..с.11-12).

01.11.2013 за вих. № 2404 відповідачем на адресу позивача направлена відповідь з посиланням на те, що відповідно пункту 2.2 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС України від 22.11.2012 № 1077, зареєстрованим в Міністрерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2109/22421 реєстрація позивача за адресою: АДРЕСА_1 буде здійснена Ленінським районним відділом управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі за умовою надання паспорта, листка вибуття з попереднього місця проживання, квитанції про сплату державного мита, ордеру та заяви про реєстрацію місця проживання, оформлених у установленому порядку.

Позивач вважає лист відповідача за вих. № 2404 від 01.11.2013 відмовою у реєстрації постійного місця проживання, а дії відповідача стосовно нездійснення реєстрації у встановлені статтею 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України" строки, незаконними та протиправними.

Статтею 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV встановлено, що місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

Згідно з частиною 1 статті 6 цього Закону громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Відповідно до частин 2, 3 статті 6 Закону № 1382-IV для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Відповідно до статті 11 "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 № 1077, цей Порядок розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Підпунктом 1.3 пункту 1 вказаного Порядку встановлено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Відповідно до підпункту 2.2. пункту 2 Порядку № 1077 для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання; право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28.12.2011 № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2012 за № 84/20397; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Як вбачається з матеріалів справи, до заяви про реєстрацію місця проживання позивачем були надані необхідні документи (арк..с. 12-16).

Із встановлених під час розгляду справи обставин суд вбачає, що відмовляючи позивачу у реєстрації місця проживання, відповідач діяв без врахування усіх обставин, що мали значення для вчинення такої дії.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено на підставі належних та допустимих доказів правомірності своїх дій.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (стаття 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

З урахуванням викладених правових норм та аналізу правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє позов у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі щодо не здійснення реєстрації постійного місця проживання ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2 2004 р.н. за адресою: АДРЕСА_1 за заявою позивача від 22.10.2013р.

3. Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі щодо відмови ОСОБА_1 та неповнолітньої ОСОБА_2 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;

4. Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі в особі Ленінського районного відділу управління Державної міграційної служби України в місті Севастополі зареєструвати ОСОБА_1 та її неповнолітню дитину - ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 68,82 грн..

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами 1, 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя підпис О.В. Гавура

З оригіналом згідно

Постанова не набрала чинності

Суддя О.В. Гавура