Постанова від 23.01.2014 по справі 818/161/14

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2014 р. Справа №818/161/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі до Відділу Державної виконавчої служби Роменського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі (далі по тексту - позивач, УПФ) в своєму позові до Відділу Державної виконавчої служби Роменського міськрайонного управління юстиції (далі по тексту - відповідач, ВДВС) просить скасувати постанову державного виконавця ВДВС від 26.12.2013 року ВП № 41314635 про закінчення виконавчого провадження і мотивує вимоги тим, що постанова від 26.12.2013 р. про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 6/140-07 Господарського суду Сумської області від 07.09.2007 р. про стягнення з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі заборгованості зі сплати страхових внесків за травень 2007 р. у сумі 21814,43 грн., яка надійшла до позивача 30.12.2013 р., винесена на підставі пункту 3 частини 1 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" і мотивована відкриттям ліквідаційної процедури щодо боржника відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 р. № 764 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 р. № 626.

При винесенні постанови державним виконавцем було ототожнення поняття внесення відомостей про прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи і саму ліквідацію юридичної особи, тобто її припинення, оскільки Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на момент винесення оскаржуваної постанови записів щодо реєстрації припинення цієї юридичної особи в результаті ліквідації не містить.

Відповідно до частини 3 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, а постанова, що оскаржується, містить посилання лише на відкриття ліквідаційної процедури щодо боржника.

Від УПФ в м. Ромнах та Роменському районі надійшла заява про розгляд справи без участі його представника в судовому засіданні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову і також заяву про розгляд справи без участі його представника в судовому засіданні (а.с.16-17,18).

Дослідивши надані по справі докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Із копії наказу №76 від 23.09.2013 р. голови правління Державної акціонерної компанії "Хліб України" (а.с. 22) слідує, що було утворено комісії з ліквідації Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів та реалізацію майнового комплексу.

11.12.2013 р. зроблено запис в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації (а.с. 7-8).

УПФ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області передано на примусове виконання до ВДВС Роменського МРУЮ наказ № 6/140-07 Господарського суду Сумської області від 07.09.2007 р. про стягнення з ДП ДАК "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів на користь УПФ в м. Ромнах та Роменському районі заборгованості зі сплати страхових внесків за травень 2007 р. в сумі 21814,43 грн. (а.с. 3).

Із копії постанови (а.с. 4) слідує, що 26.12.2013 р. державним виконавцем ВДВС винесено постанову ВП № 41314635 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 6/140-07 виданого Господарським судом Сумської області 07.09.2007р. і підставою для закінчення виконавчого провадження є відкриття ліквідаційної процедури щодо боржника.

В статті 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено порядок внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, згідно з яким з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи забороняється проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо якої прийнято рішення щодо припинення; внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про відокремлені підрозділи, крім відомостей про їх закриття; проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення; проведення державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про місцезнаходження юридичної особи.

Для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові необхідні документи.

Статтею 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові вичерпний перелік необхідних документів.

Статтею 104 Цивільного кодексу України визначено порядок припинення юридичної особи, а саме: юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Відповідно до частини 2 статті 104 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського Кодексу України, статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Виходячи із змісту наведених правових норм слідує розмежовувати поняття "внесення рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації", що означає дії в процесі здійснення процедури припинення юридичної особи і "припинення юридичні особи в результаті ліквідації" що означає кінцеву стадію ліквідації підприємства, організації чи установи.

Наявність рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи саме по собі не свідчить про припинення юридичної особи (в даному випадку шляхом ліквідації), оскільки, в розумінні Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичні: осіб та фізичних осіб-підприємців", таке рішення є лише підставою для створення комісії з припинення юридичної особи.

Внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припиненню юридичної особи та подальше повідомлення, направлене державним реєстратором органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, свідчить про завершення процедури ліквідації.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру не вбачається, що державним реєстратором вносився запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та направлялась інформація відповідним органам про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Вичерпний перелік підстав закінчення виконавчого провадження наведено у ч. 1 ст. 49 Закону України " Про виконавче провадження", до яких, зокрема, відноситься ліквідація юридичної особи (п. 3), визнання боржника банкрутом (п.7).

Однак жодна з перелічених підстав не відноситься до виконавчих проваджень, які є предметом розгляду оскільки пункт 3 передбачає закінчення виконавчого провадження у разі ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва, тобто фактичним припиненням існування підприємства, механізм якого визначено статтею 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Розділом ІІІ Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачена ліквідаційна процедура.

З матеріалів справи встановлено, що до ДП ДАК "Хліб України" Роменський комбінат хлібопродуктів справа про банкрутство не порушена, а тому дія зазначеного Закону на нього не поширюється.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у випадку ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва виконавчий документ надсилається до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 67 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі, якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.

Норми статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" є спеціальними щодо підстав і порядку закінчення виконавчого провадження, а тому підлягають застосування до спірних правовідносин, однак такої підстави закінчення виконавчого провадження як надіслання виконавчого документа ліквідаційній комісії боржника в цій статті не передбачено.

Посилання в оскаржуваній постанові про відкриття ліквідаційної процедури боржника є безпідставними та необґрунтованими оскільки така підстава не передбачена Законом України "Про виконавче провадження", а тому що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі до Відділу Державної виконавчої служби Роменського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови задовольнити.

Скасувати постанову державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Роменського міськрайонного управління юстиції Єрньєй А.А. від 26.12.2013 року ВП №41314635 про закінчення виконавчого провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал