10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.
Суддя-доповідач: Мацький Є.М.
іменем України
03 лютого 2014 року Справа № 279/8965/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця відділу державної виконавчої служби Коростенського міськрайонного управління юстиції у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
Старший державний виконавець звернувся з поданням про заміну способу і порядку виконання вищевказаного судового рішення, посилаючись на положення ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Своє подання обґрунтовує тим, що у ВДВС Коростенського МРУЮ знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2-а-262/12 виданий 14.01.2013 року. Згідно листа Управлінням Пенсійного фонду України в м.Коростені Житомирської області № 4104/02 від 20.11.2013 року щодо вказаного виконавчого листа здійснено перерахування коштів ОСОБА_3, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), в сумі 19023 грн. 31 коп. Фінансове забезпечення вказаних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27.12.2013 року подання задоволено.
Змінено спосіб виконання постанови по адміністративній справі №2а-262/12 за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Коростень та Коростенському районі про визнання дій неправомірними таКоростенському зобовязання здійснити перерахунок і виплату доплати до пенсії із зобовязання здійснити перерахунок та виплату недоплачених коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як пенсіонеру, що проживає на радіоактивно забрудненій території у зоні гарантованого добровільного відселення - в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, за період з 10.09.2009 року по 31.08.2010 року на стягнення із управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі на користь ОСОБА_3 19023 (девятнадцять тисяч двадцять три) гривні 31 копійку за період з 10.09.2009 року по 31.08.2010 року,року, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи в провадженні ВДВС Коростенського МРУЮ знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2а- 262/12, виданий Коростенським міськрайонним судом 14.01.2013 року, про зобов'язання Управління нарахувати та виплатити ОСОБА_3 доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 10.09.2009 року по 31.08.2010 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Даний виконавчий документ виконаний лише частково, а саме в частині нарахування, сума якого складає 19023,31 грн.
При цьому, неможливість виконання рішення суду в частині зобов'язання виплатити суму нарахованої пенсії відповідач обґрунтував відсутністю коштів з відповідним призначенням.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", відповідно до ст. 2 якого, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Згідно ст. 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Виходячи з положень вказаного Закону та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону, постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів, а тому судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.
Вищевикладені приписи чинного законодавства повністю враховані судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення.
Крім того, законодавцем передбачено можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення лише, коли виконавче провадження відкрито.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист по вказаній справі, перебуває на примусовому виконанні у відділі ДВС Коростенського МРУЮ, що також виключає можливість відмови у зміні способу і порядку виконання рішення суду.
На підставі викладеного, вбачається наявність підстав, що ускладнюють виконання рішення суду, що в свою чергу є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду у даній адміністративній справі.
Суд першої інстанції дослідивши всі обставини, які є необхідними для зміни способу і порядку виконання рішення, дійшов вірного висновку про задоволення вказаного подання.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 200, 205-206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 27 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
4- Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500