Ухвала від 29.01.2014 по справі 2а-15935/09/0570

Головуючий у 1 інстанції - Мозгова Н.А.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2014 року справа №2а-15935/09/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретаря судового засідання Манаєва М.В., за участю представника позивача Анохіної Т.І., представника відповідача Петрова А.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у справі № 2а-15935/09/0570 за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,80грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення №0000861542/0 від 05.02.2009 р. про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 410 463,80 грн.

10.12.2013 року представником позивача надано заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,80грн.

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідач самостійно, поза межами своїх повноважень, здійснив зміну призначення платежу, що спричинило нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року позов задоволено частково. Визнано недійсним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0000861542/1 від 16.04.2009 року в частині застосування штрафних санкцій з ПДВ в розмірі 164784,4 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, як незаконну та необґрунтовану, яка прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просив прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив їх задовольнити. В судовому засіданні представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав:

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (ЄДРПОУ 03337119, 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Донецька, буд.38) зареєстровано 20.09.1993року Виконавчим комітетом Донецької міської ради, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 20.09.1993року.

За результатами, проведеної 20.01.2009р. документальної невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності сплати податків і зборів до бюджету, ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька був складений Акт від 20.01.2009року за № 43/15-2/03337119 Згідно зазначеного акта перевірки, податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем пп. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР, пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000року №2181-ІІІ у зв'язку з чим встановлено, що платником несвоєчасно сплачено податок на додану вартість, внаслідок несвоєчасного подання платіжного доручення.

На підставі зазначеного акта від 20.01.2009 року № 43/15-2/03337119 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009р. за № 0000861542/0, яким позивачу нарахований штраф у сумі 410 463,80 грн. за затримку на 56 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 2 052 319,00 грн.

За наслідками процедури адміністративного оскарження, податкове повідомлення-рішення від 05.02.2009 р. № 0000861542/0 залишено без змін, а скарга від 20.02.2009р. № 03/564 без задоволення, про що зазначено у рішенні ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька від 16.04.2009р. № 15790/10/25-012-2 про результати розгляду первинної скарги. За результатами розгляду зазначеної скарги прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009 р. № 0000861542/1 з аналогічним предметом.

Зазначений штраф нарахований за несплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання у встановлені строки за: декларацією № 160753 за вересень 2008р. на суму ПДВ у розмір 1 228 397,00 грн.; уточнюючому розрахунку №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., уточнюючому розрахунку №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., уточнюючому розрахунку №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., уточнюючому розрахунку №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., уточнюючому розрахунку №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., уточнюючому розрахунку №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., уточнюючому розрахунку №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., уточнюючому розрахунку №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., уточнюючому розрахунку №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., уточнюючому розрахунку №176522 за лютий 2008р. на суму 6131,00 грн., уточнюючому розрахунку №176525 за березень 2008р. на суму 9801,00 грн., уточнюючому розрахунку №176532 за травень 2008р. на суму 13466,00 грн., уточнюючому розрахунку №176529 за квітень 2008р. на суму 1831,00 грн., уточнюючому розрахунку №176535 за червень 2008р. на суму 31442,00 грн., уточнюючому розрахунку №176538 за липень 2008р. на суму 1197,00 грн.,

Підставою нарахування відповідачу штрафних (фінансових) санкцій на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» стали наступні обставини.

З метою сплати податкової заборгованості з податку на додану вартість позивачем перераховано 11 461 916,00 грн. з призначенням платежу - заборгованість з ПДВ відповідно довідки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька №2 від 20.11.2008р. код 14010900, згідно Договору №05/440/1 від 01.12.2008р., ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2008 р. № 440, про що зазначено у виписці з рахунку позивача №35445010001151 від 26.12.2008р.

З зворотнього боку облікової картки платника (скорочена форма) станом на 31.12.2008 року, наданої відповідачем, податковим органом на власний розсуд змінило призначення зазначеного платежу та направило його на погашення недоїмки - податкового боргу з податку на додану вартість попередніх податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгоджену суму податкового зобов'язання .

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI встановлено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств до державного бюджету, а також надходжень податку на додану вартість, не сплаченого Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» у встановлені строки за природний газ, ввезений на митну територію України у першому кварталі 2008 року, який перебуває під митним контролем, та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті. Розрахунки з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, з місцевих бюджетів може здійснюватись за рахунок належних їм додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті, а також за рахунок погашення заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, яка була реструктуризована, та за рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Міністерством фінансів України фінансової допомоги Уряду Автономної Республіки Крим, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності.

Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 25 квітня 2008 р. за № 440 визначає механізм перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим (погодженим) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах), за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості надавачів, виробників, виконавців послуг, інших підприємств або їх кредиторів - учасників розрахунків (далі - учасники розрахунків) до державного бюджету та додаткових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та за рахунок повернення заборгованості місцевих бюджетів перед державним бюджетом, що виникла у зв'язку з наданням Мінфіном фінансової допомоги Урядові Криму, облвиконкомам, Севастопольському міськвиконкому на підставі укладених між ними у 1994 році договорів для підприємств теплоенергетики, що перебувають у комунальній власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 510.

Таким чином, статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та зазначеним порядком передбачається направлення вказаних надходжень в рахунок погашення податкової заборгованості, яка виникла у підприємства у 2008 року.

Відповідно до п. 2.6 договору № 05/440/1 від 01.12.2008р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008р. № 440 ОКП «Донецьктеплокомуненерго» перераховує кошти в сумі 11 461 916,00 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з податку на добавлену вартість (код 14010900, довідка від 20.11.2008р. №2).

Згідно довідки відповідача за №2 від 20.11.2008р. код 14010900, податкова заборгованість позивача за 2008р. станом на 20.11.2008р. становить 11 461916,00 грн.

Таким чином, позивач повинен був направити кошти у розмірі 11 461916,00 грн. на погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість, яка виникла у підприємства у 2008 року.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, вбачається обов'язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.

Вказаному обов'язку кореспондує передбачене зазначеним законом зобов'язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов'язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. за № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Зокрема, ст.ст. 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов'язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.

З огляду на викладене судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що зміна призначення платежу та направлення коштів на сплату узгоджених по податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках до них №176389 за грудень 2006р. на суму 63065,00 грн., №176357 за жовтень 2006р. на суму 65377,00 грн., №176402 за січень 2007р. на суму 211185,00 грн., №176501 за серпень 2007р. на суму 25189,00 грн., №176508 за жовтень 2007р. на суму 80145,00 грн., №176498 за липень 2007р. на суму 641,00 грн., №176378 за листопад 2006р. на суму 138743,00 грн., №176513 за листопад 2007р. на суму 148986,00 грн., №176504 за вересень 2007р. на суму 26723,00 грн., №176522 за грудень 2008р. на суму 6131,00грн., №176525 за березень 2008р. на суму 9801,00грн., №176532 за травень 2008р. на суму 13466,00грн., №176529 за квітень 2008року на суму 1831,00грн., №176535 за червень 2008р. на суму 31442,00грн., №176538 за липень 2008р. на суму 1197,00грн. здійснена податковим органом необґрунтовано.

Передбачена підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» санкція передбачає відповідальність за несплату узгодженого податкового зобов'язання, яке вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, а не з дня подання уточнюючих розрахунків з від'ємним значенням податкового зобов'язання, тому посилання відповідача на узгодження податкового зобов'язання з моменту подання уточнюючих розрахунків - є необґрунтованим.

Зазначене також підтверджується пп. 3.11.1. п. 3.11 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2003 р. за № 290, згідно якої, документами, що підтверджують суму податкових зобов'язань платника податків та граничний строк їх сплати, є: - податкова декларація (у тому числі уточнююча) з позитивною сумою податкових зобов'язань; - податкове повідомлення; - договір про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань; - рішення суду.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у справі № 2а-15935/09/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року у справі № 2а-15935/09/0570 за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000861542/1 від 16.04.2009року про застосування штрафних санкцій з ПДВ в сумі 410463,80грн. - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 03 лютого 2014 року.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді : Г.М. Міронова

І.В. Юрко