Рішення від 03.02.2014 по справі 340/1000/13-ц

Єдиний унікальний номер 340/1000/13-ц Номер провадження № 2/340/28/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2014 року селище Верховина

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючого-судді Атаманюка Р.І., з участю

секретаря Ласкурійчук С.І.,

позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Верховина справу за позовом ОСОБА_1 до Верховинської селищної ради, ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог - реєстраційна служба Верховинського районного управління юстиції, про визнання недійсними та скасування рішень Верховинської селищної ради, договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації, зобов'язання Верховинської селищної ради погодити межі земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Верховинського районного суду із зазначеним позовом до відповідачів, третя особа - реєстраційна служба Верховинського районного управління юстиції. Позовні вимоги, мотивує тим, що 22.03.2013 року за його заявою після надання всіх необхідних обмірів рішенням сесії Верховинської селищної ради було надано дозвіл на виготовлення проекту землестрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0625 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства. З геодезичною організацією ПП "Кедр" був укладений договір на виконання робіт, проведено оплату і виготовлено необхідну документацію.

Після цього він звернувся до землевпорядника Верховинської селищної ради ОСОБА_11 для погодження меж. Однак землевпорядник та селищний голова відмовились підписувати документацію, мотивуючи тим, що 27.04.2012 року рішенням сесії земельну ділянку було надано для гаражного будівництва ОСОБА_2 Крім цього частина земельної ділянки накладається на ділянку, яка перебуває в оренді ОСОБА_4 Після цього ним було виготовлено нову технічну документацію, враховуючи зауваження селищної ради і площа земельної ділянки була зменшена до 0,0585 га. Однак і цю документацію у Верховинській селищній раді відмовились підписувати з тієї причини, що нібито земельна ділянка накладається на земельні ділянки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Даний факт не відповідає дійсності, оскільки рішенням сесії Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року відмінено попередні рішення від 27.04.2012 року про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва гаражів вищевказаним громадянам.

07.06.2013 року рішенням сесії Верховинської селищної ради йому відмовили у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0585 га і надали дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо віведення земельної ділянки площею 0,0135 га, внісши зміни у попереднє рішення. Рішення сесії Верховинської селищної ради в частині обмеження площі земельної ділянки на яку він претендує до 0,0135 га за його позовом було скасовано рішенням Верховинського районного суду від 12.11.2013 року. Цього ж дня 07.06.2013 року сесія Верховинської селищної ради не зважаючи на те, що вже було рішення про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою та наявний спір винесла рішення про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою на частину цієї ж земельної ділянки без врахування того, що заява ОСОБА_2 була подана на сесію значно пізніше, ніж було винесено рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою йому. Також в оскаржуваному рішенні сесії відповідач посилається на рішення про надання земельних ділянок для будівництва гаражів, які цією ж сесією відмінені у зв'язку з тим, що дана територія відноситься до водоохоронної зони, а тому будівництво є неможливим. Під час розгляду справи у суді він дізнався, що не зважаючи на існуючий спір рішенням сесії від 13.09.2013 року ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою на частину спірної земельної ділянки та передано її в оренду на 25 років. Вважає, що такими незаконними рішеннями Верховинська селищна рада порушила його право на набуття у користування земельної ділянки.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав в повному обсязі, з урахуванням уточнень просить визнати недійсними та скасувати рішення сесії Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року та від 13.09.2013 року про надання дозволу на виготовлення та затвердження ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства, договір оренди цієї земельної ділянки та його державну реєстрацію, а також зобов'язати Верховинську селищну раду погодити межі земельної ділянки площею 0,0585 га в АДРЕСА_1 на яку виготовлений проект землеустрою, а саме підписати наявні в цьому проекті землеустрою акт погодження меж земельної ділянки та акт прийому-передачі межових знаків на зберігання. Представник Верховинської селищної ради в судове засідання без поважних причин не з'вився, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений в установленому порядку. Відповідач ОСОБА_2 позов не визнала, вважає, що земельна ділянка площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства передана їй в оренду з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому підстави для скасування рішень селищної ради від 07.06.2013 року, від 13.09.2013 року та договору оренди земельної ділянки від 21.10.2013 року відсутні.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до п."б" ч.1 ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Згідно п.п. а,б,в,г ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок.

За ч.ч.1,2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Стаття 124 ЗК України визначає, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу(в тому числі і для ведення особистого селянського господарства), здійснюється в порядку. встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Ця ж стаття передбачає, що підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки можуть бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені в суді.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням сесії Верховинської селищної ради від 22.03.2013 року ОСОБА_1 за його заявою від 07.02.2013 року було надано дозвіл на виготовлення проекту землестрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0625 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства(а.с. 14).

Із листів виконкому Верховинської селищної ради від 16.05.2013 року та 03.06.2013 року видно, що землевпорядник ОСОБА_11 відмовилась погоджувати ОСОБА_1 проект землеустрою земельної ділянки, з тих мотивів, що вона не була присутня при встановленні меж та дана ділянка накладається на земельні ділянки ОСОБА_4 та ОСОБА_2.(а.с.57,58).

За заявою позивача ОСОБА_1 та на підставі рішення сесії Верховинської селищної ради від 22.03.2013 року ПП "Кедр" проведено відповідні роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0585 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства(а.с. 16-28 ).

Рішенням сесії Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні цього проекту землеустрою та внесено зміни в попереднє рішення від 22.03.2013 року, а саме зменшено площу земельної ділянки на яку претендує позивач до 0,0135 га. Таке рішення мотивовано тим, що земельна ділянка накладається на земельні ділянки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та у проектній документації відсутні висновки відповідних служб(а.с.59).

Рішеннями цієї ж сесії від 07.06.2013 року Верховинська селищна рада відмінила попередні рішення від 27.04.2012 року про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею по 0,01 га для будівництва гаражів ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та надала дозвіл ОСОБА_2 за її заявою від 08.04.2013 року на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності з метою передачі її в оренду(7,29,60-62).

Рішенням Верховинського районного суду від 12.11.2013 року за позовом ОСОБА_1 відмовлено в скасуванні рішення Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року в частині відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 0,0585 та зобов'язанні Верховинської селищної ради затвердити цей проект землеустрою у зв'язку із непогодженням меж та оформленням права оренди на частину спірної земельної ділянки площею 0,0135 га за ОСОБА_2, а в частині обмеження площі земельної ділянки на яку претендує позивач до 0,0135 га це рішення було визнано недійсним(а.с.32-35).

На підставі рішення Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року ОСОБА_2 було виготовлено в установленому порядку проект землеустрою та рішенням сесії від 13.09.2013 року даний проект землеустрою було затверджено і передано їй в оренду терміном на 25 років 0,0168 га земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1. Після цього між Верховинською селищною радою та ОСОБА_2 21.10.2013 року було укладено договір оренди цієї ділянки, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно( витяг № 11780960 від 29.10.2013 року)(а.с.8-12,40).

Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 претендували на одну і ту ж частину спірної ділянки із земель комунальної власності, на яку за рішеннями Верховинської селищної ради виготовили проекти землеустрою, зокрема позивач виготовив проект землеустрою на земельну ділянку площею 0,0585 га, а відповідачка на земельну ділянку площею 0,0168 га.

Верховинська селищна рада рішенням від 07.06.2013 року, яке ніким не скасовано, відмовила ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0585 га у зв'язку з накладенням на час прийняття цього рішення частини спірної ділянки на інші ділянки та відсутністю погодження проекту відповідними службами.

Проект землеустрою ОСОБА_2 щодо відведення земельної ділянки площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 затверджено рішенням сесії Верховинської селищної ради від 13.09.2013 року, як такий що відповідає вимогам законів та земельну ділянку площею 0,0168 га передано їй в оренду для ведення особистого селянського господарства .

Оцінивши в сукупності, досліджені по справі докази, суд приходить до висновку, що рішення Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою та про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_2, а також рішення від 13.09.2013 року про затвердження ОСОБА_2 проекту землеустрою та передачу їй земельної ділянки площею 0,0168 га в оренду для ведення особистого селянського господарства відповідають вимогам закону, оскільки Верховинська селищна рада прийняла ці рішення обгрунтовано, у межах своєї компетенції та у визначений законом спосіб.

У даному випадку відсутні підстави стверджувати, що права позивача на набуття у користування земельної ділянки порушено, оскільки спірна земельна ділянка раніше не перебувала у його користуванні, а тому виключне право на розпорядження цією ділянкою належить Верховинській селищній раді.

Крім цього отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою є одним із етапів розгляду заяви громадянина, який претендує на земельну ділянку і не означає безумовного позитивного вирішення питання про передачу у користування земельної ділянки із земель комунальної власності, а сама розробка такого проекту має на меті з'ясування всіх обставин, що можуть бути перешкодою в наданні земельної ділянки у користування.

У зв'язку з вищенаведеним суд вважає, що ОСОБА_2 набула право оренди земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.

Керуючись ст. ст. 10, 11,88 209, 212, 213-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України та на підставі ст.ст.12, 80,116, 118,122-126,131,132,141,149,152-155,181-186-1 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Верховинської селищної ради, ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог - реєстраційна служба Верховинського районного управління юстиції, про визнання недійсними та скасування рішення сесії Верховинської селищної ради від 07.06.2013 року про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності з метою передачі її в оренду, рішення сесії Верховинської селищної ради від 13.09.2013 року про затвердження цього проекту землеустрою та передачу цієї ділянки в оренду, договору оренди земельної ділянки від 21.10.2013 року, укладеного між Верховинською селищною радою та ОСОБА_2 терміном 25 років на земельну ділянку площею 0,0168 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства, скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, зобов'язання Верховинської селищної ради погодити межі земельної ділянки площею 0,0585 га в АДРЕСА_1 на яку виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння ОСОБА_1, а саме підписати наявні в цьому проекті землеустрою акт погодження меж земельної ділянки та акт прийому-передачі межових знаків на зберігання, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Верховинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: Р.І. Атаманюк