Постанова від 23.01.2014 по справі 2-а-2314/2683/12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-2314/2683/12 (2а-2314/336/12) Головуючий у 1-й інстанції: Макаренко І.В.

Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 січня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Бистрик Г.М.,

суддів: Усенка В.Г., Оксененка О.М.,

при секретарі: Колотушко Г.О.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_2 на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06 квітня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2012 року позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії держаному службовцю.

Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06 квітня 2012 року в задоволенні вимог позивача відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення про задоволення вимог позивача.

Сторони в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що згідно з ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи, в зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду скасуванню.

Згідно зі статтею 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23 березня 2011 року.

Позивачка звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що при визначенні середнього заробітку для нарахування їй пенсії не було враховано інші складові заробітної плати, а саме: допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та індексація заробітної плати.

Відповідач листом від 22.03.2012 року №321/0-10, повідомив, що пенсія призначена з 23.03.2011 року при загальному страховому стажі роботи 35 років 2 місяці 21 день, в тому числі стаж державного службовця 26 років 6 місяців 22 днів, розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця по посаді начальника відділу станом на 22.03.2011 року.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч. 2 статті 37-1 вказаного Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним: службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і. положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плачу, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04 березня 2011 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає відмову Управління пенсійного в м. Черкасах Черкаської області в перерахунку пенсії позивача неправомірною, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасування з прийняттям нового рішення у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 167, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 06 квітня 2012 року - скасувати.

Постановити нове рішення по справі, яким вимоги позивача ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю - задовольнити частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області неправомірними щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 пенсії, як державному службовцю у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» із зарахуванням при здійсненні розрахунку середньої заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги за період обчислення пенсії.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, як державному службовцю у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» із зарахуванням при здійсненні розрахунку середньої заробітної плати, виплаченої матеріальної допомоги за період обчислення пенсії з 23 березня 2011 року.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови суду виготовлено 30.01.2014 року.

Головуючий суддя: Бистрик Г.М.

Судді: Усенко В.Г.

Оксененко О.М.

Головуючий суддя Бистрик Г.М.

Судді: Оксененко О.М.

Усенко В.Г.