Головуючий у 1 інстанції - Грачов Р.А.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
05 лютого 2014 року справа №254/8691/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лях О.П.,
суддів Жаботинської С.В., Попова В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 03 грудня 2013 р. у справі № 254/8691/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії, скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Постановою Будьоннівського районного суду м.Донецька від 03 грудня 2013 р. позовні вимоги задоволено, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення УПФУ в Будьоннівському районі міста Донецька №842 від 11.10.2013 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_2 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, та суми індексації заробітної плати, зазначені у довідці УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька №257/06 від 09.10.2013 року, які враховуються при розрахунку пенсії та із яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язано УПФУ в Будьоннівському районі міста Донецька здійснити з 09.10.2013 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної позивачу, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, та суми індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись таким судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька з 21.05.2005 року.
9 жовтня 2013 року позивачка звернулась до УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з врахуванням довідки від 09.10.2013 року №257/06, виданої УПФУ в Будьоннівському районі міста Донецька за період з 03.02.2004 року по 31.01.2006 року про складові заробітної плати, за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року № 19-11, в яку були включені матеріальна допомога та індексація.
Рішенням УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька № 842 від 11.10.2013 року, їй було відмовлено в проведені перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати, як складові заробітної плати державного службовця, нормами абзацу 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені, а тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.
З наданої позивачкою довідки про складові заробітної плати надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу", від 09.10.2013 року вбачається, що з лютого 2004 року по січень 2006 року позивачу були нараховані щорічна матеріальна допомога, індексація заробітної плати на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою було сплачені страхові внески зі всієї заробітної плати, тому її пенсія повинна бути обчислена із суми заробітної плати, що включала суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати.
З таким висновком погоджується і колегія суддів з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 03 грудня 2013 р. у справі № 254/8691/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 03 грудня 2013 р. у справі № 254/8691/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : О.П.Лях
В.В. Попов
С.В. Жаботинська