"06" лютого 2014 р.Справа № 916/2319/13
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді - Г.А.Єрмілова,
суддів: В.І.Жекова, В.В.Лашина
(склад колегії суддів змінено відповідно до розпорядження голови суду №152 від 06.02.2014р.)
при секретарі судового засідання Філончук Т.М.
за участю представників сторін:
від Одеської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері - Риженко М.Ю., за довіреністю №3021 вих.-13 від 15.07.2013р.; Чалого М.Г., посвідчення № НОМЕР_1 від 10.01.2013р.;
від Державної екологічної інспекції в Одеській області - Гудзенко Т.Є., за довіреністю №44/02 від 09.01.2014р.; Московського Д.В., за довіреністю №85/02 від 10.01.2014р.
від Військової частини НОМЕР_2 - не з'явився, про час і місце проведення судового засідання повідомлений належним чином
Розглянувши у відритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
на рішення господарського суду Одеської області від 18 листопада 2013 року
у справі №916/2319/13
за позовом Заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до Військової частини НОМЕР_2
про стягнення 46208,14грн.
У зв'язку із неможливістю проведення судового засідання 24.12.2013р. та 21.01.2014р., розгляд справи переносився на 21.01.2014р. та 06.02.2014р.
Відповідно до ст.44 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.
Рішенням господарського суду Одеської області від 18.11.2013р. (суддя Панченко О.Л.) по справі №916/2319/13 в позові Заступнику Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Військової частини НОМЕР_2 про стягнення 46208,14грн. - відмовлено. Крім того, з Державної екологічної інспекції в Одеській області в дохід державного бюджету стягнуто 1720 грн. судового збору.
Рішення суду мотивоване тим, що перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства військовою частиною НОМЕР_2 проводилась без дотримання вимог Закону України "Про охорону природного навколишнього середовища", Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Заступник Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Так, прокурор вказує на те, що інспектор Державної екологічної інспекції в Одеській області Московський Д.В. був залучений до прокурорської перевірки, в якості спеціаліста, ним не надавався припис на усунення недоліків. За результатами прокурорської перевірки згідно ст.ст. 20,23 Закону України «Про прокуратуру» було внесено подання про усунення порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, причин та умов, що їм сприяли, яке надано командуванню військової частини.
Прокурор зазначає про те, що, акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р. був підписаний та складений у присутності начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту - начальника служби екологічної безпеки в/ч НОМЕР_2 - Столбова А.А.
Представники Державної екологічної інспекції в Одеській області в судовому засіданні підтримали доводи прокурора, викладенні в апеляційній скарзі.
Відзив на апеляційну скаргу від Військової частини НОМЕР_2 до Одеського апеляційного господарського суду не надходив.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та екологічної інспекції, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Одеської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступників висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Московським Д.В. у присутності начальника РХБЗ - начальника служби екологічної безпеки В/Ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та згідно з наказом Державної екологічної інспекції в Одеській області від 26.07.2013р. № 872 проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Військовою частиною НОМЕР_2 , про що Державною екологічною інспекцією в Одеській області складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р.
В результаті проведеної перевірки було виявлено несанкціоноване звалище демонтованих металевих дверей, що знаходяться на зеленій зоні на території автомобільного парку В/Ч НОМЕР_2 розмірами: ширина - 2,10 м, довжина - 4,10 м, висота - 1,60 м. Також було виявлено несанкціоноване звалище демонтованих металевих дверей, що знаходяться на зеленій зоні на території автомобільного парку Військової частини НОМЕР_2 розмірами: ширина - 1,4 м, довжина - 4,40 м, висота - 0,37 м. Також виявлено несанкціоноване звалище демонтованих металевих дверей, що знаходяться на зеленій зоні розмірами: ширина - 3,0 м, довжина - 4,8 м, висота - 1,0 м. На території автопарку В/Ч НОМЕР_2 також було виявлено несанкціоноване звалище будівельних відходів розмірами: ширина - 2,0 м, довжина - 6,3 м, висота - 0,10 м. Всі виміри проводилися рулеткою марки "STANLEY" 33-862, повіреною 04.04.2013р. Шкода навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки в розмірі 46208,14 грн. розрахована Державною екологічною інспекцією в Одеській області згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007р. №149.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-У (зі змінами та доповненнями) передбачено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства покладено на спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органи на місцях.
Згідно з підпунктом 2 "м" пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. № 454/2011, Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами щодо дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів тощо.
Відповідно до пункту 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Статтею 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачені загальні вимоги до здійснення державного нагляду, відповідно до яких державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Згідно з ч. 11 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Частинами 1, 2, 5 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформлюється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Однак з матеріалів справи та з акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р. вбачається, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області перевірка проводилася без присутності командира Військової частини НОМЕР_2 або його заступника чи уповноваженої особи, без оформлення посвідчення (направлення) на перевірку та надання його копії суб'єкту господарювання для ознайомлення, а також без ознайомлення суб'єкта господарювання з підставою проведення такої перевірки з наданням йому копії відповідного документа, тобто без дотримання вищенаведених вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. № 1524, розроблений Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі - Порядок), затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464, який визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.
Згідно з п. 1.4 Порядку акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку. Планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції. Позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи органу Держекоінспекції. Під час проведення позапланової перевірки державні інспектори перевіряють питання, необхідність висвітлення яких стала підставою для її проведення, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення перевірки. Позапланова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника.
Згідно з пунктами 4.3, 4.5, 4.9 зазначеного Порядку перед початком перевірки державні інспектори зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення на перевірку та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу Держекоінспекції, і надати копію направлення. Перевірка здійснюється на території суб'єкта господарювання шляхом візуального огляду із застосуванням, у разі необхідності, інструментально-лабораторного, радіаційного та інших методів контролю в присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноважених ним осіб.
Відповідно до пунктів 4.13, 4.17, 4.19, 4.20 зазначеного Порядку за результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся. У разі виявлення під час проведення перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства, за які згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративна відповідальність, державні інспектори складають протокол про адміністративне правопорушення. В останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями, які є невід'ємною частиною акта перевірки. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт, про це зазначається в акті перевірки. Один примірник акта перевірки (з відповідними додатками) передається керівнику (уповноваженій ним особі) суб'єкта господарювання, про що на останній сторінці примірників акта перевірки робиться відповідна відмітка за підписом особи, яка отримала акт перевірки, із зазначенням посади, прізвища та ініціалів, а також дати одержання акта. Другий примірник акта перевірки зберігається в органі Держекоінспекції.
Однак акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р. не підписаний керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Згідно зі Статутом внутрішньої служби Збройних сил України командир військової частини є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову, мобілізаційну готовність ввіреної йому частини, відповідає за стан екологічної безпеки військової частини, однак акт перевірки підписаний начальником РХБЗ - начальником служби екологічної безпеки В/Ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , який не є керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою на підписання акту перевірки.
Зважаючи на вищевикладене, при проведені перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Одеській області не дотримано вимог ст.ст. 4, 5, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та п. 3, п. 4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
За таких обставин акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р. не може бути визнаний доказом порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища та заподіяння ним шкоди навколишньому природному середовищу.
Також слід зазначити, що відповідно до приписів пунктів 4.22, 4.23 вищевказаного Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у разі виявлення державною екологічною інспекцією порушень суб'єктом господарювання вимог природоохоронного законодавства, протягом п'яти днів з дня завершення перевірки складається та надається керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, невиконання якого є підставою для звернення компетентного органу до суду з позовом про стягнення з винної особи шкоди, завданої довкіллю. Однак Державною екологічною інспекцією в Одеській області припис за наслідками зазначеної перевірки, а також докази надання його керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі до суду не надані. При цьому, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем вже 03.08.2013р. будівельні відходи, а саме уламки цегли, були прибрані.
Посилання представників прокуратури та позивача на те, що посадові особи Державної екологічної інспекції в Одеській області під час проведення перевірки на вимогу прокуратури не керуються у своїх діях Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" судовою колегією до уваги не приймаються, тому що чинне законодавство не передбачає особливого порядку дій державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища під час проведення спільних перевірок за їх участю, тому під час проведення таких перевірок зазначені посадові особи повинні дотримуватися вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Крім цього судова колегію зазначає, що в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02.08.2013р. вказано, що перевірка проводилася державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Московським Д.В. відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому обґрунтованих правових підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 85, 101,103, 105 ГПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Заступника Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Одеської області від 18.11.2013р. у справі №916/2319/13 - без змін.
Повний текст постанови складено 10 .02.2014р.
Головуючий суддя Єрмілов Г.А.
Суддя Жеков В.І.
Суддя Лашин В.В.