Ухвала від 29.01.2014 по справі 570/4917/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сидоренко С.М.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

УХВАЛА

іменем України

"29" січня 2014 р. Справа № 570/4917/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "25" листопада 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області про визнання діяльності протиправною,зобов'язання виконати рішення суду ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 25 листопада 2013 року відмовлено ОСОБА_3 у задоволення позову, в якому він просив визнати протиправною діяльність управління державної казначейської служби України у Рівненському районі (надалі - Казначейство) Рівненської області по виконанню судового рішення по справі № 2-а-9/2011 та зобов'язати його виконати рішення суду шляхом списання коштів з рахунків боржника в межах відповідних бюджетних призначень управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі (далі - УПФ) згідно виконавчого листа № 2-а-9/11, а у разі відсутності у нього відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, керуючись п.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову - про задоволення позову.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 27.05.2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду, визнано дії УПФ протиправними та зобов'язано його здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_3 пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01 липня 2009 року. Вказана постанова набрала законної сили і звернута до виконання.

В процесі виконання судового рішення, УПФ проведено перерахунок пенсій, проте виплата коштів не проведена у зв'язку з відсутністю фінансування. 25.12.2012 року державним виконавцем прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження.

22.07.2013 року Рівненським районним судом видано позивачу дублікат виконавчого листа по справі №2-а-9/11, з яким 23.07.2013 року він звернувся до управління державної казначейської служби в Рівненському районі Рівненської області, однак 16 жовтня 2013 року вказаний виконавчий лист позивачу було повернуто без виконання та зазначено, що згідно ч.1 ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання судових рішень зобов'язального зарактеру здійснюється органами ДВС. Згідно повідомлення начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області, Іщук Н.В., виплата по виконавчому листу №2-а-9/11, виданому 09.10.2012 р., буде здійснена при надходженні коштів до Державного бюджету

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.

6 лютого 2013 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845".

Зазначена постанова прийнята у зв'язку із приведенням постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ" (далі - Порядок) у відповідність із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Відповідно до пункту 41 Порядку Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування, зокрема, шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.

Згідно пункту 42 Порядку у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 41 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, а саме:

- заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який перераховуватимуться кошти, якщо дані реквізити не зазначені у виконавчому документі, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній;

- оригінал виконавчого документа;

- судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності).

Статтею 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 15 квітня 2013 р. № 267, до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845, внесено зміни, а саме: пункт 25 доповнено абзацом такого змісту: "У разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24 - 34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми."

Пункт 33 викладено в такій редакції: "У разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів", зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника".

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, здійснюється лише за судовим рішенням про стягнення коштів з державного бюджету, а не за рішеннями зобов'язального характеру.

З огляду на те, що постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 27.05.2012 року було зобов'язано УПФ здійснити перерахунок і виплату неотриманих пенсій, а не стягнення з нього конкретної суми, то відповідач правомірно не прийняв виконавчий документ до виконання і повернув його стягувачу.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дослідив належним чином представлені докази, встановив обставини, що мають значення для вирішення справи та зробив вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "25" листопада 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління державної казначейської служби України у Рівненському районі Рівненської області вул.Соборна,195,м.Рівне,33001