Справа № 105/751/14-а
про повернення адміністративного позову
"06" лютого 2014 р. суддя Джанкойського міськрайонного суду АР Крим Старова Н.А., вирішуючи питання про відкриття провадження у адміністративної справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до місцевого адміністративного суду з адміністративною позовною заявою до відповідача військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Перевіривши зазначений адміністративний позов вважаю, що адміністративна позовна заява підлягає поверненню позивачу, оскільки справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Як убачається зі змісту позову позивач просить визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, зобов'язати здійснити перерахунок грошової допомоги при звільненні з урахуванням додаткової грошової винагороди.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Поняття суб'єкту владних повноважень визначено в п. 7 ч. 1 ст. 3 КАСУ. Так, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, соціальний захист військовослужбовців» - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
За положеннями ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби.
З огляду на викладені правові норми, суддя приходить до висновку, що виплата грошової компенсації не відноситься до соціальних виплат, оскільки пов'язана з проходженням військовослужбовцями військової служби.
Пунктом 15 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 КАСУ місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатності громадян, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Отже, спір між сторонами виник у зв'язку з проходженням військовослужбовцем військової служби в державному органі, а тому відповідно до п.2 ч.2 ст.17 КАС України справа не підсудна місцевому суду як адміністративному.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Суддя вважає необхідним роз'яснити позивачу його право звернутися до Окружного адміністративного суду АР Крим, оформивши позовну заяву відповідно до ст. 106 КАС України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що дана справа підсудна Окружному адміністративному суду Автономної Республіки Крим (95013, АР Крим, м. Сімферополь вул. Севастопольська, 43).
Ухвала може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Джанкойський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н. А. Старова