Постанова від 03.02.2014 по справі 822/75/14

Копія

Справа № 822/75/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2014 року 11 год. 42 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.

при секретаріЧовган Д.В.

за участі:представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницького міськрайонного управління юстиції, в якому просив:

- визнати дії Відділу реєстрації актів цивільного стану по Хмельницькому району Хмельницького міськрайонного управління юстиції по відмові у внесенні змін до актового запису про народження - неправомірними;

- зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану по Хмельницькому району Хмельницького міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 9 від 06.05.1969 року, складеного виконавчим комітетом Баглаївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, змінивши національність батька ОСОБА_5 з "українця" на "поляка" (свідоцтво про народження від 06.05.1996 року НОМЕР_1);

- зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану по Хмельницькому району Хмельницького міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 9 від 06.05.1969 року, складеного виконавчим комітетом Баглаївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, внести відомості про національність батька, - "поляка" (повторне свідоцтво про народження від 07 травня 2012 року серія НОМЕР_2 видане відділом реєстрації актів цивільного стану Старокостянтинівського районного управління юстиції у Хмельницькій області).

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся із заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницького міськрайонного управління юстиції про внесення змін до актових записів, а саме внесення змін до відомостей щодо національності. 29 червня 2013 року відповідачем відповіддю було відмовлено у внесенні змін до актових записів. Позивач вважає дану відмову відповідача неправомірною та протиправною, внаслідок чого звернувся до суду з адміністративним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без його участі. Проти заявленого позову заперечив у зв'язку з тим, що висновок складений відповідно до правил внесення змін до актового запису.

Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Позивач звернувся із заявою до відповідача, якою просив внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 № 9 від 06.05.1969 року на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду від 15 травня 2012 року справа № 2/о2218/236/12 про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема, що батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, змінивши національність батька з "українець" на "поляк".

Відповідачем на підставі пред'явлених заявником та зібраних відділом реєстрації актів цивільного стану по Хмельницькому району Хмельницького міськрайонного управління юстиції документів, надано відповідь № 3367/02.2-03-49 від 29.06.2013 року.

Вищевказаною відповіддю позивачу відмовлено у внесенні змін у графу національність батька з "українець" на "поляк" в актовому записі про народження ОСОБА_4 № 9 від 06.05.1969 року, так як рішення Хмельницького міськрайонного суду від 15 травня 2012 року справа № 2/о2218/236/12 про встановлення факту родинних стосунків, а саме, що батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, не може бути підставою для внесення виправлень, змін чи доповнень в актовий запис.

Під час розгляду справи відповідачем було з'ясовано, що в актовому записі про народження позивача працівниками органів державної реєстрації актів цивільного стану не було допущено ніяких помилок, перекручень, неправдивих відомостей, про що свідчать підписи заявників на актах цивільного стану.

Судом встановлено, що правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України від 01.07.2010 року № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).

Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Закону № 2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).

Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI визначена компетенція органів державної реєстрації актів цивільного стану, відповідно до якої відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 8 Закону № 2398-VI встановлено, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис.

Згідно частини 3 зазначеної норми Закону № 2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Пунктом 2.12. Правил затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання визначено на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за визначеною формою.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

У відповідності до п. 2.20 вказаних Правил - висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач не мав належних підстав для проведення змін в актовому записі оскільки, аналіз документів, представлених позивачем та зібраних відділом свідчить, що в актовому записі про шлюб батьків заявника, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 № 20 від 27.11.1958 року, складеному виконавчим комітетом Бабинської сільської ради Старосинявського району Хмельницької області національність чоловіка вказана "українець"; в актовому записі про смерть батька позивача, ОСОБА_5 № 2 від 14.01.1980 року, складеному виконавчим комітетом Баглаївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області національність померлого значиться "українець". Актовий запис про народження батька заявника - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 уродженця села Загірне Старокостянтинівського району Хмельницької області відсутній.

Крім того, суд зазначає, що рішення Хмельницького міськрайонного суду від 15 травня 2012 року справа № 2/о2218/236/12 про встановлення факту родинних стосунків не може бути підставою для внесення змін до вищевказаного актового запису, так як останнє не встановлює факту, що батько позивача - ОСОБА_5, за національністю є "поляк", а лише встановлено факт, що батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 9 від 06.05.1969 року, складеного виконавчим комітетом Баглаївської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, оскільки ОСОБА_4 не подано до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницького міськрайонного управління юстиції достатніх документів, які б підтверджували факт національності батька "поляк", а тому внести зміни в актовий запис про народження позивача не було підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача у внесенні змін до актового запису цивільного стану про народження позивача є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства, протиправності дій суб'єкта владних повноважень судом не встановлено, внаслідок чого позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницького міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 лютого 2014 року

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький