30 січня 2014 року Справа № 876/14885/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Рибачука А.І., Клюби В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2013 року про зміну способу та порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 квітня 2011 року за заявою ОСОБА_1 в справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
17 вересня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 квітня 2011 року.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2013 року у справі №344/14922/13а відмовлено в задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 квітня 2011 року.
Не погодившись із зазначеною ухвалою ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2013 року у справі №344/14922/13а та задовольнити заяву про зміну способу та порядку виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 квітня 2011 року.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог апелянт вказує на порушення судом норм процесуального права та зазначає, що здійснити виплату оспорюваних сум допомоги можливо лише шляхом стягнення коштів з рахунків пенсійного фонду відкритих в органах Державного казначейства. Апелянт додає, що відсутність грошових коштів не є для держави виправданням для невиконання рішення суду.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до пп. 1,2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід задовольнити, а оскаржувану ухвалу скасувати та прийняти нову про задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Слід врахувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Вирішуючи це питання, слід звернути увагу на таке.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Зокрема, зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Оскільки судове рішення в частині зобов'язання Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради провести нарахування та виплату на користь позивача недоплачену допомогу як інваліду війни ІІІ групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2009 рік з урахуванням уже виплачених сум було виконано, то наявні правові основи для зміни способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до вимог ст. 199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду та постановити нову ухвалу.
Керуючись ст. 197, п.6 ст. 199, ст. ст. 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 27 вересня 2013 року у справі №344/14922/13а - скасувати та прийняти нову ухвалу, якою заяву задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 19 квітня 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про зобов'язання Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради провести нарахування та виплату на користь позивача недоплачену допомогу як інваліду війни ІІІ групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2009 рік з урахуванням уже виплачених сум на стягнення з Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачених сум щомісячної грошової допомоги як інваліду війни ІІІ групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2009 рік з урахуванням уже виплачених сум в розмірі 2150,00 грн.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий І.О. Яворський
Судді А.І. Рибачук
В.В. Клюба