Постанова від 28.01.2014 по справі 803/1946/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 року Справа № 803/1946/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представників позивача Федорчука М.А., Богоніс Н.Я.,

представника відповідача Березної Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» (далі - ТзОВ «Компанія Алтекс», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо зняття в картці особового рахунку платника податків ТзОВ «Компанія Алтекс» від'ємного значення податку на додану вартість по періодам: за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн. за наслідками акту перевірки №314/22-35823953 від 14 червня 2012 року та не відновлення цих сум, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26 червня 2012 року №0000672300 та №0000682300 та зобов'язання Ковельської ОДПІ привести у відповідність (відновити) облікові дані в картці особового рахунку платника податків ТзОВ «Компанія Алтекс» від'ємного значення податку на додану вартість по періодам: за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Ковельською ОДПІ в період з 29.05.2012 року по 07.06.2012 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Компанія Алтекс» з питань правильності визначення від'ємного значення податку на додану вартість за квітень 2012 року, за результатами якої складено акт від 14.06.2012 року №314/22-35823953. Даним актом встановлено порушення п.198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого ТзОВ «Компанія Алтекс» завищено від'ємне значення податку на додану вартість на загальну суму 52893,00 грн., в тому числі за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн.; порушення п.200.6 ст.200, 200.14 ст.200 ПК України, внаслідок чого занижено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню, на загальну суму 997165,00 грн., в тому числі за липень 2011 року на 10775,00 грн., вересень 2011 року на 179220,00 грн., жовтень 2011 року на 170373,00 грн., листопад 2011 року на 167082,00,00 грн., грудень 2011 року на 197429,00 грн., січень 2012 року на 140385,00 грн., лютий 2012 року на 114582,00 грн., березень 2012 року на 47613,00 грн.

На підставі акту перевірки від 14.06.2012 року №314/22-35823953 відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 26 червня 2012 року № 0000672300, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 1050058,00 грн., та №0000682300, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 997165,00 грн.

Позивач вважає хибними та такими, що ґрунтуються на припущеннях, висновки Ковельської ОДПІ щодо завищення ТзОВ «Компанія Алтекс» від'ємного значення податку на додану вартість та заниження суми, що підлягала бюджетному відшкодуванню. Встановлені Ковельською ОДПІ факти відсутності реального характеру господарських операцій між позивачем та його контрагентами ТзОВ «Транс Агенство Сервіс», ТзОВ «Восток-Транзіт» базуються лише на матеріалах перевірок останніх, водночас при проведенні перевірки ТзОВ «Компанія Алтекс» податковим органом аналіз первинних документів податкового та бухгалтерського обліку на предмет їх відповідності та повноти відображення усіх показників не досліджувався. Позивач вказує, що господарські операції із ТзОВ «Транс Агенство Сервіс», ТзОВ «Восток-Транзіт» підтверджені належним чином оформленими первинними документами.

Крім того, зазначає, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.04.2012 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року, було задоволено позовні вимоги ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» до Алчевської ОДПІ та, зокрема, зобов'язано Алчевську ОДПІ вилучити з АІС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» інформацію про результати перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс». Враховуючи вказані обставини позивач звернувся до Ковельської ОДПІ з вимогою привести у відповідність облікові дані ТзОВ «Компанія Алтекс» щодо від'ємного значення ПДВ, на яку відповіді не було отримано.

В поданих до суду уточненнях до адміністративного позову від 28.01.2014 року позивач зазначив, що має місце невідповідність даних, зазначених в акті перевірки від 14.06.2012 року №314/22-35823953 та у винесеному на його підставі податковому повідомленні-рішенні №0000672300 від 26.06.2012 року, зокрема, сума завищення від'ємного значення податку на додану вартість відповідно до акту перевірки становить 52893,00 грн., а в зазначеному податковому повідомленні-рішенні міститься сума завищення від'ємного значення податку на додану вартість - 1050058,00 грн.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, та просили позов задовольнити. Додатково суду пояснили, що платник податків має право прийняти рішення про суму бюджетного відшкодування, яка визначається в декларації з податку на додану вартість, протягом 365 днів, а податковий орган в свою чергу не вправі самостійно визначати спрямованість вказаної суми у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ.

В поданих суду запереченнях Ковельська ОДПІ адміністративний позов не визнала з тих підстав, що поданою позивачем до Ковельської ОДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2012 року товариством задекларовано залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.21 декларації) у сумі 1050058,00 грн. За результатами перевірки даних, зазначених у розрахунках бюджетного відшкодування податку на додану вартість, із даними первинних документів, що підтверджують факти оплати платником товарів/послуг, встановлено, що сума від'ємного значення податку на додану вартість попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.21 декларації) у сумі 1050058,00 грн. фактично була сплачена постачальникам товарів. В акті перевірки зазначено, що серед постачальників ТзОВ «Компанія Алтекс» в періоді з 01.06.2011 року по 30.04.2012 року виявлено платників, яким надано ризиковий податковий кредит. Згідно аналізу детальної інформації по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України встановлено розбіжності по податковому кредиту по взаємовідносинах позивача з ТзОВ Транс Агенство Сервіс» за червень 2011 року. Вказані обставини підтверджуються тим, що відповідно до матеріалів позапланової невиїзної документальної перевірки ТзОВ «Транс Агентсво Сервіс» (акт від 10.02.2012 року №310/236-36713483), проведеної Алчевською ОДПІ, встановлено, що господарські операції між ТзОВ «Транс Агентсво Сервіс» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності необхідних трудових ресурсів, транспортних засобів та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів і транспортних засобів.

Крім того, проведеною Ковельською ОДПІ документальною позаплановою виїзною перевіркою ТзОВ «Восток-Транзит» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні операцій з ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» в 2011 році встановлено, що ТзОВ «Восток-Транзит» у 2011 році здійснювало придбання металоконструкції у ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та подальшу її реалізацію ПрАТ «Ковельсільмаш» та ТзОВ «Компанія Алтекс». Однак ТзОВ «Восток-Сервіс» в ході перевірки не надало підписані представниками товариств акти прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей.

Враховуючи вказані обставини, Ковельська ОДПІ вважає, що в ході перевірки правомірно зроблено висновок про завищення позивачем від'ємного значення податку на додану вартість на загальну суму 52893,00 грн. та заниження суми, що підлягала бюджетному відшкодуванню на загальну суму 997165,00 грн., а тому просить відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала подані заперечення та просила в задоволенні адміністративного позову ТзОВ «Компанія Алтекс» відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що згідно з поданою ТзОВ «Компанія Алтекс» податковою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2012 року залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.21 декларації), складає 1050058,00 грн. (Т.2, а.с.66-68).

З 29.05.2012 року по 07.06.2012 року службовими особами Ковельської ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Компанія Алтекс» з питань правильності визначення від'ємного значення податку на додану вартість за квітень 2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 14.06.2012 року №314/22-35823953 (Т.1, а.с.69-76), яким встановлено порушення товариством п.198.1, п.198.3 ст.198 ПК України, в результаті чого ТзОВ «Компанія Алтекс» завищено від'ємне значення податку на додану вартість на загальну суму 52893,00 грн., в тому числі за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн.; порушення п.200.6 ст.200, 200.14 ст.200 ПК України, внаслідок чого занижено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню на загальну суму 997165,00 грн., в тому числі за липень 2011 року на 10775,00 грн., вересень 2011 року на 179220,00 грн., жовтень 2011 року на 170373,00 грн., листопад 2011 року на 136788,00 грн., грудень 2011 року на 197429,00 грн., січень 2012 року на 140385,00 грн., лютий 2012 року на 114582,00 грн., березень 2012 року на 47613,00 грн.

На підставі акту перевірки від 14.06.2012 року №314/22-35823953 Ковельською ОДПІ винесені податкові повідомлення-рішення від 26 червня 2012 року №0000672300, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 1050058,00 грн., та №0000682300, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 997165,00 грн. (Т.1, а.с.79, 82).

Що стосується прийнятого Ковельською ОДПІ податкового повідомлення рішення від 26 червня 2012 року №0000672300, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2014 року на 1050058,00 грн., то суд зазначає наступне.

Як свідчить акт перевірки, Ковельською ОДПІ встановлено віднесення позивачем до податкового кредиту червня 2011 року суму ПДВ з вартості придбання катанки у ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» в розмірі 22599,00 грн. Згідно матеріалів позапланової перевірки ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» (акт Алчевської ОДПІ від 10.02.2012 року №310/236-36713483) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року встановлено відсутність документального підтвердження податкових зобов'язань, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань за період, охоплений перевіркою, на 63624067 грн. Такі висновки податкового органу грунтуються на тому, що господарські операції між ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та контрагентами не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, транспортних засобів та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення такої діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів і транспортних засобів. Враховуючи матеріали перевірки ТзОВ «Транс Агенство Сервіс», Ковельською ОДПІ встановлено порушення позивачем п.198.1, п.198.3 ст.198 ПК України, внаслідок чого завищено від'ємне значення ПДВ за червень 2011 року на суму 22599,00 грн.

Крім того, з акту перевірки ТзОВ «Компанія Алтекс» вбачається, що Ковельською ОДПІ 02.04.2012 року проведено документальну позапланову перевірку ТзОВ «Восток-Транзіт» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні операцій із ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» в 2011 році, за результатами якої складено довідку від 02.04.2012 року №102/23-32930315. Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Восток-Транзіт» в 2011 році здійснювало придбання металопродукції у ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та подальшу її реалізацію ПрАТ «Ковельсільмаш» та ТзОВ «Компанія Алтекс». Зокрема, протягом жовтня 2011 року ТзОВ «Восток-Транзіт» придбало у ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» катанку, яку в подальшому було реалізовано на ТзОВ «Компанія Алтекс». Позивачем до податкового кредиту жовтня 2011 року віднесено суму ПДВ 30294,00 грн. за вказаними операціями. Податковий орган вказує, що згідно матеріалів позапланової перевірки ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» (акт Алчевської ОДПІ від 14.02.2012 року №345/236-36713483) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.09.2011 року по 31.10.2011 року встановлено відсутність у даного товариства документального підтвердження податкових зобов'язань, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань за період, охоплений перевіркою, на 14789178 грн. Висновки податкового органу за наслідками даної перевірки ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» ідентичні висновкам, викладеним в акті перевірки ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» від 10.02.2012 року №310/236-36713483. Таким чином, враховуючи матеріали перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та ТзОВ «Восток-Транзіт», Ковельською ОДПІ встановлено порушення ТзОВ «Компанія Алтекс» п.198.1, п.198.3 ст.198 ПК України, внаслідок чого завищено від'ємне значення ПДВ за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн.

Однак, на думку суду, такі висновки Ковельської ОДПІ не відповідають фактичним обставинам справи, враховуючи наступне.

Згідно із п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктом 198.2 ст.198 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно з п.198.3 податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Судом встановлено, що основним видом діяльності ТзОВ «Компанія Алтекс» є виробництво виробів з дроту, ланцюгів і пружин, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ №442121 від 14.02.2012 року (Т.1, а.с.146).

Як свідчать матеріали справи, між ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» як постачальником та ТзОВ «Компанія Алтекс» як покупцем 24.02.2011 року укладено договір поставки №240502, предметом якого є поставка продукції, найменування, кількість та асортимент якої зазначається у специфікаціях та/або товаросупровідних документах. На виконання умов даного договору ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» в червні 2011 року здійснило в адресу позивача поставку металопродукції (катанки) на загальну суму 135594,23 грн., в тому числі ПДВ - 22599,04 грн., що підтверджується рахунком-фактурою, податковими та видатковими накладними, товарно-транспортною накладною, актом здачі-прийняття наданих транспортно-експедиційних послуг (Т.2, а.с.56-65).

Також з матеріалів справи вбачається, що між ТзОВ «Восток-Транзіт» (постачальник) та ТзОВ «Компанія Алтекс» (покупець) 17.05.2011 року укладено договір поставки №19, предметом якого є поставка прокату з сталі в кількості та за технічними характеристиками, що визначаються у специфікації (Т.2, а.с.7-15). На виконання умов даного договору ТзОВ «Восток-Транзіт» в жовтні 2011 року здійснило в адресу позивача поставку металопродукції (катанки, круга) на загальну суму 181762,03 грн., в тому числі ПДВ - 30293,67 грн., про що свідчать податкові та видаткові накладні, накладні на відпуск товарів, акти здачі-прийняття транспортно-експедиційних послуг та товарно-транспортні накладні (Т.2, а.с.31-55, 121-124).

Водночас матеріалами справи підтверджується та обставина, що придбана позивачем продукція була оприбуткована на складі та в подальшому використана у власній господарській діяльності, а саме у виробництві ланцюгів, про що вказують оборотно-сальдова відомість за рахунком 20.1, відомості по залишкам ТМЦ по складу та звіти про використання матеріалів (Т.2, а.с.16-30). Крім того, факт реалізації ТзОВ «Компанія Алтекс» виробленої продукції (ланцюгів) кінцевим споживачам підтверджено договорами та контрактами, в тому числі зовнішньо-економічними, на поставку ланцюгів, видатковими накладними та довіреностями на отримання товару за червень, жовтень 2011 року (Т.2, а.с.69-120)

Таким чином, досліджені в судовому засіданні докази підтверджують реальність здійснення позивачем господарських операцій по придбанню у ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та ТзОВ «Восток-Транзіт» металопродукції, отже податковий кредит за наслідками цих операцій товариством сформовано правомірно. При цьому ТзОВ «Компанія Алтекс» підтверджено наявність господарської мети при придбанні товару, яка виразилась у використанні придбаної продукції у власному виробництві, подальшої реалізації виробленої продукції та належне оформлення первинних документів.

При цьому суд вважає необгрунтованими посилання Ковельської ОДПІ на матеріали перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року та за період з 01.09.2011 року по 31.10.2011 року (акти Алчевської ОДПІ від 10.02.2012 року №310/236-36713483 та від 14.02.2012 року №345/236-36713483) як на підставу неправомірного формування позивачем податкового кредиту червня та жовтня 2011 року по операціях із ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та ТзОВ «Восток-Транзіт» з огляду на таке.

Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.04.2012 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року, було задоволено позовні вимоги ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» до Алчевської ОДПІ, визнано протиправними та скасовано накази №41 від 12.01.2012 року, №63 від 18.01.2012 року ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» на проведення позапланових перевірок з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року та за період з 01.09.2011 року по 31.10.2011 року, визнано протиправними дії Алчевської ОДПІ щодо проведення вказаних перевірок, за результатами яких складено акти від 10.02.2012 року №310/236-36713483 та від 14.02.2012 року №345/236-36713483, зобов'язано Алчевську ОДПІ утриматись від використання вказаних актів перевірок, а також зобов'язано Алчевську ОДПІ вилучити з АІС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» інформацію про результати перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» (Т.1, а.с.114-121). Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.06.2013 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09.04.2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.05.2012 року змінено, закрито провадження в частині визнання протиправними дій Алчевської ОДПІ щодо проведення перевірок та в частині зобов'язання відповідача утриматись від використання актів перевірок (Т.2, а.с.125-128).

Алчевська ОДПІ листом від 03.08.2012 року №14859/227 повідомила про виконання рішення суду в частині вилучення з АІС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА» інформації про результати перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» та про спрямування листа органам податкової служби щодо вилучення вказаної інформації (Т.1, а.с.122).

Отже, встановлена перевіркою розбіжність між податковим кредитом позивача та податковим зобов'язанням ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» спростовується судовим рішенням, яке набрало законної сили. Одночасно висновки Алчевської ОДПІ, викладені в актах перевірок ТзОВ «Транс Агенство Сервіс», не можуть слугувати належним доказом відсутності реального здійснення господарських операцій даного товариства з іншими контрагентами, в тому числі ТзОВ «Компанія Алтекс» як покупцем першого та другого ланцюгів, оскільки такі перевірки проведені незаконно, а висновки перевірок, за якими з податкового обліку ТзОВ «Транс Агенство Сервіс» зняті податкові зобов'язання та податковий кредит, спростовані судовим рішенням, що набрало законної сили.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки ТзОВ «Компанія Алтекс» висновки про порушення товариством п.198.1, п.198.3 ст.198 ПК України, в результаті чого ТзОВ «Компанія Алтекс» завищено від'ємне значення податку на додану вартість на загальну суму 52893,00 грн., в тому числі за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн., не знайшли свого підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті.

Водночас суд звертає увагу на ту обставину, що відповідачем допущено помилку у висновках акта перевірки щодо періоду, за який встановлено порушення. Так, в описовій частині акта вказується про взаємовідносини позивача із ТзОВ «Транс Агенство Сервіс», що мали місце в червні 2011 року та підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами. Однак у висновках акта перевірки зазначається про встановлене Ковельською ОДПІ порушення щодо завищення від'ємного значення ПДВ за червень 2012 року, що не відповідає дійсності.

Крім того, Ковельська ОДПІ, встановивши в ході перевірки завищення позивачем від'ємного значення податку на додану вартість на загальну суму 52893,00 грн., приймає податкове повідомлення-рішення від 26.06.2012 року №0000672300, яким зменшує розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 1050058,00 грн., тобто знімає весь розмір від'ємного значення ПДВ, який відображений у рядку 21 декларації з ПДВ за квітень 2012 року, що є неприпустимим.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність прийнятого Ковельською ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 26.06.2012 року №0000672300 про зменшення ТзОВ «Компанія Алтекс» розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за квітень 2012 року на 1050058,00 грн., з огляду на що останнє підлягає скасуванню.

Що стосується прийнятого Ковельською ОДПІ податкового повідомлення рішення від 26 червня 2012 року №0000682300, яким позивачу збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 997165,00 грн., то суд приходить до таких висновків.

Відповідно до пункту 14.1.18. статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пункт 200 ст.200 ПК України встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, передбачає вичерпний перелік умов, за яких у платника податку виникає право на бюджетне відшкодування від'ємного значення ПДВ та заявлення цієї суми до відшкодування, а також містить конкретні умови та строки такого відшкодування.

Згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.4 статті 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Як свідчить акт перевірки позивача, податковим органом встановлено наявність фактичної оплати ТзОВ «Компанія Алтекс» своїм постачальникам у попередніх до 01.04.2012 року звітних (податкових) періодах, що вперше врахована при розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ (додаток 2 до акта перевірки (Т.1, а.с.77-78)).

Пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Отже, у разі прийняття платником податків рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, зазначена сума не підлягає врахуванню при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Разом з тим, відповідно до підпункту 4.6.4 підпункту 4.6 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).

Підпунктом 4.6.5 пункту підпункту 4.6 пункту 4 розділу V зазначеного Порядку платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.

Таким чином, платник податків має право включити суму від'ємного значення з податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню до складу відповідного бюджетного відшкодування та/або до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. При цьому залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду відображається в Додатку №2 до відповідної декларації.

Однак, судом встановлено, що сплативши кошти за придбаний товар та отримавши право на бюджетне відшкодування сум ПДВ, позивач у відповідних звітних періодах цим правом не скористався. В судовому засіданні представники позивача вказували, що право на бюджетне відшкодування згідно норм ПК України товариство має протягом 365 днів, що спростовується наступним.

Згідно з пунктом 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Положеннями п.п.54.3.2 ст.54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що прийняте Ковельською ОДПІ податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2012 року №0000682300 про збільшення ТзОВ «Компанія Алтекс» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 997165,00 грн. прийняте у відповідності до норм чинного податкового законодавства України, а тому позовні вимоги товариства в частині визнання вказаного рішення протиправним та його скасування до задоволення не підлягають.

Також суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ТзОВ «Компанія Алтекс» в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зняття в картці особового рахунку від'ємного значення податку на додану вартість по періодам: за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн. за наслідками акту перевірки №314/22-35823953 від 14 червня 2012 року та не відновлення цих сум та зобов'язання Ковельської ОДПІ привести у відповідність (відновити) облікові дані в картці особового рахунку платника податків ТзОВ «Компанія Алтекс» від'ємного значення податку на додану вартість по періодам: за червень 2012 року на суму 22599,00 грн. та за жовтень 2011 року на суму 30294,00 грн., враховуючи таке.

Із наданої Ковельською ОДПІ картки особового рахунку ТзОВ «Компанія Алтекс» (Т.1, а.с.187-188) вбачається, що відповідач відобразив у картці позивача зменшення від'ємного значення ПДВ на 1050058,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 26.06.2012 року №0000672300.

Відповідно до п.4.2.2 п.4.2 Розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 року №276, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків.

Пунктом 4.4 Розділу IV Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 року №1236, передбачено, що у разі звернення платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення за умови надходження до органу державної податкової служби ухвали суду про порушення провадження у справі за позовом платника податків не пізніше настання граничного строку сплати, зазначеного в податковому повідомленні-рішенні, структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення-рішення, у день отримання ухвали вносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень-рішень.

При цьому сума грошового зобов'язання в той самий день виводиться з реєстру податкових повідомлень-рішень та обліковується в окремому реєстрі до дня набрання рішенням суду законної сили.

Після прийняття судом рішення по суті, яке набрало законної сили, структурний підрозділ, який склав податкове повідомлення-рішення, що оскаржувалося, в день отримання відповідного рішення органом державної податкової служби вносить інформацію про таке рішення до зазначеного в попередньому абзаці окремого реєстру та підшиває копію рішення до матеріалів перевірки або безпосередньо до справи платника податків.

Аналогічні дії здійснюються у разі оскарження платником податків рішення суду в апеляційному порядку (за умови прийняття апеляційної скарги апеляційним адміністративним судом до провадження).

У разі надходження до органу державної податкової служби ухвали суду про порушення провадження у справі за позовом платника податків після закінчення граничного строку сплати сума грошового зобов'язання, нарахована в картці особового рахунка платника податків, підлягає виведенню з неї до окремого реєстру, де вона міститься, до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Водночас згідно п.4.5 Розділу IV цього ж Порядку після закінчення процедури адміністративного оскарження та/або судового оскарження та набрання судовим рішенням законної сили суми узгодженого грошового зобов'язання, та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість в автоматичному режимі переносяться з реєстру податкових повідомлень-рішень (окремого реєстру, передбаченого пунктом 4.4 цього розділу) до автоматизованої інформаційної облікової системи органів державної податкової служби. Одночасно структурному підрозділу, що забезпечує адміністрування облікових показників та звітності, передаються паперові виписки з реєстру податкових повідомлень-рішень за день, до яких включається інформація щодо сум узгоджених грошових зобов'язань та інших показників, які переносяться до карток особових рахунків. Зазначені виписки передаються окремо від кожного структурного підрозділу, що складає податкові повідомлення-рішення, за підписом керівника такого структурного підрозділу.

Таким чином, суд вважає правомірними дії податкового органу щодо відображення в картці особового рахунку позивача зменшення розміру від'ємного значення з ПДВ на 1050058,00 грн. згідно прийнятого податкового повідомлення-рішення, оскільки, як встановлено судом, протягом десяти календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення від 26.06.2012 року №0000672300 ТзОВ «Компанія Алтекс» не скористалась правом адміністративного чи судового оскарження цього рішення, з огляду на що визначена у ньому сума набула статусу узгодженої.

Разом з тим, після набрання рішенням суду законної сили у відповідності до вимог п.4.5 Розділу IV Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 року №1236, Ковельська ОДПІ повинна буде провести коригування показників картки особового рахунку ТзОВ «Компанія Алтекс».

За таких обставин суд вважає передчасними вимоги позивача щодо зобов'язання податкового органу привести у відповідність (відновити) облікові дані в картці особового рахунку ТзОВ «Компанія Алтекс» від'ємного значення податку на додану вартість, поскільки приведення у відповідність показників картки особового рахунку платника податків в даному випадку повинно здійснюватись за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Згідно ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З врахуванням часткового задоволення адміністративного позову суд дійшов висновку, що на користь позивача слід присудити суму сплаченого судового збору в розмірі 1147 грн. згідно квитанції №102549.915.1 від 26.09.2013 року (а.с.20).

Керуючись ст. ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 26 червня 2012 року №0000672300.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Алтекс» (45007, Волинська обл., м.Ковель, вул.Варшавська, 1, код ЄДРПОУ 35823953) судові витрати в сумі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 лютого 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій