Копія
про залишення позовної заяви без розгляду
29 січня 2014 р. Справа № 818/8821/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю: секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Макаренко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі про визнання протиправною та скасування вимоги,-
29 листопада 2013 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату недоїмки № 894 від 08.05.2013 р.
Від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем було пропущено строк звернення до суду, а саме оскаржувану вимогу № 894 від 08.05.2013 року позивач отримала 16.05.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. З позовною завою позивач звернулась лише 29.11.2013 року без зазначення поважної причини пропуску місячного строку звернення до суду.
В судовому засіданні позивач та представник позивача зазначили, що оскаржувана вимога про сплату недоїмки № 894 від 08.05.2013 р. була отримана позивачем 28.10.2013 року, тому позивачем не було пропущено строк звернення до суду.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовну заяву необхідно залишити без розгляду, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 5 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувана вимога про сплату недоїмки № 894 від 08.05.2013 року була отримана позивачем 16.05.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.54).
Окрім того, як вбачається з журналу реєстрації вихідних документів з 18.03.2013 р. по 30.05.2013 р. (а.с.55-56) вимога № 894 була зареєстрована для відправлення ОСОБА_1 10.05.2013 року.
В журналі реєстрації вихідних документів з 22.08.2013 р. по 26.11.2013 р. (а.с.57-82) відсутній запис щодо направлення вимоги № 894.
Таким чином, твердження позивача, що оскаржувана вимога була отримана позивачем 28.10.2013 року є необґрунтованими.
З вищевикладеного вбачається, що позивачем було пропущено місячний строк звернення до суду з зазначеним позовом, доводів на підтвердження поважності причин пропуску звернення до суду позивачем надано не було.
Згідно з ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ч. 1 ст. 100, ст. ст. 155, 165, 186, КАС України, суд, -
Клопотання Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі про залишення без розгляду позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі про визнання протиправною та скасування вимоги - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів після отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, у випадку подання апеляційної скарги ухвала набирає законної сили, якщо її не буде скасовано, після закінчення апеляційного розгляду.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст ухвали складено 03 лютого 2014 року