Ухвала від 29.01.2014 по справі 814/3374/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/3374/13-а

Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів: Скрипченка В.О. та Федусика А.Г.,

при секретарі Василенко І.Ю.,

за участю представника відповідача Краснощока О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року по справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2013 року публічне акціонерне товариство «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» (далі ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан») звернулось до суду з позовом до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (далі Інспекція) про зобов'язання видати дозвіл на відновлення господарської діяльності в частині поводження з відходами.

В обґрунтування позову зазначалось, що 25 жовтня 2012 року головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря прийнято рішення за № 74/04 про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами. З метою усунення порушень 17 травня 2013 року позивачем затверджено ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, а також отримано дозвіл Управління навколишнього природного середовища на розміщення відходів на 2013 рік. 26 червня 2013 року ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» звернулось до відповідача із заявою про надання дозволу на відновлення господарської діяльності у зв'язку з усуненням виявлених раніше порушень, однак листом від 15 липня 2013 року відповідачем відмовлено у наданні дозволу із посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України». На думку позивача, відмова є незаконною, оскільки рішення про тимчасову заборону діяльності було прийнято до набрання чинності зазначеним законом.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року позовні вимоги ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» задоволено. Зобов'язано Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря видати дозвіл на відновлення господарської діяльності ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги, що 01 липня 2013 року набрав чинності Закон України від 20 червня 2013 року № 353-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності», згідно якого вирішення питання щодо відновлення діяльності підприємства відноситься до компетенції адміністративного суду, що унеможливлює надання Інспекцією дозволу позивачу на відновлення господарської діяльності. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постановленого по справі судового рішення з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що з 17 по 21 вересня 2012 року посадовими особами Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря проведено перевірку позивача щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України, за результатами якої складено відповідний акт.

На підставі акта головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря прийнято рішення від 25 жовтня 2012 року за № 74/04 про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами.

З метою усунення порушень 17 травня 2013 року позивачем затверджено ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, а також отримано дозвіл Управління навколишнього природного середовища на розміщення відходів на 2013 рік.

26 червня 2013 року ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» звернулось до відповідача із заявою про надання дозволу на відновлення господарської діяльності у зв'язку з усуненням виявлених раніше порушень.

Листом від 15 липня 2013 року за № 3547/04 відповідачем відмовлено у наданні дозволу із посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України».

Вирішуючи справу, суд першої інстанції обґрунтовано послався на п. 10 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (в редакції, чинній до 18 листопада 2012 року) до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно пунктам 2, 3 та 10 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29 жовтня 1992 року, діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів.

Рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Відновлення діяльності підприємств здійснюється з письмового дозволу органу, який прийняв рішення про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, або його вищого органу.

Як встановлено матеріалами справи, 25 жовтня 2012 року головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря було прийнято рішення за № 74/04, яким тимчасово заборонено (зупинено) господарську діяльність ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами.

В абзаці третьому рішення зазначалось, що рішення щодо відновлення господарської діяльності ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами може бути прийнято з письмового дозволу Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря, або вищих за посадою осіб за умови безумовного усунення порушень природоохоронного законодавства України, перерахованих у констатуючій частині цього рішення.

З метою усунення порушень позивачем 17 травня 2013 року затверджено ліміти на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, а також отримано дозвіл Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області на розміщення відходів на 2013 рік.

26 червня 2013 року ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» звернулось до відповідача із заявою про надання дозволу на відновлення господарської діяльності у зв'язку з усуненням виявлених раніше порушень.

15 липня 2013 року Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря листом за № 3547/04 відмовлено позивачу у наданні дозволу у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України», згідно якого вирішення питання щодо надання дозволу належить до компетенції Миколаївського окружного адміністративного суду.

Проте, як вірно зазначено судом першої інстанції, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України» набрав чинності лише 01 липня 2013 року, тобто після звернення позивача із заявою про надання дозволу на відновлення господарської діяльності.

Крім того, виходячи з положень ч. 13 ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, повноваження адміністративного суду розповсюджуються виключно на скасування заходів реагування, обґрунтованість яких підтверджена постановою суду, тобто на ті випадки, коли такі заходи були підтверджені судом після 01 липня 2013 року.

За таких даних, висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря видати дозвіл на відновлення господарської діяльності ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» в частині поводження з відходами у відповідності до Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища є правильним.

Враховуючи, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст ухвали складено 03 лютого 2014 року.

Головуючий:

Судді: