29 січня 2014 року Справа № 78923/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Рятувально-водолазної служби Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.03.2012 року по справі за позовом Рятувально-водолазної служби Тернопільської області до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0027 від 11 січня 2012 р. в сумі 4136,48 грн.,-
22.02.2012р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0027 від 11 січня 2012 р. в сумі 4136,48 грн..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Рятувально-водолазна служба Тернопільської області являється неприбутковою організацією, яка фінансується з обласного бюджету і 30.11.11р. після нарахування заробітної плати, був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 76500,25 грн.. Але, у зв'язку з відсутністю коштів не мали можливості сплатити єдиний внесок за жовтень 2011 року у встановлений законодавством строк, а саме, до 20.11.11 р., про що було повідомлено відповідача.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.03.2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Рятувально-водолазна служба Тернопільської області оскаржила дану постанову, з підстав неповного з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рятувально-водолазна служба Тернопільської області є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 цього Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, а розмір такого внеску встановлений ст.8 даного Закону.
Згідно з ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення таких виплат відрахувань згідно із законодавством, або виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошовою забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг), або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством, або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Кошти на фінансування Служби надійшли на казначейський рахунок 29.11.2011 року, що підтверджується копією з витягу із Заходів з організації рятування на водах Тернопільської області на 2011 рік та випискою держказначейства, які надавались як додатки позову.
30.11.2011 року після зарахування коштів на рахунок для виплати зарплати працівникам служби, одночасно з видачею зазначених сум було сплачено згідно платіжних доручень №296, 297, 298 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 69248,64 грн.; 268,79 грн.; 6982,72 грн. ( всього на суму 7650 грн. 15 коп.).
В зв'язку із відсутністю у Служби коштів взагалі на 4 квартал 2011 р., зокрема на оплату праці та виплату відрахувань на заробітну плату, не мали можливості сплатити внесок за жовтень 2011 року у встановлений законодавством строк, а саме до 20.11.2011 року, про що було повідомлено відповідача, тому застосування штрафних санкцій та пені вважає неправомірним.
Судом були враховані лише обґрунтування відповідача ст.25 згаданого Закону заходи впливу та стягнення в частині 11 пункт 2 - за несплату (неперерахування), або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, але не враховані обґрунтування позивача в позові ч.8 другої абзацу ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відмову у задоволенні позовних вимог судом вмотивовано тим, що на платника єдиного внеску законодавцем покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нарахувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок нарахований за відповідний базовий звітний період, а саме не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Такий внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану такого платника (відповідача). А тому Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення платниками обов'язку своєчасного та в повному обсязі нарахування та сплати єдиного внеску. Вважають, що така мотивація суперечить 12 частині 2-го абзацу статті 9, та 8 частині 2-го абзацу статті 9 згаданого Закону.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Рятувально-водолазна служба Тернопільської області являється неприбутковою організацією, яка фінансується з обласного бюджету. Є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
29.11.11р. після нарахування заробітної плати був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 76500,25 грн.. У зв'язку з відсутністю коштів позивач не мав можливості сплатити єдиний внесок за жовтень 2011 року у встановлений законодавством строк, а саме до 20.11.11 р. і, таким чином, прострочив 9 днів від сплати єдиного внеску.
В зв'язку із даним порушенням УПФ України у м.Тернополі прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0027 від 11 січня 2012 р. в сумі 4136,48 грн..
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника виходячи з наступного:
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно з ч.8 ст.9 згаданого Закону та п.3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010р. №22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р. №1014/18309, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Частиною 12 ст.9 зазначеного вище Закону встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску, одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195-197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Рятувально-водолазної служби Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.03.2012 року по справі №2а-1970/670/12 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець