Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.
Суддя-доповідач - Васильєва І. А.
28 січня 2014 року справа №805/14386/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Васильєвої І.А., Яманко В.Г., Казначеєва Е.Г.,
Секретар судового засідання Коханюк А.Р.
За участі представника позивача Висоцького А.С. (на підставі довіреності)
За участі представника відповідача Костюк С.В. (на підставі довіреності)
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у справі № 805/14386/13-а за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" про зобов'язання ТОВ "Енергокапітал" допустити державних інспекторів до здійснення перевірки
08 жовтня 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал", в якому просив зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" допустити інспекторів до здійснення перевірки (а.с. 3-4).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" м. Донецьк про зобов'язання ТОВ "Енергокапітал" допустити державних інспекторів до здійснення перевірки відмовлено (а.с.55-57).
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 59-65).
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що звернення до суду в даному випадку є захист прав суб'єкта владних повноважень, передбаченого Коенституцією України, положенням про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 04 листопада 2011 року №429.
Апелянт звертає увагу на те, що перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства була ініційована громадянами, які мешкають поблизу розташування ТОВ «Енергокапітал». Намагаючись реалізувати своє право на безпечне для життя та здоров'я навколишнє природне середовище, у порядку Закону України «Про звернення громадян» громадянка ОСОБА_6 звернулась до органу місцевого самоврядування (Макіївська міська рада), який в свою чергу перенаправив скрагу до компетентного органу (Державна екологічна інспекція у Донецькій області). Мета звернення громадян до держави у даному випадку є встановлення порушення природоохоронного законодавства та усунення його відповідно до законодавства. Право громадян на інформацію про стан навколишнього природного середовища передбачено законодавством. Апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не було враховано, що п.5 ч.2 ст. 17 КАС України, передбачено, що юрисдикція адміністративних справ поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 13 вересня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області прийнято наказ № 375 «Про здійснення позапланової перевірки» ТОВ «Енергокапітал» (а.с. 9).
Підставою для прийняття вищезазначеного наказу стало звернення гр. ОСОБА_6 (а.с.6), згоди на проведення позапланової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства, наданої в.о. Голови Державної екологічної інспекції України - Кошелєвим І.І. від 30 липня 2013 року № 2/2-2440ЗГ (а.с. 7-8) та «Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» затвердженого наказом Мінприроди України від 04 листопада 2011 року № 429 та зареєстрованого в Мінюсті України 25 листопада 2011 року за № 1347/20085.
16 вересня 2013 року було виписано направлення № 05-1537 на проведення позапланової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Енергокапітал», в якому перелічені державні інспектори, які повинні провести перевірку, та визначено термін проведення перевірки з 16 вересня 2013 року по 27 вересня 2013 року (а.с. 10).
18 вересня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Донецькій області складено Акт про недопущення на об'єкт для проведення перевірки (а.с. 11). Підставою не допуску для проведення перевірки зазначено те, що наказ та направлення на перевірку суперечать ст. ст. 6, 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Державна екологічна інспекція України, згідно п. 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011 та постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 995 «Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції» наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429 затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пункту 2 цього Положення Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Держекоінспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на них завдань.
Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя, за винятком території та об'єктів, віднесених до зони діяльності морських екологічних інспекцій (Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція та Державна Азовська морська екологічна інспекція).
Пунктом 6 Положення визначені права Держекоінспекція при виконанні покладених на неї завдань. Залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань учених і фахівців, спеціалістів органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками), представників інститутів громадянського суспільства. Одержувати в установленому законом порядку інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб. Скликати наради, утворювати консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби (ради, комісії, колегії, робочі групи тощо) для сприяння виконанню покладених на Держекоінспекцію завдань. Проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження. Зупиняти транспортні (в тому числі плавучі) засоби та проводити їх огляд, огляд знарядь добування об'єктів рослинного та тваринного світу (в тому числі водних живих ресурсів) у місцях їх добування, зберігання, перероблення та реалізації. Оглядати в пунктах пропуску через державний кордон, на митницях призначення та відправлення транспортні засоби у порядку, визначеному законодавством, з метою виявлення екологічно небезпечних і заборонених до вивезення з України та ввезення в Україну вантажів. Перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва). Виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, вод (лляльних, баластних, зворотних, поверхневих), вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання. Здійснювати відповідно до законодавства фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання та розкриття порушень вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу. Вилучати в установленому порядку в осіб знаряддя добування об'єктів тваринного світу (в тому числі водних живих ресурсів), транспортні (в тому числі плавучі) засоби, обладнання та предмети, що є знаряддям добування об'єктів тваринного світу (в тому числі водних живих ресурсів), незаконно добуті природні ресурси і продукцію, що з них вироблена, а також відповідні документи (ліцензії, дозволи тощо). Розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії. Викликати громадян для одержання усних та письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу. Доставляти осіб, які вчинили порушення вимог законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного світу, до органів внутрішніх справ, органів Державної прикордонної служби України або виконавчих органів місцевих рад, якщо особу порушника неможливо встановити на місці вчинення правопорушення. Приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції. Опломбовувати приміщення, устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності. Приймати рішення про відновлення діяльності підприємств, установ і організацій та експлуатації об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності, після усунення всіх виявлених порушень. Вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах. Передавати до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнання матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину. Використовувати за погодженням із органами внутрішніх справ спеціальні транспортні засоби, які мають кольорографічне забарвлення та напис з емблемою. Користуватися інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Отже в даній справі підставою для здійснення позапланового заходу було звернення фізичної особи ОСОБА_6 про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.3 ст. 6 вищезазначеного закону, суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Як вбачається з тексту скарги, яка стала підставою для проведення позапланового заходу, скаржники просили : 1) повідомити про результати розгляду п.п.1.2, 1.3 рішення погоджувальної комісії від 22.04.2013 року; 2) повідомити про результати розгляду позову про земельні відносити в господарському суді Донецької області, не продовжувати договір суборенди земельної ділянки ТОВ «Енергокапітал» у зв'язку з використанням не за призначенням; 3) зобов'язати компетентні органи прийняти заходи щодо перевірки підприємства «Промисловий комплекс з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва» ТОВ «Енергокапітал» на предмет незаконної роботи в теперішній час; 4) надати можливість ознайомитися з генеральним планом міста Макіївка; 5) про застосовані заходи просять повідомити в установлений законом строк по зазначеній в скарзі адресі (а.с.6)
Отже як свідчить прохальна частина скарги, заявники не зверталися до екологічної інспекції з питання перевірки ТОВ «Енергокапітал» на предмет дотримання вимог екологічного законодавства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Отже як встановлено з матеріалів справи та не спростовувалося сторонами як під час розгляду справи в суді першої так і апеляційної інстанції, в порушення ч.3 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання не був ознайомлений з підставою проведення позапланового заходу, копію скарги йому надано не було. Крім того, направлення від 16 вересня 2013 року № 05-1537 (а.с.10) в порушення вимог ч.1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не містить питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення позапланового заходу.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення позивачем вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції. В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у справі № 805/14386/13-а -залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у справі № 805/14386/13-а -залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 31 січня 2014 року
Колегія суддів І.А. Васильєва
В.Г. Яманко
Е.Г. Казначеєв