04.02.2014 Справа № 756/16205/13-а
Унікальний номер 756/16205/13-а
Справа № 2-а/756/29/14
27 січня 2014 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Шумейко О.І.,
при секретарі Острянко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У листопаді 2013 року позивач звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є військовим пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач стверджував, що відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Оскільки розмір грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, які проходять службу на тій посаді, яку займав перед звільненням позивач, був збільшений, що підтверджується довідкою про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2012 року № 17/11096, наданою Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України, ОСОБА_1 вважав, що він має право на перерахунок пенсії.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, однак йому було відмовлено з мотивів, що єдиною підставою для перерахунку раніше призначених пенсії у даному випадку є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Згадане рішення Кабінетом Міністрів України не ухвалювалось.
За таких обставин, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01 квітня 2012 року та зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2012 року № 17/11096, наданої Фінансово-економічним управлінням СБУ, та здійснити відповідні виплати з 01 квітня 2012 року. Крім того, позивач просить зобов'язати відповідача подати звіт про виконання постанови суду у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Зазначив, що перерахунок пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється лише у випадку прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, а оскільки таке рішення цим органом державної влади не приймалось, відсутні і підстави для перерахування пенсій особам, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, і позивачеві. Крім того, представник відповідача зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" передбачено підвищення до пенсій у відсотковому відношенні до розміру пенсій, а не перерахунок у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу в органах державної безпеки України, після звільнення зі служби перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01 грудня 1995 року.
За приписами ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
З аналізу наведеної законодавчої норми вбачається, що законодавець не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення (такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 24.04.2012 року №21-84а12, яка у відповідності до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування).
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.2 вказаної постанови Кабінетом Міністрів України постановлено Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", станом на 01 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
За таких підстав, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснюється виключно за довідками Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки про розмір грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України було надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві довідку від 30 травня 2012 року №17/11096 про розмір грошового забезпечення за останньою посадою, яку перед звільненням займав позивач. Інформація, що міститься в даній довідці, свідчить про те, що розмір грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, які проходять службу на тій посаді, яку займав перед звільненням позивач, збільшився та станом на 01 квітня 2012 року складає 5103,80 грн.
Відтак, відповідач, отримавши вказану довідку, повинен був здійснити позивачеві перерахунок пенсії.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
За правилами ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач дізнався про порушення своїх прав з відповіді ГУ ПФ України в м. Києві, датованої 01 листопада 2013 року, до суду за захистом порушених прав позивач звернувся 11 листопада 2013 року, тобто в межах строків, встановлених ст. 99 КАС України. Отже, відсутні підстави для залишення адміністративного позову без розгляду в частині.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши у сукупності вищезазначені правові норми, суд доходить висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, та постановляє визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Служби безпеки України з 01 квітня 2012 року та зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2012 року № 17/11096, починаючи з 01 квітня 2012 року, з урахуванням сплачених сум.
Крім того, суд вважає за необхідне в порядку ст. 267 КАС України зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві подати до суду звіт про виконання цієї постанови протягом одного календарного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Відповідно до ст. 256 КАС України суд звертає до негайного виконання постанову в межах суми платежу за один місяць.
У відповідності до ст.94 КАС України суд присуджує судовий збір у сумі 34,41 грн. на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Служби безпеки України з 01 квітня 2012 року.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2012 року № 17/11096, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби зовнішньої розвідки України, починаючи з 01 квітня 2012 року, з урахуванням сплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійку.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до суду звіт про виконання цієї постанови протягом одного календарного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.І. Шумейко