Ухвала від 06.02.2014 по справі 801/1189/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА

про залишення адміністративного позову без розгляду

06 лютого 2014 р.Справа № 801/1189/14

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим

Кузнякова С.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви

ОСОБА_2

до Центрального відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Центрального відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим про визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови № 404496814 від 01.11.2013р. про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви, поміж іншого, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Частиною 2 ст. 5 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 181 КАС України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби.

Відтак, згідно з ч. 1 наведеної статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Позовну заяву, відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України, може бути подано до суду:

у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;

у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Матеріали позовної заяви свідчать про те, що позивач оскаржує дії Центрального відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим щодо винесення постанови № 404496814 від 01.11.2013р. про відкриття виконавчого провадження, тобто, дії які були вчинені відповідачем 01.11.2013р.

ОСОБА_2 у позовній заяві зазначено, що постанову № 404496814 від 01.11.2013р. про відкриття виконавчого провадження ним було отримано 22.12.2013р.

Таким чином, позивач дізнався про порушення своїх прав 22.12.2013р.

ОСОБА_2 звернувся із адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду АР Крим 04.02.2014р., що підтверджується вхідним штампом суду та відміткою позивача про здачу нарочним на першому аркуші адміністративного позову.

Таким чином, звернення до Окружного адміністративного суду АР Крим відбулося після спливу строку, передбаченого ч. 2 ст. 181 КАС України.

Суд вважає необхідним зазначити, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У позовній заяві позивачами не зазначено про обставини, що можуть бути визнані судом поважними стосовно пропущення строку звернення до суду, а також ним не надано належних доказів на підтвердження поважності причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.

В адміністративному судочинстві наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені ст. 100 КАС України.

Згідно із частинами 1 та 2 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Приймаючи до уваги, що позивачем строк звернення до суду пропущений, обставин для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не зазначено, суд вважає необхідним залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 до Центрального відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим про визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови № 404496814 від 01.11.2013р. про відкриття виконавчого провадження.

При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу його право звернутись до суду з відповідною позовною заявою, у випадку наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду та їх обґрунтованості.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 118, 160, 165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 до Центрального відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим про визнання протиправними дій відповідача щодо винесення постанови № 404496814 від 01.11.2013р. про відкриття виконавчого провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.