ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
04 лютого 2014 року № 813/262/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Самборська Ю.М.
за участю представника позивача Клака Ю.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Бродівського району Львівської області до Підгорецької сільської ради Бродівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення № 227 від 03.12.2013р. "Про політичну ситуацію в Україні",
Прокурор Бродівського району Львівської області (надалі - Прокурор) звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Підгорецької сільської ради Бродівського району Львівської області (далі - Підгорецька сільська рада) в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Підгорецької сільської ради №227 від 03.12.2013р "Про політичну ситуацію в Україні".
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що при прийнятті спірного рішення відповідач вирішив питання, які перебувають за межами наданих законодавством повноважень місцевого значення, чим порушив вимоги Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач подав заяву про розгляд справи за відсутності представника. За таких обставин суд ухвалив розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов слід задовольнити, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що 03.12.2013р. Підгорецькою сільською радою Бродівського району Львівської області на XXІУ позачерговій сесії VI демократичного скликання прийнято рішення № 227 "Про політичну ситуацію в Україні".
Цим рішенням Підгорецька сільська рада вирішила:
1. Прийняти Звернення до Підгорецької громади, верховної Ради України та держав Європейського Союзу.
2. Оприлюднити рішення у районних засобах масової інформації.
У тексті Звернення зазначено, що сільська рада звертається до членів районної організації Партії Регіонів щодо надання оцінки політичній ситуації в Україні, злочинним діям Президента України, Кабінету Міністрів України та припинення свого членства у цій партії. Звертається до Верховної Ради України з вимогою негайно прийняти законопроекти необхідні для підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, негайно розпочати процедуру імпічменту Президента України, вимагати відставки Кабінету Міністрів України на чолі з М.Азаровим, вимагати ліквідації антинародного спецпідрозділу «Беркут», звільнення з органів МВС без права поновлення та притягнення до відповідальності керівництва підрозділу і всіх бійців, які брали участь в побитті дітей, журналістів та інших громадян на Майдані Незалежності в м.Києві. Звертається до керівників держав Європейського Союзу та США з вимогою засудити злочинні дії чинної влади в Україні, застосувати персональні санкції зі строни США, держав Європейського Союзу та інших демократичних країн світу до режиму Януковича за систематичне і грубе порушення основоположних прав людини і громадянина в Україні.
Прокуратурою Бродівського району на підставі Постанови від 19.12.2013р. "Про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів" проведено перевірку Підгорецької сільської ради.
Прокурор звернувся до суду про визнання протиправним та скасування рішення Підгорецької сільської ради №227 від 03.12.2013р.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Закону України "Про прокуратуру", предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, зокрема, відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Пунктом 2 частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор, без внесення подання, може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до статті 5 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
З цього конституційного положення у системному взаємозв'язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, випливає, що органи місцевого самоврядування не є органами державної влади, а місцеве самоврядування слід розглядати як форму здійснення народом влади, яка визнається і гарантується в Україні (стаття 7 Конституції України).
Конституція України (стаття 140) визначає місцеве самоврядування як право територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Конституційний суд України у Рішенні від 26 березня 2002 року № 6-рп/2002 (справа про охорону трудових прав депутатів місцевих рад) дійшов висновку, що такому конституційному змісту інституту місцевого самоврядування властиві принаймні дві найважливіші ознаки. Це - самостійність територіальної громади, органів місцевого самоврядування у вирішенні певного кола питань і те, що предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави суду вважати, що до відання Підгорецької сільської ради належить вирішення питань виключно місцевого значення.
Аналізуючи зміст спірного рішення Підгорецької сільської ради №227 від 03.12.2013р "Про політичну ситуацію в Україні" суд зазначає, що при прийнятті такого відповідач вийшов за межі повноважень, визначених Конституцією України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Так, відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить ряд питань, що перелічені в ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Серед таких немає повноважень щодо оцінки дій органів центральної влади України чи інших дій визначених у зверненні.
Судом не встановлено наявності будь-якої норми Закону, який би наділяв орган місцевого самоврядування правом та повноваженнями приймати рішення сесії сільської ради з вимогами визначеними оскаржуваним рішенням.
Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не представлено суду доказів, які стали підставою для прийняття рішення № 227 від 03.12.2013р. "Про політичну ситуацію в Україні", не подано також доказів правомірності прийняття такого.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 10 статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
В контексті вказаних законодавчих норм, суд дійшов висновку, що рішення Підгорецької сільської ради №227 від 03.12.2013р. "Про політичну ситуацію в Україні" прийняте відповідачем з перевищенням повноважень, визначених Конституцією та Законами України, порушує встановлений чинним законодавством порядок управління державою, оскільки вирішує питання які не відносяться до питань місцевого значення, в результаті чого порушуються інтереси держави. Дане рішення суперечить нормам Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сторін не стягуються.
Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Підгорецької сільської ради Бродівського району Львівської області № 227 від 03.12.2013р. "Про політичну ситуацію в Україні".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 05.02.2014 року.