Ухвала від 04.02.2014 по справі 285/5465/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сусловець М.Г.

Суддя-доповідач: Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

04 лютого 2014 року Справа № 285/5465/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2013 року старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ в Житомирській області звернувся до суду з поданням про заміну сторони виконавчого провадження, зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 2-а-673/11 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області (далі - УПФ) про зобов'язання перерахувати і виплатити підвищення до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06.12.2013 року подання задоволено. Замінено боржника УПФУ в Новоград-Волинському районі його правонаступником - УПФУ в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області. Змінено спосіб і порядок виконання рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 19.04.2011 року у адміністративній справі № 2-а-673/11 шляхом зміни зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області нарахувати ОСОБА_3 підвищення до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 28.09.2010 р. по 28.03.2011 р. на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 суми в розмірі 8947,21 грн.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні подання.

Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав

Суд встановив, що у Відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Житомирській області знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2-а-673/11, виданий Новоград-Волинським міськрайонним судом 10.05.2011 року, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області перерахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 28.09.2010 р. по 28.03.2011 р.

Згідно листа УПФУ в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі за вих. № 6525/06 від 04.11.2013 р. виконавчий лист виконаний частково, а саме в частині нарахування, сума якого складає 8947,21 грн.

При цьому, неможливість виконання рішення суду в частині зобов'язання виплатити суму нарахованої пенсії відповідач обґрунтував відсутністю коштів з відповідним призначенням.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", відповідно до ст. 2 якого, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Згідно ст. 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Виходячи з положень вказаного Закону та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону, постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Державної казначейської служби на даний час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів, а тому судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.

На підставі викладеного, вбачається наявність підстав, що ускладнюють виконання рішення суду, що в свою чергу є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду у даній адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Постановою КМУ від 27.07.2011 року № 803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України" та постанови Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 року № 21-2 "Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах" була проведена реорганізація УПФУ в Новограді-Волинському районі (яке є відповідачем в справі) та визначено правонаступником Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність допущеної заміни сторони виконавчого провадження.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 200, 205-206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 06 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області вул. Ушакова, 4/5, м.Новоград-Волинський, Житомирська область,11707

4- Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області , - м-н Соборний, 1, м. Житомир